Köyünü geleceğe taşıyan adam

Hani çoğu kez söylenen bir söz vardır. “İyi hoş adamdı. İyi yerlerde görev yaptı. Etliye sütlüye karışmayan, kendi halinde biriydi. Sözün özü ot gibi yaşadı.”İzzet Özcan için büyük küçük kimsenin böyle söyleyeceğini sanmıyorum. O yaşam boyu doğduğu köyünü, köyünün insanlarını, örfünü adetini unutmayan, gelecek kuşaklara taşıyan araştırmacı bir adam. Kim bu İzzet Özcan? İzzet Özcan emekli bir öğretmen. 1926 yılının üç ocağında Mengen ilçemizin Aktepe köyünde yaşama merhaba demiş. İlkokulu Mengen’in Kadısusuz Köyü ilkokulunda okumuş, oradan 1942 yılında Adapazarı Arifiye Köy Enstitüsü’ne giderek öğretmen olmuş.

İlk görev yeri Mengen Karacalar Köyü İlkokulunda başöğretmen olan Özcan, sırasıyla 1955 yılında yedek Subay olarak vatani görevini tamamlamış. 1957 yılında Akçakoca İlkokulu 1962 yılında Yığılca İlköğretim, 1972 yılında ilçesi Mengen İlköğretim Müdürlüğü görevine atandı, 1980 yılında da emekli oldu. İzzet Özcan evli ve üç kız babasıdır.

İzzet Özcan emekli olduktan sonra da aktif yaşamını sürdürmüş. Çarıklarını bıraktığı köyünü unutmamış. Mengen Aktepe Köyü adındaki kitabında köyünün yaşam tarzını örfüyle, adetiyle, geleneği inancı düğünü ve ölümüyle gelecek kuşakları bilgilendirmiş.

Yetmemiş, Mengen İlçemizin Bolu Merkez’de çalışan bürokratı, patronu, işçisi aşçısıyla yardımlaşma ve dayanışmayı sağlayan Mengenliler Derneği’ni 1997’de kurarak, hemşehrilerini bir araya getirmiş, ilçesi ve ilçe insanlarının sorunlarına çözüm üretmeye çalışmıştır.

Belki de Köy Enstitülerinin verdiği aşkla, inançla elde ettiği kazanımları ilk günkü heyecanıyla sürdürmekte. Belki de ahde vefa örneğiyle doğduğu yöreyi gelecek kuşaklara taşıma sorumluluğundan hala düşüncelerinde atak, hala güzel şeyler yapabilmenin heyecanıyla dimdik ayakta.

Öğretmenliğin güzelliği burada olsa gerek. Mum misali çevreyi aydınlatırken eridiğini düşünmeden aydınlatmaya devam etmek ne güzel bir duygu, ne güzel bir davranış. Sağlığınız ve gücünüz eksilmeden çalışmalarınızda başarılar diliyorum değerli öğretmenim.

28.04.2006
 

Bu yazı toplam 790 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.