Kulaklarımızın pası silindi

            15.02.2005

Belediyemiz Mehmet Yücetürk Sanat Merkezi Türk Sanat Müziği Topluluğu, verdiği konserle kulaklarımızın pasını sildi.

Belediye Eski Nikah Salonu’nda boş koltuk yok. İnsanların belli bölümü ayakta. İlgi çok fazla. Bu ilgi 47 kişilik sanat topluluğunun hısım akraba, arkadaş grubundan mı oluşuyordu? Yoksa, çoktandır böylesi aktivitenin olmayışından mı? cevaplanması zor. Merak edilen bir başka konu da, bu konser ücretli olsaydı, ailelerin yanlarında getirdiği küçük çocuklar da koltuklarda oturma şansı bulabilir miydi?..

"Gönüllerde özlem...

Dillerde şarkılar,

Şarkı bizleriz

Bizi söyler şarkılar."

Bu kalabalık; dillerde hece hece mırıldansa da şarkılar, gönüllerde oluşan bir özlemin göstergesi olmalı. Bu kalabalık sosyal etkinliklerde görev alan sanat topluluğuna, "Sizi seviyoruz. Sizi tüm gücümüzle destekliyoruz. Sizlerle gururlanıyoruz, sizleri yürekten alkışlamak için buradayız" mesajını veriyor gibiydi.

Şef Siyami Palazoğlu’nun, sanat merkezi etkinliklerinde ne kadar titiz davranıp, özveriyle çalıştığını biliyorum. Onlar, resim çalışmalarında Şenol Sak, müzik çalışmalarında Siyami Palazoğlu, çok uyumlu bir ikili oluşturarak, toplumun sanatsal çalışma arzularına rehber oluyor, güzel eserlerin meydana getirilmesinde katkı sağlıyorlar.

Gecenin müzik şölenindeki güzelliği, koronun uyum içinde oluşu, solo eserleri sunanların da, profesyonel sanatçılardan geri kalan bir yanlarının olmadığını konuştu, salondaki çoğunluk.

Elbetteki, at binicisine göre kişnerdi. Şef Siyami Palazoğlu, Belediyenin bu konudaki hizmetini yürüten bir çalışan olarak değil, işletmenin ayakta kalması için uğraş veren işyeri sahibi gibi.

Böylesi güzel bir geceyi yaşatan sanatçıları yürekten kutluyor, başarılarının devamını diliyorum. Böylesi çalışmalarla memleketimizin bilinmeyen değerlerini de tanımış oluyor, onlarla gururlanıyoruz. Salonda dikkat çeken bir hususu da belirtmeden geçemeyeceğim. İki genç kızımızın protokol sırası ve onun arkasındaki iki sıraya dağıttıkları gül ve şekerlerin, neden salonun tamamına dağıtılmadığı merak edildi. Gül ve şekerlerin dağıtıldığı o sıraların özelliği nedir? sorusu kafalarda çözülemedi.

Bu yazı toplam 702 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.