Nadir Garipoğlu

Nadir Garipoğlu

Kültür Park Projesi

            22.09.2004

Atatürk Orman Parkı’nı Orman Bakanlığı’ndan Belediye’ye devralan Belediye Reisi Alaaddin Yılmaz, Bolulu oniki mimar arkadaşımıza çok güzel bir Kültür Park Projesi hazırlattı. Milletvekilimiz Mehmet Güner’in de katıldığı Belediye Meclis Salonu’nda yapılan plaket törenindeki konuşmasında, "Seçimlerde vadettiğim işleri teker teker hayatiyete geçirmenin keyfini yaşıyorum. Bu Kültür Park Projesi beni heyecanlandıran mega bir projedir. Çalışan mimarlara teşekkür ediyorum. 250 milyar gibi sembolik bir bedelle 105831 m2’lik bu alanı Belediyenin mülkleri arasına kattım. Mimarlarımızın hazırladığı bu projeden taviz vermeyeceğim. Bolu’ya dört dörtlük bir kültür park kazandırmak için maddi manevi hiçbir fedakarlıktan kaçınmayacağım. Bu iş için 2 trilyon ayırdım, yap-işlet-devret modeli ile yapılabilinir. Gelecek yıl sonunda burayı sadece Bolu’nun değil, Türkiye’nin hizmetine açacağım" dedi.

Şehrimizin içinden geçen D-100 (E-5) Karayolu’nun üzerindeki Orman Bakanlığı’na ait 105831 m2’lik bu büyük alan, Atatürk Orman Parkı ismiyle her ne kadar park olarak yapılmış ve çok güzel ağaçlandırılmış ise de, hiçbir zaman fonksiyonel olamadı, çalışmadı, bomboş bir alan olarak bakımsız ve de işlevsiz bir şekilde yıllarca kaldı.

Kültür Park için yapılacak masrafların kaynağını da anlatan Reis, otobüs kiralama işinden 604 milyar lira gelir elde ettiğini ve her ay belediyenin kasasına 25 milyar gibi girdisi olacağını, bu ihalenin Belediye’ye 1 trilyon kar getireceğini, bu ihalenin hiç kimseye peşkeş çekilmediğini, kazananlardan 6 firmanın Bolulu olduğunu söyledi.

Kamuoyuna çalışmalarını ve düşüncelerini ifade edemediğinden yakınan Reis, bir hayli dolu ve sıkıntılıydı.

Konuşmasına şöyle devam etti: "Devraldığımda 860 personelin çalıştığı Belediye’de, bugün 708 personel çalışıyor. Bunun getirisi 2 trilyon, işçi çıkarmadan da bu tasarrufu sağlayacaktım ama imzalamadılar. Borç içindeki bir Belediyenin hiçbir hizmet yapamayacağı aşikardır. Gölköy Barajı’ndaki suyun Bolu’ya getirilmesi için arıtma tesisi yapılacak ve arazi istimlakları olacaktı, şimdi benim seçtiğim yer kamu arazisi olduğu için, istimlak bedeli ödemeyeceğim, bu tip tasarruflardan Belediye’ye 5 trilyon gelir sağladım" dedi.

Enteresan bir durumdan bahsetti. Kent Bilgi Sistemi’nin tamamlanıp hizmet verdiğini zannediyorduk. Geçen sene Belediye Meclis Salonu’nda yapılan toplantıda, Kent Bilgi Sistemi’ni yapan firma, bu işin bittiğini slaytlarla ve bilgisayar ortamında bütün Bolu’ya duyurmuş ve firmaya da 381 milyar lira ödemişti. Ancak şimdi Sayın Reis Alaaddin Yılmaz’dan öğreniyoruz ki, bu yapılan Kent Bilgi Sistemi’nde hiçbir bilgiye ulaşılamadığını ve bu hizmetin olmadığını, işin hukuka intikal ettiğini söyledi.

Ve Reis’ten samimi bir itiraf; çöp konusunda başarısızım.

"Başarısız olduğum konu, temizlik ve çöp konusudur. Bunda da sabote edildiğimin farkındayım, beni kimin, nasıl sabote ettiğini çok iyi biliyorum, ona göre de tedbirlerimi almaya başladım."

Reis önümüzdeki sene bambaşka bir Bolu olacağını, yeşile önem vereceğini, parklara otomatik sulama sistemi getireceğini, şehirde ağaçlandırma kampanyası başlattığını, Bolu’yu yeşillendirmek için her türlü fikri destekleyeceğini ifade ederek, bu plaket töreninde bir nebze olsun deşarj oldu.

Bu yazı toplam 1913 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.