Kurbanlıkların Bayramı

Şehiriçi ulaşımında insanlara kolaylıklar sağlamak amacıyla otobüs durakları yapılır. İnsanlar bu duraklardan zor hava koşullarından korunmak ya da oturmak için yararlanırlar. Boş zamanlarınızda bu duraklarda oturup beklerseniz, her türden insanımızın oraya buraya gittiğine tanık olursunuz. Geçenlerde böyle bir ortamda bu insanların kaçı iş için çoluk çocuğunun nafakasını temin edebilmek amacıyla oraya buraya gidip geliyorlar, acaba diye bir soru takıldı kafama.

Bir tarafta müteşebbisi özendirici teşvik tedbirleri. Bir tarafta tüm özendiriciliğe karşın bacasından duman çıkan bir fabrikanın kurulamadığını görüyor, üzülüyorsunuz. Alman iktisatçısı Erhard’ın bir sözü var; “El sanatları olmayan bir ülkede fabrika bacaları yükselemez.”

S.S.Esnaf Kefalet Kredi Kooperatifi’nin 49.Olağan Genel Kurulunda esnaf ve sanatkarın dile getirilen bu günkü durumuna göre fabrika bacaları nasıl yükselecek diye endişeleniyorsunuz. Bu düşüncelerdi durakta kafamda şekillenenler...

Geliyorum iş yerine. Yıllar önce öğrencim olduğunu söyleyen fidan gibi bir delikanlı, yanında eşi. Delikanlı anlatıyor; “Hocam, askerden geldim. Yeni evlendik. Halen babamlarla beraber kalıyorum. Akşam eve götürecek bir ekmeğin parası yok cebimde. Sanatım var, şoförlüğüm var, çalışmak için gücüm var, hırsım var, arzum var ama işim yok! Ne olur bana yardımcı olun!”

Arkasından eşi başlıyor. Gözyaşları yüzünü yıkamış. Hıçkırıkları boğazında düğüm düğüm. İçine gömülüyor. “Ne olur hocam, eşime bir iş!” Günde en az dört-beş kez yaşıyorum bu olayı.

İyi bir meslek öğrenmenin sonucunda hayat merdiveninin basamaklarını hızla nasıl çıkacaklarını öğrettik bu çocuklara yıllarca. Ekmeğiniz hep elinizde olacak, çünkü sizin bileğinizde sanatın altın bileziği dedik. “Medeniyet şahikasının merdiveni sanattır” dedik. “Bir memleketin hayat damarlarından biri sanattır” diye söyledik. Ve de her tarafa yazdık. Cumhuriyet’i kuran büyük insanın sözünü “Türk, övün, çalış, güven.” Şimdi karşımda duruyor mutluluğun ne menem şey olduğunu anlamaya çalışan gençler. Taşı sıksa suyunu çıkaracak güçteki gençler sanki kurbanlıklar gibi elleri kınalı bekleşiyorlar umutsuzluk sonsuzluğunda. Sanki Türklüğümüzle övünmek yetecek mi? Çalışmak istiyoruz, iş yok! İş olmayınca güvenimiz erozyona uğruyor. Söyleyin bize, biz ne yapalım?

Üretim yok, yatırım yok. Sonuçta iş yok. Önümüzde Kurban Bayramı, bayramınız kutlu olsun gençler diyemiyorum...

Etkililer, yetkililer sizler diyebiliyor musunuz diye sormaya yüreğim el vermiyor. Sanıyorum sizler de zorlanıyorsunuz... Ama gene de umut fakirin ekmeği diyor bayramın sağlık ve mutluluk içinde geçmesini diliyorum.

Bu yazı toplam 710 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.