Küresel ısınma insanlık için  ciddi bir uyarı veriyor!

Küresel ısınma insanlık için ciddi bir uyarı veriyor!

Küresel ısınma tüm dünya için en önemli problemlerden biri fakat son günlerde yaşanan sıcaklık artışları, kuraklık ve sel taşkınları ile etkisine birebir ve daha fazla şahit olmaya başladık. Peki nedir bu küresel ısınma, kontrol altına alınabilir mi?

En kötü seneryo nedir?

Küresel ısınma devam ederse yaşanabilecek olan en kötü senaryoyu İsmail Yücel şöyle açıkladı “Şu an bizim yaptığımız son iklim modellerini değerlendirdiğimizde, yüzyıl sonunda en kötü senaryoya göre hiçbir tedbir almadan bu şekilde devam edersek ve ısınma da bu şekilde devam ederse Türkiye’nin genelinde özellikle Batı Akdeniz, İç Ege, Güneydoğu Anadolu bölgelerinde altı buçuk dereceye varan sıcaklık artışları meydana gelecek. Bu sıcaklık artışı dayanılması güç bir durum ve felakete doğru bir gidiştir. Orta senaryoya baktığımız zaman onda da yine aynı bölgelerde üç buçuk dereceye varan sıcaklık artışı var. Orta senaryonunda olumsuz sonuçları olacaktır. Birleşmiş Milletlerin aldığı karara göre yüzyıl sonunda sıcaklık artışını iki dercede tutmaktır.. Bir felakete gitmemek için kontrollü sıcaklık artışı olması gerektiği açıklandı.   İklim model sonuçlarına göre ülkemizinde bulunduğu Akdeniz havzasında hem sıcaklık artıyor hem de yağışlar azalıyor.  Dolayısıyla bu bölge iklim değişikliğinde  en kırılgan olan bir bölgedir.   Bu kırılganlıktan dolayı bizim bu değişimlere karşı tedbirli olmamız gerekiyor” dedi.

Felaketlere engel olmak için neler yapılabilir?

Yaşanan ve ileride yaşanması muhtemel olan bu felaketlere engel olmak mümkün mü? Küresel ısınmayı kontrol altına alabilir miyiz? Yücel: “Bizim artık dünyanın da aldığı tedbirlere paralel olarak tedbirlerimizi arttırmamız gerekiyor. Bu aşırı olaylara karşı alınabilecek tedbirler; yeni şehirleşme planlarının yapılması, yeni tarım bitkilerinin yani kuraklığa dayanıklı bitkilerin belirlenmesi bu tarz modellere geçilmesi, yenilenebilir enerji kaynaklarına geçiş, fosil yakıt tüketiminin azaltılması gerekiyor. Dünyada artık bunun sıfırlanması konuşuluyor. Yoksa ilerideki zamanlarda durumumuz çok daha kötü olacaktır. Yenilenebilir enerji Türkiye’de uygulanıyor. Çok geniş bir düzeyde güneş enerjisi, rüzgâr, hidroelektrik biyogaz vs. bu alanlara bir geçiş var ama bunun büyüyerek devam etmesi gerekiyor. Eğer bu kaynaklar mevcutsa kullanılması gerekiyor. Ülkemizde akıllı şehirler ve ekolojik evler için adım atılması gerekiyor kısmen olan yerler var ama daha kapsamlı daha programlı bir şekilde akıllı şehirlerin dizaynına doğru yönelinmesi gerekiyor. Nedir bunlar? Yenilenebilir enerji kaynaklarına geçiştir, yağış azalıyorsa orada düşen yağışı bir şekilde tutumamız lazım. Yağmur suyunun emilmesi için değişik pilot projeler var bunların geliştirilmesi gerekiyor. Ayriyetten yağan yağmurun çatılarda depolanması yani o yağmur suyunun kayıp olmaması ve tekrar farklı amaçla kullanılması için projeler geliştirilebilir. .” açıklamasında bulundu.

 

“Kürsel ısınma hepimizin sorunu”

Yücel “Türkiyede tedbirler için uyum ve azaltım adımlarını izleyecektir  şu anda küresel ısınmanın tüm etkilerini yaşıyoruz dolayısıyla küresel ısınma ile ilgili Türkiye çalışmalar yapıyor fakat bu çalışmaların artarak devam etmesi gerekiyor. Planlı programlı sürdürülebilir çalışmaların olması lazım. Küresel ısınma tüm dünya yı etkiliyor ve bu herbir bireyin sorunu.  Küresel ısınma genel bir sorun ve bu konu daki farkındalığımızı artırarark, uyarıları çok ciddi biçimde dikkate almamız gerekiyor.  Bu ısınma durmayacak insanların alışkanlıklarını değiştirmesi gerekiyor su tüketiminin değişmesi gerekiyor çünkü artık şartlar eskisi gibi değil. Belediyelerin ve üniversitelerin bu konuda çalışan uzmanlarla işbirliği içinde olması lazım. Toplumu bilgilendirmek için pilot projeler yapıp yaygınlaştırmamız lazım.  Eskiden Türkiye’de güçlü bir mevsimsellik vardı ilkbahar, yaz, sonbahar, kış. Artık bu mevsimsellik kalkıyor, iki mevsim belirgin hale geliyor yaz ve kış. Şu an ülkemizde kış kendini dar bir alanda gösteriyor geri kalan yaz olarak kendini gösteriyor. Artık bu değişime  uygun olarak  değişik sektörler de  (tarım, enerji, su)  Dünya’da yapılan çalışmalara benzer olarak  Türkiye’de de uygulanan benzer çalışmaların daha da yaygınlaştırılması gerekiyor” dedi.  Son olarak Yücel: “Biz su zengini bir ülke değiliz  dolayısıyla tasarruf yapmalıyız. Artan nüfusa karşı  sabit olan su kaynaklarımızı her alanda etkili bir şekilde kulanmamız gerekiyor.” uyarısında bulundu.

 

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum