Kuş gribine faydası yok

Kuş gribine faydası yok

Kış geliyor. Geçen yıl yaşanan kuş gribi kabusundan ürken vatandaşlar, grip aşısına hücum ediyor. Eczacılar Odası Başkanı Bahadır Radavuş sorularımızı yanıtlarken, şu andaki grip aşılarının kuş gribine yararının olmadığının altını

Kış geliyor. Geçen yıl yaşanan kuş gribi kabusundan ürken vatandaşlar, grip aşısına hücum ediyor. Eczacılar Odası Başkanı Bahadır Radavuş sorularımızı yanıtlarken, şu andaki grip aşılarının kuş gribine yararının olmadığının altını çizerek, aşı almaya gelen vatandaşları konu ile ilgili uyardıklarını söyledi.

İnsanlar geçtiğimiz yıl kuş gribi kabusu ile sarsıldılar. Sarsılan sadece insanların psikolojileri değil, beyaz et sektörü de olmuştu. Havaların soğuması ile birlikte hastalığın tekrar salgın halini almasından endişe eden yetkililer, senaryolar üzerinde çalışıp ve olağan üstü tedbirler alırlarken, vatandaşlar da grip aşısına hücum ediyor. Bolu Eczacılar Odası Başkanı Bahadır Radavuş'a Anadolu Haber Ajansı'nın geçtiği bir haber üzerine; “Boludaki grip aşısı satışlarının ne durumda” olduğunu sorduk. Ajans haberinde Tarım ve Köyişleri Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı’nın Influenza A H5N1 (Kuş Gribi) uyarısının ardından kış aylarının da yaklaşması ile grip aşısı satışının 5 kat arttığı belirtiliyor ve 4. Bölge Adana Eczacı Odası Başkanı Burhanettin Bulut'un yaptığı açıklamalara yer veriyordu.

Bulut, geçen yıl yaşanan kuş gribi vakaları nedeniyle, artan grip aşısı satışlarında bir karmaşa yaşandığına dikkat çekiyor ve; “Grip aşısının, kuş gribine etkisi olmaz. Buna karşın vatandaşlar aşıya yoğun talepte bulunuyor. Halkın panik bir şekilde grip aşısı vurulma isteği tamamen doğru bilinçlendirilmediklerinin bir göstergesi. Sağlık Bakanlığı ile İl Sağlık Müdürlüklerinin kısa sürede açıklama yaparak toplumu bilgilendirmesi gerekiyor” diyordu.

Bolu'daki grip aşısı satış durumu ve insanların psikolojik yaklaşımını sorduğumuz Bolu Eczacılar Odası Başkanı Bahadır Radavuş, aşı satışındaki patlamayı doğruladı. Geçen yıla oranla grip aşısı satışlarında ciddi bir artış olduğunu vurgulayan Radavuş; “Grip aşısı satışlarında ciddi bir artış var. “Vatandaşlar eczaneye girdiklerinde aşının kuş gribine faydası var mı?” soruyorlar. Biz de onlara bu aşıların sadece grip için etkili olduğunu, kuş gribine faydası olmayacağını anlatıyoruz. İnsanlarda bir panik havası seziliyor. Geçen kış yaşanan ölüm olayları vatandaşları etkilemiş durumda. Yetkililer açıklama da yapsa, kulaktan kulağa yayılan söylentiler etkili oluyor. Biz de duyuyoruz, “Bolu'da şu kadar insan ölecekmiş” şeklindeki söylentileri. Bakanlığın düzenlediği tatbikatlar sadece bir senaryo üzerine kuruluyor ve tedbirli olmak adına yapılıyor. Ve bunu vatandaşların anlaması ve sakin olması gerekiyor” diye konuştu.

11.10.2006

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.