Kutlu Doğum

            04.05.2004

Doğumlarda sevinç vardır, coşku vardır, en önemlisi de geleceğe olan bir umut vardır. Ay’ın doğuşu geceyi, güneşin doğuşu gündüzü aydınlattığı gibi, bir insanın doğuşu da belki vatan, belki insanlık için hayırlara neden olacaktır. Doğumlar bunun için güzeldir.

Dünyayı yaratan Hazreti Allah, beraberinde insanları da yaratırken onları rehbersiz bırakmamış. Birbirleri arasındaki davranışları güzel ahlak üzerine oturtabilmeleri için yol gösterici peygamberleri ve ilahi mesajları da beraber göndermiştir.

Yüce yaratıcı son Peygamber Hz. Muhammed’i gönderirken, ilahi mesaj ve Kuran’ı Kerim ile onu ayrıca desteklemiş. Hz. Muhammed’in getirdiği din Kuran’da belirtilmiş, Peygamberin söyledikleri ve gösterdiği davranışları da hadis olarak yerini bulmuş. Söylediklerinde ahlak vardır, maneviyat, iktisat, siyaset ve sosyoloji vardır. Aynı zamanda bunlar onun yaşam felsefesini oluşturmuştur.

Hazreti Peygamberi örnek almak sadece Kuran’da yerini bulan namaz kılmak, oruç tutmak veya hacca gitmek değildir. Onu şeklen yaptıklarıyla takip etmek değildir. Onun güzelliği özünde, alışverişinde, insanlarla münasebetinde, yaşadığı hayat içindeki güzellikler üzerine olan davranışlarında yüce Allah’ın işaret ettiği şekilde hareket etmesini bilmesindedir. Gene o ibadete olduğu kadar Müslümanlar arasındaki kardeşlik, sevgi, saygı ve hoşgörünün yerleşmesine çaba göstermiştir.

Hz. Peygamberin Kutlu Doğum’unda Müslümanlar arasındaki kardeşlik, sevgi, saygı ve hoşgörülü olunmasını hatırlamak kadar, uygulanmasında da vazgeçilmez ödev olduğunun bilincinde olunmalıdır. Müslümanlığın temel harcını oluşturan bu davranışlar, Hz. Muhammed’in ahlakıyla ahlaklanmasını bilen ve iman kardeşliği şemsiyesi altında birbirine sevgi bağı ile bağlanmasının bilincinde insanların birbirine yaklaşması gerekir.

Güzel ahlaklı insanların oluşturduğu bir dünyada güzellikleri yaşama umuduyla Kutlu Doğum Haftası’nın tüm insanlık için kutlu olmasını dilerim.

Bu yazı toplam 917 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.