Kutlu Doğum Haftası

İnsanoğlunu yaratan ALLAH, ona düşünme ve muhakeme etme melekesi vermiştir. Bu melekeye bilim ZEKÂ diyor. Bu zekâsı sayesinde hem çevresini hem kendisini tanıyor, hem de isterse yaradanı ALLAH'ı ve onun ortaya koyduğu ilahi nizamı tanıyor. Yâda tanımayıp yoldan çıkıyor. Yaratılmış olan tüm mahlukatın en şereflisi olan insan öyle işler yapıyor ki, bunları anlamak, nasıl yaptığını, hangi düşünce ve hareket neticesinde ortaya çıktığı bizleri şaşırtıyor. İnsanın nefsi iyi şeylerin yanında kötü şeylerini de yaptırıyor. İnsanlık âlemine yön veren bizim gibi beşer olan insanlar var. Bunların başında gelenleri hiç şüphesiz peygamberler, âlimler, liderler vb. kişiler. Bunlar diğer insanlardan yaşantılarıyla, fikirleriyle inançlarıyla ayrılıyor. Toplumlara örnek teşkil ediyor. Günümüzde herşey sulandırılıyor. Herşey ticari zihniyete göre değerlendiriliyor. Ramazan ayı oluyor. Birden bütün ticaretle uğraşanlar, TV'ler, gazeteler, sanatçılar dindar kesiliyor. Adeta ramazan ayını pazarlıyorlar görüntüsü veriyorlar. Oysa gerçekten inanan insan için inandığı gibi yaşamanın farkı olmaz o senenin her gününü aynı inanç ve kıvamda yaşar, yaşatır. Duruma göre hareket etmek, inancını zamana göre ayarlamak çok yanlıştır. Ya olduğun gibi görün yâda göründüğün gibi ol.

Topluluğumuzun içine düştüğü maddi-manevi çöküntü her alanda bizi sarıyor. Etkiliyor, inancı zayıflayan insanlara etkili oluyor. Topluma yön veren inancımızın dosdoğru uygulanmasında bize ışık tutun peygamberimiz HZ. MUHAMMET S.A. efendimizin Doğumundan ölümüne kadar geçen süredeki örnek hayatının güzel ahlakının bizler tarafından iyi anlaşılması, öğrenilmesi gerekiyor. Her inanan Müslüman'ın onun bizlere örnek olacak hayatını bilmesi ve ona göre davranması gerekiyor. Kutlu Doğum Haftası bu anlamda güzel düşünülmüş bir haftadır. Ancak tören haftasında klasik toplantı ve anma ile yetinmeyip, görsel anlamda tiyatro, menkıbe, bilimsel toplantı (sempozyum, panel, konferans) ile toplumun her kademesine mesajlarını yaşantısındaki o güzellikleri anlatabilmeliyiz. Zaman içinde kutlu doğum haftalarının dar kalıplarının arasında kutlamak yerine; onun özelliklerinden sadece kendine vahiyle bildirileni tebliğ ettiğini, tüm insanlığa örnek olan inancını hiç kimseden bir karşılık beklemeden sadece Allah’ın rızası için çalışmasını, zorluklar karşısındaki sabrı ve güzel tavrını insanlığa örnek adalet anlayışını, vicdanları etkilemedeki başarısını, Allah'ı müjdeleyişindeki inandırıcılığı, çevresine peygamber olmakla birlikte, sonuçta kendisinin de bir insan olduğunu anlatmasını, Müslümanların üzerindeki zorlukları insan fıtratına uygun halde kaldırmasını, daima müşfik ve duacı şefaat talebinde bulunucu olmasını, istişareye önem verdiğini, temizliğe önem vermesini dürüstlüğe önem vermesini, nazik ve ince düşünceli olmasını, bütün insanlığın kurtuluşu için anlatmalı ve anlamalıyız.

TÜRK MİLLETİ PEYGAMBERİNİ HEP YÜCELTMİŞTİR

Türk milleti Hz. Peygamber ve halife döneminden sonra islamın yaşatılması, yaygınlaşmasına en çok hizmeti geçmiş bir millettir. İslam'ı o kadar özümsemiştir ki, Türklük bedenim İslam ruhumdur. Ruh bedenden ayrılırsa cesetten başka bişey değildir demiştir. Peygamber sevgisi o kadar kabul görmüştür ki çocuklarımızın isimleri Gül, Fatma, Ayşe, Hatice, Ahmet, Mehmet, Mustafa, Muhammet çoğunluktadır. Camilerimizde Mihrabın sağında ALLAH solunda, MUHAMMET lâfzî asılıdır. İslam'ı bu kadar benimsemiş, onun peygamberini o kadar sevmiş milletimin mensupları onun güzel ahlakını iyi öğrenim yeni nesillere (çocuklarımıza) aktarmalı, böylece toplumsal bozulmanın, çürümenin inanç boşluğunun önüne geçmeli maddi ve manevi hastalıklarımıza çare bulmalıyız.

Bu vesile ile Devletimiz artık kör doğusu haline gelmiş olan kafa karıştırıcı LAİKLİK kavramını anlayışını toplumun beklentilerine uygun netlikte açıklığa kavuşturarak inanan insanlarımızın örselenmesinin önüne geçilmesi sağlanmalı. İnançların değişik kesimlerce, cemaatlarca istismar edilmesinin önüne geçilmeli. İslam inancı ve onun peygamberi Hz. MUHAMMET S.A.V. efendimizin güzel ahlakı milletimizin tüm fertlerine iyi anlatılmalıdır. Günümüzde inançlardaki zayıflamanın ya da inançsızlığın sonucu kötü alışkanlık, din değiştirme, kavga, haksız kazanç, adaletsizlik, insanın insana zulmü şeklinde toplumu esir alıyor.

Kutlu Doğum haftaları gül bahçesinin güzelliğini görmemize vesile olsun. ALLAH peygamberimizin şefaatine hepimizi mazhar kılsın.

Onun mübarek ruhu şad olsun..

14.04.2006

Bu yazı toplam 1055 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.