Kuyumcular da artıştan memnun değil

Kuyumcular da artıştan memnun değil

Altın aldı başını gidiyor. Sürekli artan altın fiyatları vatandaşı olduğu kadar kuyumcuları da etkiliyor. Düğün sezonu olmasına rağmen yeterli satış yapamadıklarından yakınan kuyumcular dert küpü. Herkes altın fiyatlarının bir an önce düşmesini ve vatandaşın eskisi gibi altına rağbet etmesini dört gözle bekliyor. Bakalım ileriki günlerde altında durumlar ne olacak.

Yeni bir kriz mi kapıda söylentileri dolaşırken, altın fiyatlarının son birkaç ayda önlenemez şekilde artması kuyumcuları endişelendiriyor. İlimizdeki kuyumculara görüşüp altının fiyatı ne olur, bu gidiş böyle devam edecek mi, işleri nasıl etkileniyor; kuyumculara sorduk, onlar değerlendirdi.

Bolu Sarraflar ve Kuyumcular Derneği Başkanı Hakan Özkan: Altın fiyatlarının yükselmesi işlerimizi olumsuz etkiledi. Eskiden vatandaş çeyrek altın alıp düğünlerde, sünnetlerde takabiliyordu. Şimdi vatandaş karnını zor doyuruyor altın nasıl alsın. Yetmiş, seksen milyona çok diyorduk şimdi doksana düşer mi diye bekliyoruz. Eskiden vatandaş altın alır kenara atardı, artık elindeki altınları bozduruyor. Düğün sezonu olması biraz işlerimizi etkiledi ama eskisi kadar iş yok. Fiyatların düşmesini vatandaş kadar biz de bekliyoruz.

Yamaner Kuyumculuk Çağlar Yamaner: Fiyatlar yükselmesiyle birlikte insanlar mecbur kalmadıkça altın almayı erteliyor. Şuanda düğün sezonu olması rağmen işler olması gerekenin altında seyrediyor. En çok müşteriye hediyelik küçük altın satıyoruz. Altın fiyatlarının düşmesini bekliyoruz, daha da yükseleceği tahmin ediliyor.

Huzur Kuyumculuk Nur Öztürk: Türkiye'de kriz devam ediyor. Piyasa böyle devam ederse altın fiyatları düşmeyecek. İnsanlar da alım gücü olmadığı için altın alamıyor. Ancak yakın çevresinden biri evlenirse falan mecbur alıyor. Düğün sezonu bile işlerimizi bir hareketlilik getirmedi, insanların gücü küçük altına zor yetiyor.

Gülaylar Kuyumculuk İsmail Hırca: Satışlarımız azaldı, insanların alım gücü yok. Daha da altın fiyatlarının artması bekleniyor. Düğün sezonu olması sebebiyle şuan işlerimizin daha iyi olması gerekiyor ama geçen senelere göre satışlar çok düştü. İnsanlar bir gramlık 62,5 TL küçüğün küçüğü altını bile zor alıyor.

Taşhan Kuyumculuk Kadir Ulusoy: İşler durdu, alım gücü azaldı. Satan altın fiyatlarının yükselmesini bekliyor. Alan düşmesini bekliyor. Altın fiyatlarının orantısız iniş çıkışları insanları etkiliyor. İnsanlar mecbur kalmadıkça artık altın almıyor.

İraz Kuyumcu Tahsin İraz: İşlerimiz durgun mecburiyetten düğün amaçlı insanlar altın alıyor. Düğün sezonu işlerimizi hareketlendirdi. Yatırım amaçlıda insanlar altın alıyor. Altın fiyatlarının düşmesini bekliyoruz. Düşerse altın fiyatları işlerin artacağını düşünüyorum.

Toptancı Altınsel Firma Müdürü Özcan Yedican: Geçtiğimiz düğün sezonlarıyla kıyasladığımızda geçen sezonlara göre düşüş var. Kuyumcular satış yapamayınca biz de mal satamıyoruz. Bundan sonra altın fiyatları çıkmaz. Düşmez de, aynı seviyeyi korur. Biz en çok perakende olarak sarraflara ağır ürünler gerdanlık, set değil hafif ürünler küpe, kolye ucu, kolye satıyoruz.
 


HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.