Liseler dört yıla çıkarken, kermeslerin önemi

            24.06.2005

Değişim rüzgarları en çok eğitim öğretim sistemlerini etkiliyor olmalı. Cumhuriyet’in kuruluşunun günümüze uzanan yol haritasının sıralı kilometre taşlarında değişik sistemlerin adı yazılı. Medreselerden köy enstitülerine, öğretmen okulları, eğitim enstitüleri ve eğitim fakültelerinde öğretmen yetiştirme modelleri. Üç sınıflıdan birleştirilmiş sınıflara beş yıllık ilkokullara, ortaokul, lise ve üniversitelere uzanan eğitim öğretim kurumlarında çağın gerisinde kalan bölümleri iyileştirme yerine, temelden değişikliklere gidilerek, yeni sistem arayışlarına gidilmekte.

Eğitim öğretimde tabelalar, tarihi kültürel değerlerimizin günümüz değişimlerine göre, analiz edilerek değiştirilmesi yerine, kimi zaman siyasi, kimi zaman başkalarının bıraktığını modern diye almamız sonucu değiştirildi. İlköğretim önüne okul öncesi eğitimleri koyduk, ilkokulu ilköğretim yaptık, bunlar olumlu gelişmelerdi.

Anadolu dedik, fen dedik, süper dedik, ortaöğretimde özel statülerle okullar açtık. Sonra yükseköğretime geçişte, yükseklikleri farklı bariyerler koyduk. Geçenler geçti, geçemeyenlerin enerjilerini değerlendirecek iş alanlarını sunamadık.

Ders geçme ve sınav yönetmelikleriyle o kadar çok oynadık ki, kim kaldı kim geçti şaşırdık. Ders geçme dedik kredi dedik. Yeteneği öne çıkaralım istedik. Herkes yeteneği doğrultusunda dersini seçsin istedik. İstedik de öğretmen bulamadık, sınıf bulamadık. Sonuçta, başarısızlığımızı alt yapı noksanlığına bağladık, sistemden vazgeçtik.

Son dönemlerde lise son sınıf müfredatından soru çıkmıyor gerekçesiyle, bu sınıflara ikinci yarı yılda devam edecek zaman diliminde, yüksek öğretimde önemli olan konulardan liseler bitiyor diye sızlanmalara başladık.

Şimdi ne oluyor? Liselerimiz dört yıla çıkıyor. Bu süreçte üç yıllık müfredat programları dört yıla yayılarak, haftalık ders saatleri mi düşecek? Bunu zaman içinde göreceğiz. Dört yıla çıktığında gerekli olan sınıf durumu ve branş öğretmenimiz ne durumdadır? Bunu da zaman gösterecek. Hali hazır eğitim öğretimde yaşanan hizmetli ve büro çalışanlarındaki sıkıntının mali boyutları okul koruma derneklerince hizmeti satın almak suretiyle karşılandığı herkes tarafından biliniyor. Yeni dernekler yasası ile ortaya çıkan sorunlar aşılamadığı için, hizmetin satın alınmasın-da yaşanan sıkıntılar nedeniyle, son yıllarda okulların açtığı kermeslerle ekonomik sorunlar çözülmeye çalışılıyor, bunu da herkes görüyor.

Şimdi liselerimizin dört yıla çıkarılmasıyla kermesler de önem kazanıyor. Tıpkı yıl sonu etkinlikleri gibi bunu da bir programa bağlamak gerek. Yıl sonu sergisi, müsameresi, folklor gösterileri ve defilelerin yerini kermesler almaya başladı. Kermeste pazarlanacak ürünler için, aynı adreslere müracaat edildiği düşünüldüğünde bu konuda da sıkıntılar başlayabilir.

Hele de Mesleki Teknik Öğretim okullarında yapılan kermeslerde et ekmek satılması hoş olmuyor. Bu okullarımız belli planlamalarla atölyelerinde ürettiklerini pazarlayabilirler. Öğrencilerimizin el emeklerinin pazarlanması hem kendilerine olan güveni artıracaktır, hem de okulunun ekonomik katkısına yardımı olacaktır. Yenilikler güzel de, uzun araştırmaların sonucunda araştırma geliştirme birimleri tarafından ciddi çalışmaların ürünü olsa da yaz boz tahtası haline getirilmese.

Aslında özelleştirmeden daha iyi verim alınacağı ortak görüş değil mi? Kapat okulları! Okulların işlevini yürütsün dersaneler. Yap merkezi sistemle sınavlarını, er ilköğretim ve lise diplomasını ne okul, ne derslik, ne labaratuvar, ne atölye, ne de öğretmen sorunu! Şu okullar olmasa, ne rahat olacak, Milli Eğitim’in işi diye söyleyenin bir bildiği olmalı.

Bu yazı toplam 838 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.