Liselinin yol haritası

Bizde adet böyledir. “Göçe giderken kolan dokunur.” (Kolan: at, eşek, katır gibi hayvanların semeri veya eğerini bağlamak için kullanılan yassı kemer.) Biz planı çok severiz. Dillerde türkü eder söyleriz. Plansız yaşamın, karanlıkta göz kırpmak olduğunu biliriz de aydınlık yolun planlamasını hemen hiç yapmayız, yapma gereğini de duymayız. Çünkü biz, macerayı severiz. Çünkü biz, kalıcı olmaktan uzak pratik çözümlerden hoşlanırız. Çünkü biz, düşünmekten tasarruf eder dolma akıllara prim veririz.

    Dünyanın bilim alanındaki gelişimine ayak uydurabilmek için birçok alanda yeni uygulamaları başlatır, gerekçeli olarak amaçları anlatmak üzere laf düzer anlatırız da, yol ayrımına gelindiğinde, kim nereye nasıl gidecek belirtmeyiz. Kimin kendine çizeceği yol haritasında sağlıklı, güvenli , başarılı ilerleyebilmesi için, dağarcığına neleri doldurup yola çıkması gerektiğini anlatmayız. Gerekli planlamayı yolun başında yapıp bireyleri bilgilendiremeyiz.

    2005-2006 eğitim- öğretim yılına; eğitimde reform adıyla bir kısım değişiklikler yapılarak başlandı. Bunlardan önemli bir değişiklik de ortaöğretim kurumlarında oldu. Neydi bu değişiklik? Liselerin birinci sınıfları ortak sınıf olacak. İkinci sınıfa geçen öğrenciler alan belirleme işlemlerini gerçekleştirecekler. Bu arada birinci sınıflarda ortak program uygulandığı için okullar arası öğrenci nakilleri yapılabilecek. Lise birinci sınıfı okuyan öğrenciler ya kayıtlı oldukları okullarının öğretim kadrosunu, müfredatını beğenmedikleri için ya da gelecekte edinecekleri meslek alanlarında yetişmek üzere gidecekleri okulların önündeki engelleri aşamayacakları düşüncesi ile okul değiştirme eylemini gerçekleştirmek isteyeceklerdir.

    İşte bu bağlamda akla gelen sorular için yapılan plan nedir? Merak ediyorum. Yaklaşık iki buçuk bir aylık sürenin sonunda karşımıza çıkacak sorunlara alınan önlemler nedir? Bu önlemlerin planlaması değişikliklerle beraber yapılmış olsaydı, sanırım göçe giderken kolan dokumaya ihtiyaç olmazdı.

    Soru 1- Mevcut katsayı sistemi nedeniyle, meslek liselerindeki öğrenciler genel liselere kayıt yaptırmak isterse ne olacaktır? Bu tür öğrencilerle ilgili bir sınırlama var mıdır? Halihazır okullarımızın durumu buna cevap verecek kapasitede midir?

    Soru 2- Meslek liselerinde alan belirlemede uygulanacak ölçü nedir? Meslek liselerinde seçilecek alan, öğrencinin o mesleğe yatkınlığı ve yeteneği ön planda tutulmasını gerektirir. Bu anlamda meslek seçiminde yetenekleri tespit edebilecek rehberlik kadroları var mıdır?

    Soru 3- Alan belirlemede not esası gündeme gelecekse, bu not değerlendirmesi ilköğretim diploma notu artı dokuzuncu sınıf notu olarak mı değerlendirilecektir?

    Her iki değerlendirme bir arada ya da ayrı ayrı olsa da bu durumdan öğrencinin, velinin öğretim yılı başında haberleri var mıdır?

    Çocuklarımızın geleceğine ait yol haritasındaki yol ayrımında çok lüzumlu olduğuna inandığım bu planlamanın nasıl olduğunu merak ediyorum.

17.03.2006

Bu yazı toplam 737 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.