Listeyi vermediler

Listeyi vermediler

Yarın yapılacak olan, Bolu Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi 52. Olağan Genel Kurulu öncesinde bir açıklama yapan adaylardan Murat Abak, mevcut Başkan Ahmet Yoltaş'ın “Anti demokratik” dediği uygulamalarından söz etti.

Yarın yapılacak olan, Bolu Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi 52. Olağan Genel Kurulu öncesinde bir açıklama yapan adaylardan Murat Abak, mevcut Başkan Ahmet Yoltaş'ın “Anti demokratik” dediği uygulamalarından söz etti.

Abak, seçim çalışmalarında kullanmak üzere istediği üye listesini noter kanalıyla da alamadığını belirterek; “Kanun tanımaz ve demokrasiye tahammül göstermez bir anlayışla liste tarafımıza verilmedi” dedi.

Bolu Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi 52.Olağan Genel Kurulu’nda Başkanlığa adaylığını koyan Murat Abak, esnaf ile omuz omuza bir süreç geçirdiklerini belirtti. Kooperatifin genel kuruluna saatler kala bir açıklama yapan Abak; “Bolu Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi 52. Olağan Genel Kurulu’nda aday olur olmaz mevcut kooperatif Başkanı Ahmet Yoltaş'a kooperatif üye listesinin seçim çalışmalarında kullanmak üzere tarafıma verilmesini rica ettim. Ricama cevap alamayınca listeyi bir de noter kanalıyla istedik, fakat kanun tanımaz ve demokrasiye tahammül göstermez bir anlayışla liste tarafımıza verilmedi. Basın toplantısı metninin ekinde noter ihtarnamesi ve liste talep dilekçesi örneği mevcuttur” diye konuştu.

ŞAHSİ ÇIKARLARI İÇİN KREDİ DAĞITTI

Ahmet Yoltaş'ın bazı yönetim kurulu üyelerinden habersiz kararlar aldığını ve kooperatif kredilerini şahsi çıkarları için dağıttığını öne süren Abak, şunları kaydetti; “Tarafıma destek açıklayan oda başkanlarını kendisini desteklemeye ikna edemeyen Sayın Yoltaş, kooperatif yönetim kurulu üyelerinin bazılarından habersiz kararlar alarak bir çok kişiye çıkardığı kredilerle destek mesajı yayınlatmıştır. Kooperatif kredilerini şahsi çıkarları için dağıtan Sayın Yoltaş'ın bu tutumu dikkate şayandır. Bu konu ile ilgili tüm bilgiler Halk Bankası Bolu Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi kredi servisinde mevcuttur.”

ESNAF HAYSİYETİ İLE OYNAYANLARA DUR DİYECEĞİZ

Murat Abak, kooperatifin şirketi olan Eskop A.Ş'nin işletmelerini neden kiraya verdiği sorarak, bu olayı “Bir muamma” olarak değerlendirdi. Seçim geleneği ve ahlaki tutarlılık açısından seçim süreci sonuçlanıncaya kadar beklenilmesi ve yeni seçilecek yönetimin karar vererek kiralayacağı mülklerin neden seçime çeyrek kala kiralandığı üzerinde duran Abak; “Eskop otel girişinde bulunan kooperatife ait restaurant böyle bir işlem sonucu geçtiğimiz haftalarda 3 yıllığına kiralanmıştır. Bu anti demokratik Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi 52. Olağan Genel kurulu yarışında yapılan tüm usulsüz uygulamalara karşın arkadaşlarım ve ben milyarlarca lira maaş almaya son vermek, avukat ve icra kıskacında hapse düşen esnafı tekrar dükkanına getirmek ve bekli de en önemlisi esnafın haysiyetiyle oynayanlara dur demek için yolumuza devem ediyoruz” dedi.

OYUNUZU VEKALET VERMEYİN

Kooperatif üyelerine de seslenen Abak, açıklamasını Atatürk'ün Türk Kooperatifçiliği ile ilgili bir sözü ile şöyle tamamladı; “Yarın saat 10:30'da, Bolu Belediyesi eski nikah salonunda yapılacak olan Bolu Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi 52.Olağan Genel kuruluna mutlaka katılın. Oyunuzu vekalet vermeyin. Kendiniz vicdanınızın sesine kulak vererek kullanın. Son olarak büyük Atatürk'ün Türk kooperatifçiliği için söylediği şu sözlerin bize rehber olacağını hatırlatarak sözlerimi bağlamak istiyorum. Atatürk şöyle demiş, “Bizim Kooperatifçiliğimiz; Gerçek esnaf ve sanatkarı, alın teri dökeni maddi ve manevi destekleyerek sevgi ile kucaklamaktır.'”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.