Maden ocakları kapatıldı

Maden ocakları kapatıldı

Mengen'de bulunan kömür ocakları, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın yaptığı düzenlemeye göre istenilen standartlara kavuşana kadar kapatılma kararı alındı. Yapılan uygulama kapsamında, maden ocaklarında olası can kayıplarının önüne geçilmek isteniyor.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın aldığı karar doğrultusunda, ülke genelinde bütün maden ocaklarına belli standartlar getirildi. Yapılan düzenleme kapsamında, maden ocaklarında sık sık yaşanan patlamaların önüne geçilmek isteniyor. Mengen'de bulunan kömür ocakları istenilen standartlara gelene kadar kapatıldı.

1 MİLYON İLE 3 MİLYON ARASINA MAL OLACAK

Bakanlık, maden ocaklarından antigrizu tedbirler almasını istedi. Alınacak tedbirler kapsamında tahliye istasyonu, antigrizu kablolar ve aydınlatma güvenliği gibi birçok uygulama yapılması gerekiyor. Alınacak tedbirlerin maden işletmelerine maliyeti ortalama 1 Milyon ile 3 Milyon TL arasında değişecek. Bakanlığın aldığı kararla birlikte Mengen'de kapanan kömür işletmecileri uygulamaya tepki gösterdi. Bakanlığın istediği standartların bir işletmeye kurulabilmesi, ortalama 6 ay zaman alıyor. Alınan kararla ilgili ismini açıklamak istemeyen bir maden işletmecisi şunları söyledi: “Bakanlık doğru bir karar almış olabilir. Biz de çoluk çocuk sahibiyiz elbette, kimsenin ölmesini istemeyiz. Can güvenliğinin önemli olduğunu biz de biliyoruz ve söylüyoruz. Ama bu tedbirlerin alınabilmesi ve uygulanması 6 ayımızı alacak. Maden ocaklarında yaklaşık 2400 kişi ekmek yiyor. Bu insanlar ne olacak?”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.