Yeni 1444 Hicri Yılı ve 10 Muharrem Aşure Günü

İslam âleminin kullandığı hicri 1444 takvim yılına girmiş bulunuyoruz. Elbette yeni yıla giriyoruz diye Müslümanların eğlence cinsinden bir şeyler yapması İslam’a uymaz.Miladi yılbaşına karşı alternatif kutlama yapabiliriz, diye bir etkinliği tevessületmemiz doğru olmaz; ama aşure gibi bir takım değerlerimize sahip çıkmanın ehemmiyetini de kabul etmek lazım. Unutmayalım, bu ülke bütüngeçmişiyle bizim,geçmişimize sahip çıkalım ki bir geleceğimiz olsun

Hiç şüphesiz, yeni yıl yeni bir ümit, yeni bir beklenti demektir. İşte biz bu ümitle hicri1144 yılına girdik ve bugün hicri ayların başlangıcı olan Muharrem ayındayız.

Müslüman takviminin başlangıç noktası olan Mekke’den Medine’ye zorluklar içinde gerçekleşen hicret eylemi görünüşte küçük; ama insanlık tarihini değiştirecek şekilde İslam güneşinin yeryüzüne ışık saçtığı, insanlığın medeniyet başlangıcı, aynızamanda diriliş hareketinin sene-i devriyesi olarak değerlendirebiliriz.

Ve bunun yanında Muharrem ayı, bu ayın içinde zuhur eden ulvi hadiseler, vuku bulan ilahi tecelliler sebebiyle de Müslümanlar arasında ehemmiyet taşımaktadır.

Muharrem ayının İslamiyet’in öncesine uzanan bir şöhreti bir değeri bulunmaktadır. Denilebilir ki Muharrem bütün beşeriyetin tarihinde yeri bulunan aydır.

İslamiyet’in başlangıcında aşure orucunu tutmak mecburiyeti vardı. Ramazan orucunun farz kılınması ile kaldırıldı. Ancak sünnet olarak bu orucu tutmak meşrudur. Peygamberimiz ramazan orucundan sonra, en fazla aşure orucuna ehemmiyetverirdi. Aşure günü geldiğinde yapılan hayırların sevabı katmerli olarak verilir. Çoluk çocuğun nafakasında o gün için bolluk yapması bile onun için bir ecir vesilesidir.

Peygamberimiz, “Kim aile efradına aşure günü(nün nafakasını) geniş tutarsa Allahona da senenin tamamında genişlik verir”. Bunu bilen Müslümanlar aşure günü bereket olsun diye evlerine yiyecek içecek alırlar.

Görüldüğü gibi İslam’ın şuuruna sahip olan müminler, bugünlere gerekli itibarı göstererek, bu sünneti ayakta tutmaya çalışıyorlar. İşte biz de, İslam’ın bu güzelliklerini hoşgörü çerçevesi içerisinde sizlerle paylaşmaya çalışıyoruz.

Pazartesi günü ( 8 Ağustos) Muharrem’in onuncu günü aşure günüdür. Bugün de, ülkemizin diğer bölgelerinde olduğu gibi, Bolu’muzda, geçmişten gelen bir gelenek olarak, herkes komşularına aşure dağıtır.

Demek ki, biz bugünün önemini pek bilmesek de karınca kaderince hatırlamayaçalışıyor, çevremizle paylaşıyoruz. Esasında bugün de tarihte çok mühim hadiseler cereyan etmiştir. Dini kaynaklardan öğrendiğimize göre Hz. Âdem’in tövbesinin kabul olması, Hz. İbrahim’in dünyaya gelmesi ve ateşten kurtulması, Eyüp Aleyhisselam’ın hastalıktan kurtulması, Nuh Aleyhisselam’ın gemisinin karaya oturması, Hz. Hüseyin (r.a) şehit edilmesi aşurenin onuncu gününe rastlayan önemli hadiselerdir.

İşte bizim kısaca değindiğimiz veya değinmediğimiz birçok hadisenin cereyan ettiği aşure gününde, Ebu’l Faruk Süleyman Hilmi Tunahan (K.S) Hazretleri talebelerine yapması gereken bazı tavsiyelerde bulunmuşlardır. Mesela aşure günü eve ufak tefek erzak alınması sene boyu bu evde bereket olur demiştir. O gün fakir fukara sevindirilir. Banyo yapılır ki böylece maddi ve manevi bazı hastalıklardan korunabileceğini söylemiştir.

Bunun yanında o güne mahsus bazı ibadetler tavsiye edilmiştir. Bunların ne olduğu Fazilet takvimi gibi bazı takvim yapraklarından öğrenebilirsiniz.

Tabi ki bunlar mutlak yapılması gereken farzlar olmasa da, hiç şüphesiz, bizirabbimizle olan irtibatı canlı tutmaya yarayacaktır.

Bu günü bir bayram gibi değil, aynı zamanda bir yas günü değil de, sünnette geçtiğigibi geçirmemiz gerekiyor. Yani Oruçlu geçirmek, ibadet etmek, insanlara iyilik yapmak, ikramda bulunmak gibi güzel davranışlar içinde olmalıyız.

Bu güne dek yapılan aşure pişirip dağıtılması bir ibadet olarak görmesek te, Allah rızası için insanlara ikramda bulunulması kardeşliğin pekişmesine vesile olduğu için önemli buluyoruz.

Hayatımızda bir sene daha giderken, yeni senenin amel defterinde yeni bir sayfa açılmıştır. Önemli olan bu sayfaya hayırla başlayabilmektir.

Bu duygularla yeni hicri yılımız mübarek olsun, hayırlı ve yeni bir başlangıca vesile olsun...

Kalın sağalacakla…

Günün sözü:

Allah bir şeyin olmasını geciktiriyorsa, güzelleştiriyordur. Sabredin!..

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Cevat Özsoy - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bolu Gündem Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bolu Gündem hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Bolu Gündem editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bolu Gündem değil haberi geçen ajanstır.Anket Tanju Özcan'ın CHP'den ihraç konusu hakkında ne düşünüyorsunuz?