SAMİMİ OLMAK VEYA SAMİMİYETSİZLİK!

08.10.2004

Bu iki kelime, insanoğlunun davranış ve söylemlerini tanımlamakta kullanılıyor. Eğer bir insan savunduğu fikirlerini hayatında yaşıyor, çevresine örnek olacak şekilde davranıyor, hatta ailesinin fertleri bile kendisini takip ve taklit ediyorsa, SAMİMİYET testinden geçer not almış demektir.

Savunduğu fikirleri yaşamı ile birleştirmeyen sözleriyle davranışları uyumsuz olan insanlara genellikle samimiyetsiz olarak bakarız. Bu tür insanlardan uzak durmaya gayret ederiz.

Toplumumuzda YER TUTAN, UFKUNU GELİŞTİREN, GELECEĞE YÖNELTEN, ÖRNEK ALINAN insanlar genellikle SAMİMİYETLE hareket eden kişilerdir. Bu insanlarda liderlik RUHU vardır. Toplumu bir yere kanalize etme kabiliyeti vardır. Arkasına aldığı kişileri ve TOPLUMU pişman olacağı bir sonuca götürmezler. Aksine iyiyi, güzeli gelecekte olabilecek tehlikeleri önceden sezinleyip DEHA’larını gösterirler. Bu tür insanların arkasına düşenler çoktur. Ama son dönem içinde buna örnek olabilecek tek insan M. Kemal Atatürk’tür.

Samimiyetsizliği (ikiyüzlülüğü) hayat felsefesi yapanlar çoğaldı..!

Son dönemde savunduğu fikirlerini, yaşama biçimini değiştirip farklı yönlere, farklı mekanlara, farklı felsefelere girenler. Biz eski fikirlerimizi tamamen terk ettik DÖNDÜK, SAMİMİYETSİZLEŞTİK demiyorlar. Ama biz değiştik diyorlar. Bu durum toplumumuzun her kesimini kapsamakla birlikte; özellikle SİYASİLER, BÜROKRATLAR ve ÇIKARCI ÇEVRELERDE görülüyor.

Ülkenin kurtuluşunu MARKSİZM’de görüp hararetle marksizmi (Değişik versiyonlarını) savunanlar, birden LİBOŞ olarak karşımıza çıkıverir. Ya da sermayenin uşaklığını yapıyor. O değilse, ülke çıkarları yerine AB, ABD’leri manda ve himayelerini savunuyor.

DÜN SİYASİ İSLAMCI OLANLAR bugün İslamiyeti temellerinden sarsacak öngörü ve uygulamalara kapı aralıyorlar. İslam’ı Hıristiyanların hoşlanacağı yorumlara tabi tutuyorlar. Savundukları tüm İslami tezlerden vazgeçiyorlar, varsa yoksa teslimiyetçi bir yaklaşım sergiliyorlar. Ama adını da değişim koyup işin içinden sıyrılıyorlar.

Aslında biz bu filmleri Osmanlı’nın son dönemlerinde yani TANZİMATTA-MEŞRUTİYET İLANINDA VE SEVR ile TÜRK milletinin yok edilmesi çalışmalarında da gördük. Aynı zihniyetin o dönem uzantıları olan bu zavallılar, o dönemde mücadele etmek yerine AB (Avrupa’nın o dönemdeki devletlerine) ve ABD’lerine sırtını dayayıp kurtulma peşinde idiler. Şimdi yapılan yine aynıdır.

Dün Milliyetçiyim diyenler hala samimi mi?.. Samimi olsalar süt dökmüş kedi rolünde olmazlar. Onların bir kısmı da TESLİMİYETÇİ ve çıkarcı oldu. Bir kısmı NEME lazım oldu. Bir kısmı da KOLTUK SEVDALISI oldu. Kimi de SLOGAN milliyetçisi olarak beyinleri karıştırıyor. Ya kabadayı müsvettesi olanlara ne demeli. Hiç okumadan yazmadan, çalışmadan vatan kurtaranlara ne demeli. Savunduğu fikir için gazete bile okumayan, koltuk için, üç kuruş para için sesini çıkaramayanlara ne demeli!

İktidardayken İKTİDARSIZ olup; muhalefetteyken İKTİDARLI gibi olanlara ne demeli..?

Başkalarını tenkit ederek göreve gelip, TAKLİT edenlere ne demeli..?

FETİH marşıyla gelip...MOZART’DAN ilham alanlara ne demeli?

Bütün bunlar SAMİMİYETSİZLİK örnekleridir. Ülkemizin en önemli sıkıntısı İNSAN KALİTESİNİN SAMİMİYETSİZLİĞİDİR..! Bugün Türkiye’nin içine düştüğü tüm problemlerin ANA DÖL YATAĞINDA ...İNSAN KALİTESİ yatmaktadır.

Herkes her an ROL YAPMAKTADIR. Bu rol kendisine senaryo olarak verilmekte, o da bunu en iyi yaparak diyet borcunu ödemektedir. Her oyun sonunda da bu ROL KESENLERİN SIRTI SIVAZLANMAKTA, büyük adam olduğu söylenmektedir.

Bu samimiyetsizlik toplumu temelinden dinamitlemiş TOPLUM UYUŞMUŞ, UYUŞTURULMUŞTUR. Aydınımız üzerindeki bu örtüyü kaldıracak AZİM VE CESARETTE-KARARLILIKTA değildir. Kişiliksiz, kimliksiz, karaktersiz bir yapıdadır. Önce aydınımız SAMİMİYET testinden geçmelidir. Gerçek kurtuluş işte o zaman sağlanacaktır.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mustafa Öz - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bolu Gündem Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bolu Gündem hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Bolu Gündem editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bolu Gündem değil haberi geçen ajanstır.Anket Tanju Özcan'ın CHP'den ihraç konusu hakkında ne düşünüyorsunuz?