Bolu’nun öncelikleri: 1. olarak deprem can güvenliği sağlanmasıdır

Anadolu’nun incisi yeşil BOLU’ muzun güzellikleri yaşama sevincini arttırıcı pek çok özelliğinin yanı sıra üzerinde durulması gereken konular bulunmaktadır.Bunlardan en önemlilerini inceleyeceğiz:

A)DEPREM CAN GÜVENLİĞİ :

Herkesin çok iyi bildiği bir gerçek ; Bolu 1.DERECE DEPREM KUŞAĞINDA’ dır.Üstelik Bolu yu KAF kuzey ve güney yönlerinde bulunan fay kırıkları ile kuşatmıştır. Yani Bolu’muz bu fayların arasında bulunan yeryüzü parçasında yer almaktadır. SAKARYA-AKYAZI –DÜZCE ve BOLU dünya deprem literatüründe bulunan bir yeryüzü bölümünü teşkil etmektedirler.

Ancak bildiğiniz gibi canlıları deprem değil BİNALAR öldürmektedir. BU GÜVENLİ YAPILARI YAPMANIN ÖNEMİNİ ORTAYA KOYMAKTADIR. Bolu olarak bu gerçeğin farkındayız konuya ilişkin olarak kurucusu olduğum İMO –İNŞAAT MÜH.ODASI OLARAK GERÇEKTEN ÇOK ÖZVERİLİ VE DEĞERLİ ÇALIŞMALAR YAPARAK BOLU HALKININ GÜVENLİKLİ BİNALARDA OTURMASINA önemli KATKI SAĞLADIĞIMIZ GERÇEKTİR. 1999 12 Kasım depreminde de aldığımız hasarın düşük olmasında bu çalışmalarımızın katkısını görmüş olduk. Bu tarihten sonra kurulan YAPI DENETİM BÜROLARI ile birlikte IMO’nun statik proje denetimi sona ermiştir. Ben yapı denetimlerinde ciddi çalıştıklarına inanmakla birlikte inşaat ruhsatı veren resmi kuruluşların hepsinin yine meslek kuruluşlarının görüş ve ÖNERİLERİNİ DİKKKATE ALMALARINI TEMENNİ ETMEKTEYİM .

Özellikle belediyelerin şehir planlarının yapımında deprem gerçeğini ÖNE ALARAK HAREKET ETMELERİ GEREKMEKTEDİR. Deprem güvenliğini aşağıdaki başlıklarda inceleyebiliriz:

A-1KAÇAK YAPILAŞMANIN ÖNLENMESİ:

Türkiye geneline baktığımızda mevcut yapı stoğunun sadece %8 -10 gibi bir bölümünün mühendis mimar elinden çıkarak hazırlanan projelere göre verilen inşaat ruhsatları doğrultusunda yapıldığı görülmektedir. Son zamanlarda TOKİ ve kooperatif türü yapılaşmaların artması ile bu rakam biraz artsa da yinede %15 e ulaşıp ulaşmadığı belirsizdir. BOLU BELEDİYESİ BU KONUDA BAŞARILIDIR. ilimiz merkezinde ruhsatsız yapılaşma yok denecek kadar düşük bir düzeydedir.

A-2-YERLEŞİM YERLERİNİN TESPİTİ VE ZEMİN ÖZELLİKLERİNİN BİLİNMESİ

Şehir İMAR PLANLARI yapılırken yerleşim bölgelerinin toprak yapıları fay zonları tespit edilerek yapılaşma bölgelerinin tespiti gerekir. Bu konu deprem için çok önemlidir, zira deprem dalgaları güçlü zeminlerden hızlı geçer yada buralardan geri dönerek yumuşak bölgeleri sarsarlar. Bunu bir peynir ve bir yoğurt parçasının üstüne yerleştireceğimiz kürdan gibi çubuklarla deneyebiliriz. Göreceğiz ki o kapları salladığımızda yoğurt yumuşak bir materyalde çubuğumuz iki tarafa uzun zaman sallandığı halde diğer katı materyalde kısa sürede duracaktır. Öyleyse yerleşim bölgelerimiz nispeten daha güçlü zemini olan bölgelere doğru yer alacak şekilde şehir planları yapılmalıdır. Ancak maalesef geçtiğimiz dönemlerde İMAR KANUNUN 18. MADDESİ İLE TARIM ARAZİSİ OLARAK VASIFLANMASI GEREKEN YUMUŞAK VE SULAK ARAZİLER ARSA YAPILARAK YERLEŞİME AÇILMIŞTIR. BU ÇOK BÜYÜK BİR HATADIR VE EN KISA ZAMANDA BU HATADAN VAZGEÇİLMESİ GEREKİR. HATTA ELZEMDİR DİYEBİLİRİZ. Bu madde 1, olarak ele alınması gereken bir maddedir.

A-3: GÜVENLİ PROJE, GÜVENLİ İNŞAAT MALZEMESİ VE GÜVENLİ İŞÇİLİK YAPILMASI: Bu konu yapılaşmanın vazgeçilmeyecek ANA MADDESİDİR. Yine belediyelerin kontrolünde mühendis, mimar ve yapı denetim bürolarının çalışmalarının düzgün ve özverili, dikkatli olmaları ile doğru orantılı bir iş kolu olarak yer almaktadır. İhmale gelme,z savsaklanamaz bir konu olup görev bilinci ve insan sevgi ve saygısıyla doğru orantılı bir konudur.Malzemeler denetlenmeli özellikle demir ve beton kalitesi ,işçiliği çok düzgün olmak zorunluluğu vardır.

A-4: DEPREM YERYÜZÜ KAYITLARININ TAKİBİ VE BUNA GÖRE TAHMİN YAPILABİLME İMKANININ DEĞERLENDİRİLMESİ

Günümüzde artık teknolojiler her gün ilerlemektedir. Ve bize düşen ise bunları deprem konusunda da kullanabilmektir. Bu meyanda vaktiyle Bolu da yapıldığı zaman şiddetle karşı koyduğum deprem müzesinin İPTALİ VE YERİNE DONANIMLI BİR AKOM MERKEZİNİN KURULMASI YÖNÜNDE OLACAKTIR.

Son olarak

DEPREM GÜVENLİĞİ KONUSUNDA DA D100’ÜN YENİ GÜZERGAHININ GÜNEYE ALINMASI ÇOK BÜYÜK BİR HATA OLACAKTIR. BU SADECE KUZEY ANADOLU FAYININ (KAF) BU BÖLGEDEN GEÇMESİ İLE BİRLİKTE SUYA DOYGUN OLAN VE BOLUNUN EN SON KALAN TARIM ARAZİLERİNİN DE BU BÖLGEDE OLMASIDIR.

Bu arada maalesef geçen dönemlerde imar 18.madde düzenlemesi ile talan edilen tarım arazisi YOK EDİLME KONUSU TAMAMEN KALDIRILMALIDIR. YETER ARTIK MİLLETİN CANI BURNUNA ÇIKMIŞTIR.

Zaten bu 18. madde kanununun başında MÜCAVİR SAHA DIŞINDA KALAN ARAZİLER İÇİN diye ibare varken neden mücavir saha içinde de uygulanmıştır. ASLINDA YAPILAN OLAY BAŞTAN AŞAĞI YANLIŞ VE HAKSIZ BİR UYGULAMADIR VE KALDIRILMASI GEREKİR .

BOLUNUN DEPREMSELLİĞİ’NİN TEKRAR GÖZDEN GEÇİRİLMESİ

SON günlerde deprem aktivitelerinin artış göstermesi üzerine size 22/12/2019 da gazetede çıkan yazımı bir kere daha GÖZDEN GEÇİREREK SN BOLULULARI VE YÖNETİCİLERİNİ BİR KERE DAHA UYARMAK İSTİYORUM. Bu yukarıda bahsettiğim tarihteki yazımda bahsettiğim konular hakkında görüldüğü kadarıyla pek bir değişiklik bulunmuyor fay hatları yerinde ve hafif hafif kımıldanıyorlar daha doğrusu 2021 itibariyle hareketlenme tüm TÜRKİYE ALANINDA arttı bunu Güney EGE ve AKDENİZ ÇEVRESİ ile GÜNEYDOĞU ÇEVRESİNDE DE GÖRÜYORUZ.

Ancak BOLU ŞEHRİ OLARAK ASLA UNUTMAMIZ GEREKEN ÖNEMLİ KONULARIN EN BAŞINDA BOLUNUN DEPREMSELLİĞİNİ BİLMEK VE YAŞAMIMIZI BU GERÇEĞE GÖRE DÜZENLEMEMİZ OLDUĞUDUR.

YUKARIDA BAHSETTİĞİM YAZIMIN SON BÖLÜMÜNDE GÖRDÜĞÜNÜZ GİBİ BOLU’YA AKOM YAPILMASINI ÖNERDİM BU KONUDA BELEDİYE VE DEVLET İŞBİRLİĞİ İLE BOLU’ YA AKOM yani AFET KOORDİNASYON MERKEZİ KURULMASI FEVKALADE YERİNDE BİR DURUM OLACAKTIR.

KONUYA İLİŞKİN OLARAK SN MİLLETVEKİLLERİMİZİ SN VALİMİZİ VE SN BELEDİYE BAŞKANIMIZI GÖREVE DAVET EDİYORUM. BİR DEVLETİN EN ÖNEMLİ GÖREVİ VATANDAŞININ CAN GÜVENLİĞİNİ SAĞLAMAKTIR. KAHRAMAN ORDUMUZ VE POLİSİMİZ DIŞ VE İÇ SALDIRILAR DA NASIL KARŞI KOYARAK VATANDAŞIMIZI KORUYORSA AYNI ŞEKİLDE TABI AFETLERE KARSI KORUNMADA DEVLET VE YEREL YÖNETİMLERDE GÖREVLERİNİ YAPMAK ZORUNDADIRLAR. Bunu hatırlatmak istedim ve işbirliği içerisinde çalışılmasını temenni ediyorum.

ŞENDA AKSUNGUR -İNŞAAT MÜH -BÜ1974

İMO BOLU KURUCU BAŞKANI 1986

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Şenda Aksungur - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bolu Gündem Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bolu Gündem hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Bolu Gündem editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bolu Gündem değil haberi geçen ajanstır.