Günümüzde Az Bilinen İslam’ın “Öşür” Farizası…

Bir dost meclisin de konu, İslam’ın önemli rükünlerinden biri olan öşür ile ilgili idi.

Maalesef, öşür konusu toplumumuz da pek gündeme gelmiyor, bilinmiyor ve insanlar bu konu da ciddi mana da bilgilendirilmiyor.

Hâlbuki öşür, tıpkı oruç, namaz, zekât gibi, İslam’ın farz kıldığı bir ibadet türüdür. Bir mana da toprağa ait hükümlülüktür.

Öşür bir şeyin onda biri demektir. Zirai ürünlerinden elde edilen tümmahsulün onda birini, şayet sulama ile elde ediliyorsa yirmi de birini infak etmemiz gereken mali bir ibadettir. Bu ibadetin farz olduğuna dair başta Kuran’ı Kerim olmak üzere İslam’ı kaynaklarda pek çok delil vardır.

Mevla’mız “sizin için yerden çıkardıklarımızdan hayra harcayın” buyurmuştur. (Bakara 267 )

İstifade edilen her toprak mahsulü öşre tabidir. Her türlü hububat ve ağaç üstündeki meyvelerdenöşür verilmesi gerekiyor.

Öşür verilmeyen malın içinde kul hakkı vardır ve infak edilmesi farzı ayındır. Bu konuda şek ve şüphe yoktur.

Tarlada mahsul kaldırıldıktan sonra öşrü verilip, geri kalan malın satılması ile elde edilen kazançtanzekât verilmesi gerekmez. Çünkü öşrü verilmiştir.

Öşrü verirken “bu öşürümdür” diye söylenmesine gerek yoktur. Niyet etmek yeterlidir.

Gıda krizinin kapıda olduğu söylenen günümüzde, öşrün önemi daha da artmaktadır.

Eğer zenginlerimiz bu meseleyi dert edinseler, hiçbir yerde aç ve açık kalmaz ve mallarında da bir eksilme olmaz. Bu gerçeği, mahsulün öşrünü veren birçok üreticiden dinleyip “Allah bereketiniveriyor” demişlerdir. Hani, mahsulü kaldırana “bereketli olsun” diyoruz ya, bu ancak o malın öşrünü vermekle mümkündür.

Öşür verilmesi gereken malın üzerinden, zekât gibi, bir sene geçmesi gerekmemektedir. Her mahsulün öşrü verilmesi gerekir.

İnsanların yaratılışından itibaren sahip olduğu hasletlerinden biri de, yardımlaşma ve paylaşma duygusudur. Bir toplum sulh için de yaşaması için paylaşma ve yardımlaşma bilinci son derceönemlidir.

Paylaşma bilinci oluşmamış toplumlarda bencillik, yani sadece kendini düşünme, hâkim olur. Bencil bir toplumda ise ister istemez çatışma başlar. Kişilerin yalnız kendilerini düşündükleri ve her türlü nimeti kendileri için kullandıkları, muhtaç olanların ihtiyaçlarını gidermediği bir toplum da huzur vemutluluk olması mümkün değildir.

Onun için diyoruz ki, zenginiyle fakiri ile huzurlu bir toplum istiyorsak, İslam’ın farz kıldığı zekât ve öşür gibi müesseseleri hayata geçirip toplumsal kaynaşmayı sağlayarak, zenginden yoksula bir şefkat vemerhamet, fakirden zengine de bir sevgi ve saygı köprüsü oluşturulması lazım.

Böyle bir toplum da zenginiyle fakiriyle hep beraber bir uzlaşma sağlanır, mal veservet düşmanlığı olmaz. Güven ortamı oluşur. İnsanlar da bir birini sever. Hiç kimse aç ve açıktakalmaz.

İşte gerçek çağdaş ve medeni toplum budur. Dekolte giyim değildir. Bu duygu bizim genlerimizde, kültürümüz de fazlasıyla vardır. Yeter ki bizim bu duygu ve bilinci harekete geçirmenin yollarını bulalım.

Böyle bir toplumu oluşturmak, ancak yetişen neslin bu duygularla yetiştirilmesi ve bizlerin rol model olmamız ile mümkündür.

Bu konu da sivil toplum örgütlerinin, vakıfların cansiperane çalıştıklarını biliyoruz. Bize düşen bu çalışmalarlailgilenmek, destek vermek, sorumluluğu üstlenmek olmazsa olmamız olmalıdır.

Yoksa servet ve mülklerimiz, birçok ülkede olduğu gibi, başımıza bela olması mukadderdir.

Kalın sağlıcakla…

Günün sözü:

Eğer paylaşmayı bilirseniz, ekmeği paylaşmak, ekmekten daha lezzetlidir.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Cevat Özsoy - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bolu Gündem Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bolu Gündem hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Bolu Gündem editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bolu Gündem değil haberi geçen ajanstır.