İnanç kimliğimiz oluşturulmalı (1)

Kimlik kişinin bir yere, bir topluma ya da bir kuruma mensubiyet duymasıdır. Oraya ait olduğunu hissetmesidir. Bu bağlılık bazen gönül bağlılığı (hissi), bazen de belgeli olabilir. (Diploma ya da üyelik belgesi gibi) İnsanların en alttan en yukarıya onlarca hatta yüzlerce kimliği olabilir. En alt kimlik aile kimliğidir. Her insanın mutlaka bir ailesi vardır. İnsanın ailesine mensubiyeti ve o aileye aitlik hissi kişinin aile kimliğini oluşturur ve ortak isimle anılırlar. Ondan sonra akraba kimliği, sülale kimliği gelir. Köy kimliği, mahalle kimliği, şehir kimliği, meslek kimliği, siyasi kimlik, dernek, vakıf ve kulüp kimliği vs. nice kimlikler vardır.  İnsanın yaşadığı çevreye göre bu kimlikler daha da artar. Mezun oldukları okullar, okullardaki mezun oldukları yıllar ve okudukları şubeler bile kişinin kimlik kazanmasına sebep olabilir. İnsanlar bu kimliklerinden onur duyarlar ve mensubiyetlerini ya yakalarına taktıkları rozetlerle, ya da bulundukları yerin duvarlarında belge ve resimlerini sergilemekle gösterirler. Bu belge ve resimler kimi zaman aile büyüklerinin resimleri, kimi zaman işiyle ilgili mesleki belgeleri, kimi zaman bağlı bulunduğu kulübün fotoğrafları, kimi zaman üyesi olduğu dernek ya da siyasi partinin liderlerinin resimlerini; bayrak, flama, simge, sembol ve övünç duyduğu faaliyet sahnelerini gösterir.

Bu saydıklarımız kişinin alt kimlikleridir. Bir de üst kimliklerimiz vardır. Milli kimliğimiz ve inanç kimliğimiz üst kimliklerimizin en başta gelenleridir. Milli kimliğimiz anayasamızla tarif edilen Türk kimliğidir. Anayasamıza göre Türk kimliği Türkiye Cumhuriyetini kuran ve vatandaşlık bağı ile bağlı bulunan herkesi kavramaktadır. Yani etnik ve kavmi bir özelik taşımamaktadır. Farklılıklar bizim zenginliğimizdir denilse de bir milletin gücü ve kudreti milli kimliğinin gücünden gelmektedir. Düşman unsurlar milli kimliği tartışılır hale getirmek suretiyle hedeflerine ulaşmak isterlerken, devletimiz bütün gücüyle bu kimliğimizi tahkim etmeye gayret gösterir. Eğitim kurumlarımız, toplumsal bayramlarımız, basın ve yayım organlarımız bu gayretin önemli araçlarıdır. Milletler arası sportif müsabakalar bile milli kimliğimizi güçlendiren en önemli etkenler olarak değerlendirilir. Kazanılan bir sportif müsabakanın milli bünyemizde oluşturduğu görevdeşliği  (sinerjiyi) hepimiz her zaman görmekteyiz. Atılan bir golün, kazanılan bir güreşin, rakibe indirilen bir nakavt yumruğunun, basketbol ve voleybol müsabakalarında kazanılan bir sayının seyircilerle birlikte bütün bir milleti nasıl ayağa kaldırıp heyecana ve galeyana getirdiğinin şahidi olmuşuzdur. Bunların hepsi milli kimliğimizin ne kadar yüksek boyutlarda olduğunu göstermektedir. Bir kahpe kurşuna muhatap olmuş ve şehit düşmüş bir askerimizin yüz binlerce cemaatle defnedilmesi ve geride kalanlarına milletçe nasıl sahip çıktığımız milli kimliğimizin bir başka boyutudur.  Bir ilim adamımızın uluslararası bir başarı sonucu kazandığı bir ödül milletçe hepimizi gururlandırırken, Nobel kazanacağım diye milletine hakaret edip iftiralarda bulunan birine de milletçe nasıl güceniklik gösterdiğimiz bilinmektedir.

Milli tarihimizin her altın sayfası, kazandığımız bütün zaferler ve uğradığımız felaketler milli kimliğimizin dinamosudur. Ancak tarihimizde iki önemli şahsiyet vardır ki bunlar bizim milli kimliğimizin oluşmasında ve yaşamasında birinci derecede etken olmuşlardır. Bunlardan birincisi Göktürk kağanı BİLGE KAĞAN, ikincisi de devletimizin kurucusu MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’ DÜR. Bunlardan birincisi çok zor şartlarda kurduğu devlete GÖKTÜRK devleti adını vererek milletini ölümsüzleştirmiş, ikincisi ise kurduğu TÜRKİYE CUMHURİYETİ’YLE milletimizin hayatiyetini ebedileştirmiştir. Türk Milli Kimliği varlığını ve devamlılığını bu iki büyük insana borçludur.

Bizim üst kimliğimizden biri de şüphesiz inanç kimliğimizdir. Beş bin yıllık tarih içinde oluşturduğumuz inançlarımızın vardığı son nokta İSLÂMİYET’TİR. İslâm şu anda dünyada bir buçuk milyar insanın ortak inanç kimliğini oluşturmaktadır. İslâm ortak adı altında farklı mezhep, tarikat ve cemaatlerden oluşan bu topluluk içinde milletimizin de bir kimliği vardır. Bu kimliği ve kimliğin oluşmasında önemli görevleri olan büyük şahsiyetleri de önümüzdeki haftadan itibaren yazmaya çalışacağım. Şimdilik kalın sağlıcakla. 

.    

 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hasan Dinç - Mesaj Gönder

# altın

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bolu Gündem Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bolu Gündem hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Bolu Gündem editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bolu Gündem değil haberi geçen ajanstır.