Kâğıttan Kaplan Hükümet Sistemi

99 Marmara Depremi’nin üzerinden neredeyse 24 yıl geçmiş. Bunun yaklaşık 21 yılında da AK Parti iktidar.

Türkiye’nin bir deprem ülkesi olduğu sır değil. 1999’daki Gölcük ve Kaynaşlı merkezli depremler, bu doğa olayının ne kadar yıkıcı olabileceğini tüm Türkiye’ye belletmiş, ülkemizdeki deprem bilincinde—çok ağır bir bedel karşılığında—sıçrama yaratmış.

Nerede deprem olacağını da biliyoruz, olası büyüklüğünü de. Bilim bize bunu söylüyor. Devleti yönetenler değil sadece, biz sıradan vatandaşlar da biliyoruz. Sadece ne zaman olacağını bilmiyoruz. Ama daha önemli bilgilere sahibiz: Nerede olacak, nasıl olacak?

***

Kardeşim, hiç mi hazırlığı olmaz devletin. Bu bölgenin deprem bölgesi olduğunu biliyorsunuz, nasıl olur da 2-3 yıl önce yapılmış binalar yıkılır. Efendim müteahhitler ahlaksız. Olabilir, siyasi bağlantılarını deşersek gene siz mahcup olursunuz da, tek sorumlu müteahhit mi?

Kimdir bu binaların imar planını, zemin etüdünü, denetimini yapanlar, projesini çizen mimarı, kontrol eden mühendisi, ruhsat, iskân veren belediyesi, imar planını değiştiren belediye meclisi, hele ki imar affı çıkaran merkezi idare; kim bu insanlar?

Deprem ülkesinin yüksek riskli bölgesinde yıkılan İskenderun ve Antakya devlet hastanelerinin, uzmanların “oraya yapmayın, orası uygun değil” diye haykırmalarına rağmen kurutulmuş gölün üzerine yapılan havalimanının depremle beraber bir hafta boyunca devre dışı kalmasının, pistlerine inemeyen uçaklara yüklenemeyen iş makinelerinin, yardım malzemelerinin, arama kurtarma ekiplerinin siyasi hesabını kimden soralım, Danimarka Kralı’ndan mı?

Gene yüzlerce bina çöker, gene binlerce insan ölürdü, tamam da, onca hazırlıksızlık ve özellikle ilk iki gündeki beceriksizlikler yüzünden kurtarılabilecekken ölenlerin hesabını kimden soralım, Zimbabwe hükümetinden mi?

***

Bir gece ansızın gelebiliriz, sınırı aniden geçebiliriz vs. diye dış politikada sürekli hamasete başvuran, kamuoyundaki en ateşli tribünlere oynamayı alışkanlık edinen bir iktidar tarafından yönetilen devletimiz, ilk 24 saatte kendi iline, Hatay’a giremedi. Yalan mı? İlk 35 saat Islahiye’ye hiçbir ekip girmedi, depremden 20 küsur saat sonra Elbistan’a ilk giren Bolu Belediyesi’nin yardım aracıyla beraber Tanju Özcan oldu, yalan mı? Bunların hepsi oldu. Hepsi kayda geçti. Medyanın bir kısmı hiç yazmadı ama ne önemi var, oradaki insanlar gördü yaşadı bildi. İki gün boyunca enkaz altından ailelerinin sesini duydular, yardım için çırpındılar ama etraflarına baktıklarında devleti görmediler, şanslılarsa muhabir ve kameraman gördüler.

99 depremlerinden sonra ordumuz ve Kızılayımız en kısa sürede alana intikal etmiş, 1-2 gün içinde üstlerine düşeni mükemmelen yapar haldeydi. Evet o günlerde de hazırlıksızdı devlet, yer yer beceriksizdi, bazen yetersizdi. Ama haddini bilen, zaafını hatta aczini kabul eden bir devlet vardı. Demirel’inden Ecevit’ine boyunlar eğik, dil yumuşaktı. Kendilerini eleştirene şerefsiz diyen, defter tutup hesabını sonra görmekten bahseden bir iktidar yoktu. Çünkü bütün eksiğine gediğine rağmen devlet, devlet gibiydi ve ülkeyi yönetenler devlet adamıydı.

***

Alın 99’dan bir fark daha: Tüm dış yardımlara, sivil inisiyatiflere (AKUT’u hatırlayın) en baştan kucak açan bir yönetim aklı. Peki bugün? Depremin korkunçluğu tüm boyutuyla anlaşılana kadar, CHP’li belediyelerin ve sivil inisiyatiflerin harekete geçmesinden neredeyse rahatsız olan bir iktidar. Ne bakanı olduğu hiç önemli olmayan, birkaç yıl sonra adını hiç kimsenin hatırlamayacağı bir zatın depremin ertesi günkü lafları: “ AFAD koordinasyonu dışında herhangi bir koordinasyona müsaade etmeyeceğiz. Milletimiz müsterih olsun, Sayın Cumhurbaşkanımız, devletimiz tüm imkanlarıyla afet bölgesindedir”.

Al Sayın Bakan, hayrını gör. Can kaybı belki 70 bine varacak. Bereket pandemide olduğu gibi muhalif belediyelerle didişme işini uzatmadılar, ilk iki gündeki tansiyonun ardından İBB ve ABB başta olmak üzere CHP’li büyükşehir belediyeleri üstlerine düşeni yapabildiler.

2. Ordu’nun merkezi Malatya’da olduğu halde mevcuduna göre az sayıda askerle alana çıkan TSK, çadır ve konteyner sağlamada üzerine çok şey düştüğü halde yokları oynayan Kızılay, sahadaki görevli ve gönüllüleri canla başla çalışmasına rağmen kurumsal olarak böylesi ağır sıklet bir afet karşısında tüy oğlu tüy sıklet kalan AFAD…

O AFAD ki “Afetlere Müdahale Genel Müdürü”nün bu konularla hiçbir ilgisi yok, 2018’e kadar tüm kariyeri Diyanet İşleri Başkanlığı ve Diyanet Vakfı’nda geçmiş. Geçen yıla kadar daire başkanlığı yapan bir yöneticisi ise 2018’de “siber güvenlik” zirvesine TRT’nin yüksek bütçeli ama uyduruk “tarih” dizilerinden fırlama bir kostümle katılıp sahnede ok atmış.

Biz bu acayiplikleri hak edecek ne yaptık Allahım.

***

Neden madenciler ilk gün bölgeye nakledilmedi? Neden CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz bunun için çırpınmak zorunda kaldı?

Sosyal medyada eleştiriliyorsunuz diye, arama kurtarma çalışmalarında en önemli işlevi yerine getiren, hatta enkaz altındakilerin dahi kullandığı Twitter’ı ne hakla yavaşlatırsınız! Millet can derdinde, bir de sizin kırılganlığınızı, alınganlığınızı mı düşünecek. Enkaz altında canıyla cebelleşen vatandaş şarjı tükenirken ve gözleri kapanırken bir de VPN mi indirecek telefonuna.

Yahu sizler nasıl insanlarsınız.

İnsanlar size güvenmedikleri için (evet, tekrar ediyorum, size güvenmedikleri için) yardımlarını AHBAP’a yolluyor, Babala TV gibi sivil inisiyatifler çevresinde örgütleniyor. Siz bir de bunlarla uğraşacak vakti ve enerjiyi buluyorsunuz. Maaşları vatandaşın vergisiyle ödenen trol ordularınızın öncü kuvvetlerini bunların üzerine salıyorsunuz, AHBAP’ta biriken paralara göz dikiyorsunuz. Yahu, deprem bölgesindeki binbir dertle uğraşan bu insanlar, bir de kendileriyle uğraşanlarla mı uğraşacak. Cevap; maalesef evet.

Daha halâ enkaz altından canlı çıkarken üşenmeyip “asrın felaketi” diye kendi halkınıza yönelik propaganda faaliyetlerine başladınız, onunla yetinin işte. Neden bir de yurttaş örgütlenmelerine tebelleş oluyorsunuz.

***

Bir “hükümet sistemi” ki kurumlar kurum olmaktan çıkmış, kimse adım atamıyor, kimse inisiyatif kullanamıyor, devletin halihazırdaki hareket planları, yol haritaları bozulmuş fakat yerine bir şey konmamış, herkes tek bir kişinin iki dudağına bakıyor, yöneticiler sorumluluk almaktan korkuyor. Öyle ya, insanları istifa dahi edemediği, “… tensipleriyle görevden af” dilediği bir ülkede hangi bürokrat sorumluluk alır, yetki kullanır.

Ama gene de maşallahı var başkanlık sistemimizin, bazen de en yanlış kararlar hızla, hatta düşünülmeden alınabiliyor. Örnek mi; üniversitelerde uzaktan eğitim ve KYK yurtlarının boşaltılması kararları.

Ezcümle, bu millet sizi, hiçbir işe yaramayan gösterişli sisteminizle beraber, sandıkta süpürecek. Sızlanmayın, Anayasa’ya darbe yaparak seçimleri ertelemeye falan da kalkışmayın. Deprem ve ekonomik krizle geldiniz, ekonomik kriz ve depremle gideceksiniz.

Millete verdiği sözleri tutamayan, sandıkta bedeli öder.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Burak Cop - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bolu Gündem Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bolu Gündem hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Bolu Gündem editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bolu Gündem değil haberi geçen ajanstır.

10

astala vista - Bu 21 yılın payandası kim ? Hele 2010 sonrası. Oğlu da kankan olan KK değil mi? Kaç seçim kaybetti sayabildin mi? seçim olmasa Bolu sevgin depreşir miydi hiç sanmam. Yazlıkçılar gibi seçim var diye Bolu'dasın sonra ara ki bulasın yalandan rüzgar yapıyorsun.

Yanıtla . 3Beğen . 2Beğenme 23 Şubat 10:13
09

İbrahim - Senin 4*4 aracıyla elini kolunu sallaya sallaya dımdızlak elbistana ilk giden adam dediğin tancu geçen sene yağan karda, belediyeye 200 mt mesafedeki caddemize 4.gün anca kepçe gönderebildi. Bu işler öyle olmuyor başına gelince anyayı konyayı görüyorsun, yetersiz bakiye muhalefet.

Yanıtla . 4Beğen . 0Beğenme 20 Şubat 17:16
08

Yıldız - Her daim siyaset yapmayı marifet zannediyorsunuz. İş değil laf üretiyorsunuz. Milletin sizi niye iktidara getirmediğini anlayamıyorsunuz. Zihniyetiniz yanlış.

Yanıtla . 3Beğen . 1Beğenme 18 Şubat 20:29
06

Düzce'li.. - 99 da iki büyük yıkımı yaşayan Düzce'de Ağustos sabahı Gölcük'ten Düzce'ye kadar bir alanda sabah, EMASYA proytokolu sayesinde Asker hemen sahaday dı.. Kızılay dışında sınıfta kalan kurum olmadı.. Çadırkentler kuruldu, prefabrik kentlerin çoğu bitme aşamasınday dı ki, Üç ay sonrasında 12 kasımda ise daha organize, yardım ları koerdine eden Askeriye, kriz masaları, yaralıları çevre illere getiren her dakika kalkış yapan Ambulans helikopterler.. Devamında yalnız Düzce'de 1,5 yıl içinde 7 bin toplu konut inşa edildi, devamında ilçelerde.. Şimdi soralım EMASYA protokolünü kim iptal etti.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 16 Şubat 20:47
05

Osmanli - 202p yılı elâzığ depreminde devlet 30 bin eşya desteği, evo teslim edene kadar kira yardımı, kuru gıda yardımı ve evimizi teslim etti. Çok kaliteli malzemelerde yaptı. Elazigda evini alamayan olmadi. Allah devletimizden razı olsun. Resmen şehri yeniden yaptı. Vanda da yaptı malatyada da yaptı izmir ve diğer illerde de yaptı. 1999 depreminde Ecevit zamanında yardim parası gönderdim vatandaş olarak gidip borç ödediler hala görüntüler duruyor. Bu yapılar hep eski. IBB kentsel dönüşünü tamamlasın secim öncesi yalanları chp nin yanına kar kalmayacak. YAPARSA REİS YAPAR.

Yanıtla . 3Beğen . 3Beğenme 16 Şubat 08:31
07

Düzce'li.. - @Osmanli 05 nolu yoruma cevabı: Elazığda kaç bina yıkılmıştı.. Gölcük depremi, Sakarya, Akyazı, Hendek, Düzce fay hatları peş peşe kırılarak domino taşı etkisi ile aynı şiddetle oldu.. Aç bak EMASYA protokolü çerçevesinde sabahı sahadaydı.." EMASYA yı kim kaldırmış bak.. " Önce Çadır kentler, devamında Prefabrik kentler biterken 12 kasım bir büyük yıkım daha oldu.. O eleştirdiğiniz iktidar, yalnız Düzce Merkez'de 7000 konutu, artı işyerleri ile 1,5 yıl içinde teslim etti.. Türkiyenin en planlı kalıcı kenti.. İlçelere yapılan kalıcı konutlar hariç.. Peki 2002 sonrası yıllarca Deprem vergisi kalıcı oldu, nereye kulanılmış, bir sor.. Düzce'de yıkımın 24 üncü yılında hala prefabrik okullar, prefabrik, Öğretmen evi var.. Kim var 20 yıldır iktidarda.??

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 16 Şubat 20:59
04

Naci Kerim - Eline, beynine sağlık kardeşim -Her okur yazar bu yazını okumalı

Yanıtla . 2Beğen . 1Beğenme 15 Şubat 08:27
01

Bolulu - Kağıttan olan hükümet değil sizsiniz sayın muhalefet. Adam gibi muhalefet yapsanız bu iktidar çok daha doğru işler yapardı. İktidar yanlışa dalıyorsa sebebi çapsız muhalefettir çünkü iktidar bu muhalefet yüzünden devam edeceğini bildiği için hata yapıyor.

Yanıtla . 3Beğen . 8Beğenme 14 Şubat 14:26
02

Mehmet - @Bolulu 01 nolu yoruma cevabı: Geç gelen otobüs için de durakta bekleyen yolcuyu sorumlu tutarsınız herhalde...

Yanıtla . 5Beğen . 0Beğenme 14 Şubat 15:32

REALTY WORLD'DEN ÖRENCİKTE SATILIK YATIRIM FIRSATI

REALTY WORLD EMLAK DÜNYASININ GÜVENİLİR MARKASI ÖRENCİKTE YOL KENARI 2 KAT İMARLI 30 METRE YOLA CEPHELİ ELEKTRİK-SU-YOL-TÜM ALTYAPI HAZIR YERLEŞİK ALA...

REALTY WORLD ILYAS ÖZÇELİK GAYRİMENKUL

KASAPLAR'DASATILIK 4 KAT İMARLI ARSA.DEĞERLİ YATIRIM

REALTY WORLD EMLAK DÜNYASININ GÜVENİLİR MARKASI KASAPLAR BÖLGESİNDE 4 KAT İMARLI VİLLA İÇİN UYGUN ÇOK KULLANIŞLI 409 METREKARE KUPON ARSA DETAYL...

REALTY WORLD ILYAS ÖZÇELİK GAYRİMENKUL

RW DEN KİRALIK DAİRE

REALTY WORLD EMLAK DÜNYASININ GÜVENİLİR MARKASI * BHAÇELİ EVLER MAHHALLESİN'DE * MERKEZİ KONUMDA *EN İŞLEK CADDEYE 5 DK. MESAFEDE * 3 ADET BALKON, MUT...

0(374) 222 14 14 REALTY WORLD ILYAS ÖZÇELİK GAYRİMENKUL

Yolu Var. TURİZM Bölgesinde Yatırım Fırsatı. Realty World'ten

Emlak Dünyasının Güvenilir Markası Realty World İlyas Özçelik Gayrimenkul'den Kındıra'da Kış turizminin önde gelen kayak merkezlerinden Kartalkaya yol...

0(374) 222 14 14 REALTY WORLD ILYAS ÖZÇELİK GAYRİMENKUL

BOLU'nun en iyi sitesinde daire sahibi olun! Realty World'ten.

Dairelerimiz anahtar teslimdir. Kombisi ve ankastresi takılı. Cam balkonu kapalıdır. Temizliği yapılıp teslim edilecektir. Dairelerimizde Ebeveyn BANY...

0(374) 222 14 14 REALTY WORLD ILYAS ÖZÇELİK GAYRİMENKUL

ALPAĞUT MAH. 3 KATLI BİNA 3 CEPHELİ SATILIK 3+1 DAİRE

REALTY WORLD EMLAK DÜNYASININ GÜVENİLİR MARKASI * HUZURLU VE GÜVENLİ BÖLGEDE ; ALPAĞUT MAHALLESİNDE , * ETRAFINDA MÜSTAKİL EVLER ; 3 KATLI BİNA MÜSTAK...

0(374) 222 14 14 REALTY WORLD ILYAS ÖZÇELİK GAYRİMENKUL

MERKEZ DURAKLI YANINDA GENİŞ 3+1 VE KİLER ODASI

AKTAŞ MAH.'DE BATI & KUZEY CEPHE 155 M² BRÜT 140 M² NET 3+1 KİLER ODASI BALKONLU MERKEZ DURAKLARINA YAKIN KİLERLİ KULLANIŞLI MERKEZİ KONUMDA Okul,...

0(374) 222 14 14

GEREDE KABİLLERDE SATILIK 2 katlı Bahçeli Müstakil Ev

REALTY WORLD EMLAK DÜNYASININ GÜVENİLİR MARKASI​ * GEREDE / KABİLLER MAHALLESİ * DOĞU / GÜNEY/ BATI CEPHE *334 +90 M² ARSA PAYLI * GENİŞ BALKON * 2 KA...

0(374) 222 14 14 REALTY WORLD ILYAS ÖZÇELİK GAYRİMENKUL

BORAZANLARDA TERASLI DUBLEKS 3+1

BORAZANLAR MAHALLESİNDE 50.YIL ORTAOKULUNA YAKIN KONUMDA EBEVEYN BANYO TERASLI 3+1 120M2 GÜNEY DOĞU CEPHE ASANSÖR BULUNMAMAKTADIR ZEMİN KAT ÜSTÜ 3 KAT...

0(374) 222 14 14 REALTY WORLD ILYAS ÖZÇELİK GAYRİMENKUL

İşinizi Zirveye Taşıyın: Belediye Meydanın'da Modern Ofis

REALTY WORLD EMLAK DÜNYASININ GÜVENİLİR MARKASI YENİ BELEDİYE DÜKKANLARINDA MİGROS'UN VE KÖFTECİ YUSUF UN ÜSTÜ 5.KAT BÜTÜN BELEDİYE MEYDANINA HAKİM KÜ...

0(374) 222 14 14 REALTY WORLD ILYAS ÖZÇELİK GAYRİMENKUL