Matematik yarışında Atatürk Gençliği

            22.04.2005

Oyak Çimento grubunun düzenlemekte olduğu Matematik Yarışması’nın il birincileri açıklanması töreninde birkez daha öğrendim ki matematiğin iki yüzü var. Bir yüzü işlem, bir yüzü sanat...

Bize hep sarı defter üzerinde sararmış görüntüdeki, içinden çıkılmaz karmaşık, korkutucu yüzü gösterilmiş. Bilinmeyenlerden oluşan karışık işlemleri, sanatsal görüntüde yan yana dizeleyememişiz. Rakamların, denklemlerin, formüllerin, teoremlerin, ispatların sevimli yüzünü gösterememişiz. Sarı defteri açmaktan korkar, hesabımızı el yordamı parmak hesabıyla yapar olmuşuz ya da yapmaya zorlanmışız.

Öğretmemişler, öğretememişiz ince hesabın önemini güzelliğini. Öğretememişiz mantık denen olgunun matematikte olduğunu.

Oyak Çimento fabrikaları tarafından 2003 yılı verimlilik içinde matematiğin işlevini. Amaç: Ülkenin geleceğini emanet edeceğimiz gençlerimize matematiğin o sıcak ve sevimli yüzünü göstermeye çalışmakmış. Bunu gördük Bolu Atatürk Lisesi öğrencilerinin yüzünde. Gözlerinin içinde; birinciliklerini alkışlarken...

Hizmet ve ürünün kalitesinde verimli olmak için, doğru zamanda, doğru adımlarla yapılan, doğru planlamalarla işlemleri yürütmek gerek diyordu, Oyak yetkilileri 2003’lerde.

Bu prensibin doğruluğunda hedefe ulaşan Atatürk Liseli öğrencimiz Uğur Ustaoğlu’nu, Mehmet Ulvi Şimşek’i, İbrahim Faruk Adıgüzel’i, Eray Vardallı’yı, öğretmenleri Selami Kadakalı, okul müdürü değerli kardeşim remzi Kocaman’ın şahsında tüm öğretmenleri yürekten kutluyorum.

En çok ihtiyaç duyulan bir dönemde gençlere, fırtınaların kabarttığı bilgi denizinde yüzme öğretmek çok önemli...

Matematik doğruyu ve güzeli bulmakta, aklımızı doğru yönlendirmekte mantık kuralını öğreten bilim dalıdır.

Başarının sırrı hesap adamı olmakta saklıdır. Hesap dersinde akla gelen ilk kavram, sayıların yan yana getirilip formule edilerek bilinmeyenin çözümünde kullanılması, anlamlı hale getirilmesi, işlemin doğruluğunun kabulü için kontrol edilmesi, matematik biliminin geliştirilmesiyle olanaklıdır.

Matematikte barışık olan bir nesilin yetiştirilmesi, çağımızın istediği bilgi toplumunda ulusça yerimizi almada katkısı olacak.

Yaratıcı, üretken ve okuyan bir topluluk olabilmemiz ve mantıklı yorum yapabilmemizin reçetesi, Matematikte olduğunun birkez daha gösteren Oyak grubuna sonsuz teşekkürler.

Çok güzel ve çok anlamlı ödül gecesinde yapılan protokol konuşmalarında Milli Eğitim Müdürümüz’e de yer verilmesi hoş olurdu. Ödüllerin verilmesinde unutulan isimler de olsa, gerçekten güzel fotoğrafını izlemekten mutlu olduk.

Eğitim sistemindeki çarpıklıkların neden olduğu şişirme notlarla Süper Lise’ye gelmeler. Mevlana dergahı gibi "ne olursan ol yine gel" dercesine, sınav artıklarının liseye kayıt yaptırmaları sonucunda başarı ve başarısızlık değerlendirmelerinde hedef tahtası haline getirmeye çalışılan Atatürk Lisemiz’in bu başarısı, gönüllere su serperek, doping olmakla kalmadı, düşüncelerin yanlışlığına da sünger çekerek, daha dikkatli değerlendirme yapmamıza yardımcı olmuştur. Başarılarının devamı dileğimle, teşekkürler.

Bu yazı toplam 887 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.