Matematik’te 1. raunt  Fen Lisemizin

Oyak Çimento Grubu’nun Tübitak işbirliğinde başlattığı liseler arası matematik yarışmasında il birincileri belli oldu.

    Solmaz ve Ahmet Baysal Öğretmen Evi ve Eğitim Merkezi’nde yarışmacı öğrencilerin, okul müdürlerinin dışında üst düzey bürokrat ve Çimento Fabrikası idari birimlerinden oluşan, oldukça yoğun bir kalabalık vardı.

    Yarışmacılar heyecanlı, hazırlayanlar heyecanlı, okul müdürleri heyecanlı. Durum nasıl, ne bekliyorsunuz dediğimizde titrek bir sesle, yarışmada bir birinci olacak! Cevabını alıyorduk. Kendine özgü kuralları içinde ince elenip sık dokunan bir sınavdı. Herşey sır gibi saklı. Hiç kimse bir yerlerden olumlu olumsuz bir tiyo almamıştı. Güzel olan bir şey vardı, hiç kimse karamsar değildi, iyi bir sonuç bekleniyordu.

    Bu yılki yarışmaya katılan il sayısı altıdan on ikiye çıkarılmış. Umarız gelecekte kapsamı daha da genişler. Daha önce ki yazımda da belirttim. Gönlüm istiyor ki bu yarışmalara Meslek Teknik Öğretim şemsiyesi altında bulunan meslek liseleri de alınsa. Belki ekonomik olarak bu kadar geniş yelpazede organize olmak işletmelere ekonomik sıkıntılar getirebilir. Ancak şuna da inanıyorum, bu ülkede Oyak Çimento gibi birçok kuruluş var. En çok da kendilerinin ara eleman olarak yaralanacağı ya da alt yapısı donanımlı beceriye sahip teknik alanda ihtiyaçları olan mühendislerin yetiştirilmesine katkıda bulunurlar. Gelişen teknolojilerde üretilenleri değil, kendi üretecekleri yeni teknolojilerle kalkınmaya katkıda bulunurlar.

    İşletmelerde çalışan teknik personel yeniliklerle ne kadar iç içe olursa, kullandıkları araç gereçlerde ne kadar beceri sahibi olursa, olası problemlerde çözüm için ne kadar kıvrak zekalı olursa kazanacak olan yalnız işletme değil, ülke ekonomisi de olacaktır. “Sanatkarın kirli eli medeniyetin aynası” derken gelin o aynada meslek liselerini de görüntüye alalım.

    Kuşun aklı darıda olurmuş. Neyi nakledecektik nelere takıldık. Evet salondaki heyecanı dağıtmak ve yapılan yarışmanın amacını belirtme amaçlı konuşmalar başladı.

    Oyak Bolu Çimento Genel Müdürü Sn. Kemal Ümit Özer açıyordu konuşmayı. “Ülkenin genç nüfus potansiyeli var. Bu nüfusun ülke ekonomisine iyi bir şekilde katkıda bulunabilmesi için böylesi bir yarışma düşünüldü. Bu sınava katılan öğrencilerin, üniversite sınavlarındaki performansı da yükselmiştir. Bunu gördük.”

    İl Milli Eğitim Müdürü Sn. Halil Ecevit “her konuda yardım aldığımız bir kurumdan başarı için yaptıkları bu katkıya teşekkür ediyorum.”

    Tübitak adına Doç. Dr. Sn. Ali Doğanay (salonda gürültü oldukça fazlalaştı, soyadını yanlış anlamış olabilirim. Peşinen özür dilerim.)

    Yapılan yarışmada soruların hazırlanmasının ve değerlendirmenin en ince ayrıntısına varıncaya kadar örnekleriyle çok sade, anlaşılır biçimde anlattı. Matematiğin sanatla bağlantısını en ince ayrıntısıyla izah etti. Değerlendirmelerde eşit puanlar çıktığında ister başarılı ister başarısız olsun karşılaştırmalı şekilde incelendiğini, bir kağıdın üç gözlemci tarafından ayrı ayrı değerlendirdiğini anlattı.

    Sanat eserlerini, sanat adamları eleştirir. Matematiksel işlemler bütün insanları ilgilendirir diyerek; matematiğin sanat boyutunu da açıkladı. Hesabı değerlendirme. Mantıksal değerlendirme. Kavramlara dayalı değerlendirmeler yapılıyor dedi.

    Bu arada salondaki gürültü arı kovanını andırırcasına çoğaldı. Konuşmacıyı dinlemesini bilmek çok önemliydi. Dinlemesini bilmiyorsak, dinletmesini de bilemeyiz diye düşündüm. O da bizim ayıbımız olmalı.

    Valimiz Sn. Ali Serindağ matematiğin önemine değindi. Mantıksal açıdan ve kullanılma alanlarının çok açık anlatıldığını ifade ederek teşekkür etti.

    Ve matematiğin birinci raundunu ilimiz liselerinden 30.67 puanla Fen Lisemizin kazandığı ilan edildi. Kendilerini kutluyorum. 12 il arasında 9.sırada olma nedeniyle daha çok çalışmaları gerektiğine inanıyor, başarılar diliyorum.

22.03.2006

Bu yazı toplam 736 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.