MEB Yüksek Öğretim Genel Müdürlüğü’nden söylem

            02.07.2004

Eğitime %100 Destek Projesi kapsamında ilimiz Anadolu Otelcilik Turizm Meslek Lisesi Uygulama Oteli’nde düzenlenen bölgesel toplantıda Milli Eğitim Bakanlığı Yüksek Öğretim Genel Müdürü Prof. Dr. Sn. Servet Özdemir, üç buçuk saati aşkın konuşmasında ilginç açıklamalarda bulunmuş.

Böylesi güzel bir toplantıdan haberimiz olmadığı için üzgünüm. Eğitim-öğretimle ilgili önemli gelişmeleri birinci ağızdan dinlemek doğrularla bilgilenmektir. Dedim ki, dediydi düşüncesinin ön sıralara geçtiği günümüzde doğruları öğrenmek birinci derece yetkili ağızlardan alınan bilgilerle olacağına inanıyorum.

Düzenlenen toplantıya ev sahipliği yapan Bolu bölgesi önemli bir konuyu daha geniş bir salonda organize edilebilirdi, ne düşünüldü bilemiyorum. Eğitim-öğretimde öğrenci başarısının, öğretmen ve veli işbirliğine bağlı olduğu her fırsatta söylenmiş olmasına karşın böylesi önemli toplantılardan nedense velilerin haberi olmaz, anlaması zor.

Eğitime %100 Destek Projesi kapsamında 2004 yılında beşbinyüzyetmişsekiz derslik ve binikiyüzdoksanyedi yeni okul yaptırıldığının bilgisini veren Sn. Özdemir şu andaki eğitim-öğretiminde yaşanan sistem yanlışlıklarından da bahsetmiş.

Günümüzde yaşanan teknoloji gelişmişliğinden yararlanan ailelerin ekonomik durumları elverdiği ölçülerde çocuklarını bu teknolojiden yararlandırmış olmasına karşın, öğretmenlerimizin çoğu sınıflarına bu bilgilerden noksan giriyor demiş. Bu durum gazeteden okuduğumuz bizler yerel basında yaşadığımız ve gördüğümüz kadarıyla bu durumları dile getiriyor, ilgililere duyurmaya çalışıyoruz. Olaylara çözüm bulması gerekenlerin durumdan şikayetçi olmaları ne derece doğru anlamak zor.

"Öğretmen sadece öğrenciye birşeyler öğretmekle kalmamalı, gelişen bilgi çağına göre kendini hazırlamalıdır." İçinde bulunduğumuz ekonomik koşullarda dengesiz ekonomik dağılımlar sonucu kaç öğretmenin evinde bilgisayarı var biliniyor mu? Bu belli değil. Bu noksanlıklar hizmetiçi eğitimlerle giderilebilinir. Bu ve benzeri organizasyonların yeri bellidir, neden şikayetçi olunur bunu da anlamak zor. Gazetelerde yazılan daha birçok şey var ama birebir dinlemediğim için yanlış olur diye düşünüyorum. Böyle bir toplantıdan haberim olmadığı için kaçırdığım için de üzülüyorum.

Bu yazı toplam 799 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.