Meclis iddiaların gölgesinde kaldı

Meclis iddiaların gölgesinde kaldı

Önceki gün gerçekleştirilen Belediye Meclisi'nde Eski Belediye Başkanı Yüksel Ceylan'ın Kent Bilgi Sistemi için bir şirkete 376 bin YTL usulsüz ödeme yaptığı iddiaları ortalığı karıştırdı. Aynı toplantıda yine Ceylan'ın Belediye'd

Önceki gün gerçekleştirilen Belediye Meclisi'nde Eski Belediye Başkanı Yüksel Ceylan'ın Kent Bilgi Sistemi için bir şirkete 376 bin YTL usulsüz ödeme yaptığı iddiaları ortalığı karıştırdı. Aynı toplantıda yine Ceylan'ın Belediye'de kurulan kooperatifin muhasebe kayıtlarını Belediye Başkanlığı zamanında tuttuğunun iddia edilmesi toplantının çok gergin bir ortamda geçmesine neden oldu.

    AKP'li ve CHP'li Meclis Üyelerine Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz da katılınca, Belediye Meclisi son zamanlarda hiç görülmeyen bir gerginliğe sahne oldu. Ortaya atılan iddialar ve karşılıklı sert sözler havayı iyice kızıştırdı. AKP'li komisyon üyeleri ve Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz'ın hedefinde, eski Belediye Başkanı Yüksel Ceylan vardı. Ceylan'la ilgili iddialara CHP'li Meclis Üyesi Tanju Özcan çok sert cevaplar verdi.

Baştan sona gerilim!

    Toplantı 2005 yılı faaliyet raporunun görüşülmesi ile başladı. Raporu Başkan Vekili Şemsettin Koca sunarken, Tanju Özcan ve Naci Yörük raporla ilgili sorular sordular. Özcan, özellikle taşınan tüp depolarıyla ilgili olarak ödemeyi Belediye'nin yapıp yapmadığını sordu. Bu soruya Başkan Yardımcısı Mehmet Özbostancı, cevap verdi. Naci Yörük ise otopark bedeli ve Belediye'nin ilçe belediyelere verdiği otobüsleri sordu. Özbostancı bu soruyu, otobüslerin işe yaraması için ilçe belediyelerine verildiğini söyleyerek yanıtladı.

Zengin'in soruları başlangıç oldu

    Toplantıda AKP Meclis Üyesi Muzaffer Zengin'in yanıt istediği iki konu, tüm yaşananların nedeni oldu. Zengin öncelikli olarak Belediye'nin ortak olduğu kooperatifin 70 bin YTL’lik borcunun nereden geldiğini, daha sonra ise Kent Bilgi Sistemi'ne verilen 376 bin YTL'nin hesabını kimin vereceğini merak ettiğini söyledi. Konuyla ilgili değerlendirmeyi Seyit Ali Özkoç yaptı. Özkoç, “Belediye'de bilançoda denetim hiç tutulmamış. Yüksel Ceylan Başkanlık yaptığı dönemde dahi muhasebe kayıtlarını kendisi tutmuş, hala da tutuyor. Belediye'nin Kökez Üretim Kooperatifi’nde, 145’te 1 hissesi var. Ancak 95 yılından bu yana ne sigorta ne de vergi borçları ödenmiş” dedi.

Yılmaz, “Kooperatiften yeni haberim oldu”

    Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz Özkoç'un raporundan sonra yaptığı konuşmada, Belediye'nin ortak olduğu kooperatiften yeni haberdar olduğunu belirterek şunları söyledi: “Gelir-gider tablolarında bir şey görülmüyor. Bu çok kötü bir durum. Belediye’nin zarar ettiğinden haberimiz yok. Ceylan'ın ‘bundan haberim yok’ deme şansı yok. Şu anda kooperatifin 75 milyar borcu var. Eğer şirkete % 50 ortak olsaydık, şimdi bu parayı Belediye çalışanları ödemek zorunda kalacaktı. Ne ben, ne de diğer ortaklar bu konudan haberdar edilmemiş. Bunu sadece o kişi biliyor. Defterleri tutarken de para almıştır. Biz bu ortaklıktan hissemizi çekeceğiz. Belediye Başkanı'nın olduğu yerde oluşan durumu hukukçular bilir. Bizim dönemimizde böyle bir şey olamaz”

“Başak Yapı”nın müdürüydüm

    Yılmaz'ın Ceylan ile ilgili sözleri üzerine CHP'li Meclis Üyeleri de Yılmaz'a, “Siz de başkanken Belediye Binasının güçlendirmesini kendi şirketinize yaptırmadınız mı?” dediler. Bu soruya Yılmaz ilginç bir şekilde cevap verdi. Yılmaz, “Başak Yapı bundan önceki dönemde Belediye'nin güçlendirmesini yapmıştır. Ancak kurulduğundan beri ortaklığım yok. Ben o dönemde şirketin müdürüydüm” dedi. Yılmaz, geçmişte encümen üyelerinin ticari iş yaptıklarını da söyledi. Yılmaz'ın bu değerlendirmesinden sonra Seyit Ali Özkoç bu kez Kent Bilgi Sistemi ile ilgili bilgiler verdi. Kent Bilgi Sistemi’yle ilgili olarak ilgili firmaya 376 bin YTL ödeme yapıldığını söyleyen Özkoç, konunun yargıya intikal ettiğini bildirdi.

Özcan, Yılmaz'ı bombaladı

    Özcan, yaptığı değerlendirmelere toplantıya geç gelmesinden dolayı Yılmaz'ı eleştirerek başladı. Özcan, şunları söyledi: “Sanırım Amerika'dan dönünce Türkiye'deki saate uyum sağlayamadınız. Rapordaki tespitler tamamen yasaya aykırıdır. 145'e 1 hisse ile kooperatife ortak olan Bolu Belediyesi 91'den bu yana yönetim kurulunda yer almamış. 2 yıldır başkansanız ve haberiniz yoksa, bu sorumluluk size aittir. Kooperatiften Belediye Meclisiyle değil, üyelerin tamamının isteğiyle çıkılabilir. Hukuk devletinde yaşıyoruz. Eğer eski başkan böyle bir şey yapmışsa hesabını verir. Konu 2001 yılında yapılan ihale zamanında gündeme gelmiş. Kimse devam eden yargıyı etkileyemez."

Yılmaz, “Mahkeme var dese de yok”

    Yılmaz, Özcan'ın sözlerinden sonra bir hayli sinirlendi ve Belediye'nin kasasından 376 bin YTL'nin çıktığını ve bunun kayıtlarının görünmediğini belirterek, “Burası mahkeme değil, meclis. Belediye bir şey almış. Alınan şey ortada yok. Mahkeme var dese de yok, yok dese de yok. Belediye 376 bin YTL zarara uğratılmış. Usulsüzlük yapıldığı komisyon raporunda da var” dedi.

Üyelerden ilginç değerlendirmeler

    Toplantıda Yılmaz-Özcan gerginliğinin yanı sıra, üyeler arasında da ilginç diyaloglar yaşandı. AKP'li üyelerden Muzaffer Sezgin konuşmasında şunları söyledi: “İhale yapıldıktan sonraki işlemlerin doğru olmadığını söylüyoruz. Bu paranın nasıl ödendiğine komisyon karar verir. Ben vatandaş olarak buna para ödedim. Buna nasıl para ödendi? Bunun arkasında kim var?”

    Sezgin'den sonra konuşan CHP'li üyelerden Yılmaz Özdemir, firmanın Bolu'da çalışmalar yaptığını ve sayısal değerler verildiğini söylerken, konunun mahkemeye intikal ettiğini belirterek, olayın meclise gelmesini kınadı. Mustafa Aksoy ise Yılmaz'a hitap ederek, “Amerika'ya giden herkes bozuluyor. İcazet mi aldınız?” dedi.

    Gergin geçen toplantı denetim komisyonu raporundan sonra birim müdürlüklerinden gelen raporların karara bağlanması ile sona erdi. Şimdi ise gözler Eski Belediye ve CHP İl Başkanı Yüksel Ceylan'a çevrildi.

10.04.2006

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.