MEDYAMIZ VE GENÇLİK

            22.10.2004

Ülkemizin nüfusunun %45’ini gençler ve çocuklar oluşturuyor. Büyük hayallerle katılmak istediğimiz AB’ye dahil ülkelerin bulunduğu AVRUPA KITASINA. YAŞLI AVRUPA diyorlar. Nedeni ise; nüfusun %66’ının yaşlı insanlardan oluşması. Avrupa ilerdeki hayatiyetini devam ettirebilmek için genç kuşaklara ihtiyaç duyuyor. Bu nedenle gençlerini-çocuklarını iyi yetiştirmek ve çocuk yapmayı ÖZENDİRMEK İÇİN her türlü çabayı sarf ediyor. Ama olmuyor. Yine olmuyor.

Peki biz ne yapıyoruz? Çocuklarımızı ve gençlerimizi iyi yetiştirebiliyor muyuz? Başkalarının yokluğu ile hayıflandığı genç nüfusumuzu; ülkemizin, insanımızın ve insanlığını geleceği, hayrı için yetiştirebiliyor muyuz? Bu yöndeki soruları daha sıralayabiliriz. Ancak ben konuya gelmek istiyorum..! Geçen günlerde yerel gazetelerimizde üniversiteli gençlerimizin yakınmaları yer aldı. Sosyal mekanlarımız yok. O nedenle İzzet Baysal Caddesi’nde (Mecburiyet Caddesi koymuşlar adını) sürekli boş boş tur atıyoruz.

Bolu’da gençlere yönelik sosyal alan deyince; CAFE, BAR, INTERNET CAFE (Gerçek anlamından uzak bir yapı ile) gibi yerler anlaşılıyor. Kültürevleri, sivil toplum kuruluşları, spor etkinlikleri, araştırma ve geliştirme ÜNİTELERİ, hayata hazırlama programları (ulusal kanallarımızdan birinde doğal yaşama uyum amacıyla hazırlanmış; Ancak magazin yönü üst planda tutulan programlar görüyoruz. Ne komik durumlara düşüyor insanlarımız, şöhretlerimiz..!) maalesef yok. Buna kafa yoran da yok..!

TELEFOLE VE MAGAZİNLE GENÇLERİMİZ UYUTULUYOR

Hangi gazetemizde kültürel ağırlıklı bir haber yazısı var..? Hangisi gençlerimizi, çocuklarımızı hayata hazırlayacak, onların kimliklerini, kişiliklerini geliştirmelerine yardımcı olacak yayın yapıyor? Bakın araştırın... Kişiliği gelişmemiş gençlere; her türlü kuralsızlık, ahlaksızlık, çalışmadan köşe dönme (özellikle şans oyunları ile ilgili yayınlarla) yazılıyor, anlatılıyor.

Televizyonlarımıza bakın, halkı topyekün UYUTAN düşünme-soygulama özelliğini yok eden ve hiçbir müsbet fikir, kural içermeyen DİZİLER İSTİLA etmiş. Geri kalanını ise, dedikodu, kuraldışı ilişkiler, taraflı haber ve yorumların kapladığı bir yayın akışı: Çocuklar için ne idüğü belirli olmayan çizgifilmler,. Gençler için ise hiçbirşey yok.

Ülkemizin geleceği açısından çocuklarımızın ve gençlerimizin İYİ YETİŞTİRİLMELERİ (özellikle de psikolojilerinin sağlam olması) çok önemlidir. Bunun aksini söyleyen kimse de yok gibidir. Ama bu konulara KALICI ÇÖZÜM getiren de yok..! Ülkemizin sorumluluk sahipleri, aydınlarımız, siyasilerimiz, bürokratlarımız, öğretmenlerimiz, özellikle de SOSYOLOGLARIMIZ (TOPLUM MÜHENDİSLERİMİZ), BASINDA görevli yazarlar, çizerler, yapımcılar, TV ve gazete sahipleri KANTARIN KAÇAN TOPUNU düzeltmek için uğraşmalıyız.

Küresel kültür dünyayı herkesin AVUCUNUN İÇİNE GETİRMİŞTİR... Her insan, her toplum dünyadaki iyi şeylere de kötü şeylere de açık hale gelmiştir. Biz şu ana kadar iyi şeyleri kullanamadık. Hep kötülere açık haldeyiz..!

HER AİLENİN ÇOCUĞU KIYMETLİDİR... ÖNEMLİDİR

Çocuklarımız için imkanlarımızı gözümüzü kırpmadan harcıyorsak, onların insanlık aleminde ONURLU-KİŞİLİKLİ, ruhi, yapıları sağlam, bilgili, görgülü yetişmelerine de kafa yormalıyız. Hazırlık kurslarına harcadığımız paranın 1/3’nü gençlik geliştirme programlarına harcarsak bu iş düzelir. Çocuklar ilkokuldan itibaren sigaraya başlıyor. Diğer kötü alışkanlıklara başlıyor. Sevgi kelimesinin anlamını bilmeden SEVGİLİ deniliyor. Hayatın iyi ve kötü yönleri kendisine tanıtılmıyor. Ailelerin çocukları üzerinde eğitim açısından giderek hiçbir etkisi kalmıyor. Sorumsuzluğumuz nedeniyle gençler-çocuklar nüfus kütüğünde bizim kaldığı halde; gerçekte bizim olmaktan çıkıyor. Herkes elini taşın altına iyi niyetle koyup çözüm bulmalıdır. TELEVOLELER, KAYNANA-GELİN yarışmaları karın doyurmuyor..!

BOLU BELEDİYESİ GÜZEL BİR RAMAZAN PROGRAMI HAZIRLAMIŞ..!

Yeni Belediye Başkanımız seçimlerden sonra; İŞÇİ ÇIKARMA yönüyle BASINDA yer alıp kendisiyle ilgili kalıp da bu yönde oluşunca, diğer yapılanları kimse göremedi. Ya da görse de anlatmaya cesaret edemedi. Belediye’nin de yeni yapılanması devam ettiğinden olsa gerek, GÜZEL şeylerin REKLAMINI tam yapamadı.

Başkan mega programı içinde yer alan; ATATÜRK ORMAN PARKI, ÇELE BARAJI, Hayır Çarşısı gibi konularda mesafeler katettiğini açıkladı. Ancak bu açıklamalar da OTOBÜS İHALE gündemi içinde kayboldu.

Ramazan programları da işçilerin kazandıkları DAVA nedeniyle midir bilmiyorum, pek tanıtılmadı. Bu mübarek RAHMET ayına yakışır program hazırlanmış. Ama halka vakit geçmeden iyi duyurulmalıdır. Belediye güzel işlerini SAVUNMA REFLEKSİN’den çıkıp halka anlatmalı, halkın yararlanmasını sağlamalıdır.

Özellikle mecburiyet caddesinde gezmek zorunda olan üniversiteli ve liseli gençlerimize yönelik daha kapsamlı programlar düzenlemelidir. Emeği geçenleri, düşünenleri kutluyorum.

Bu yazı toplam 1106 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.