Mehmet Kalfaoğlu’nun açıklamaları, öğrencileri oldukça heyecanlandırdı... "Rahat ederiz"

Mehmet Kalfaoğlu’nun açıklamaları, öğrencileri oldukça heyecanlandırdı... "Rahat ederiz"

Kalfaoğlu’nun yurtlarla ilgili açıklamalarının lafta kalmaması gerektiğini vurgulayan öğrenciler, her öğrencinin 4 kişilik odalarda kalmak isteyeceğine değinerek; "Eğer bu sistem uygulanırsa, rahat etmiş oluruz" dedil

Kalfaoğlu’nun yurtlarla ilgili açıklamalarının lafta kalmaması gerektiğini vurgulayan öğrenciler, her öğrencinin 4 kişilik odalarda kalmak isteyeceğine değinerek; "Eğer bu sistem uygulanırsa, rahat etmiş oluruz" dediler.

Bolu Yurt-Kur Bölge Müdürü Mehmet Kalfaoğlu gazetemize yaptığı açıklamada, yurtların artık sıkıcı ve kalabalık olmayacağını belirtirken, odaların 8 yerine 4 kişiye hizmet vereceğini, her odada da banyo ve tuvaletin olacağını söylemişti. Biz de konuyla ilgili olarak, öğrencilerle görüşerek, onların düşüncelerini aldık. Öğrenciler, Kalfaoğlu'nun anlattığı gibi bir yurtta, her öğrencinin kalmak isteyeceğini bahsederlerken, bunları kendilerinin göremeyeceğini savundular.

Gökçe Güney Güneş; "Söylenenler lafta kalmasın"

İktisat Bölümü 2.sınıf öğrencisi olan Gökçe Güney Güneş isimli öğrenci, yurtta 10 kişilik odada kaldığını, fakat 8 kişilik odaların da olduğunu belirti. Güneş; konuşmasına şu şekilde devam etti; "Geçtiğimiz sene yine aynı büyüklükteki odada 12 kişi kalıyorduk. Şimdi 10 kişi kalıyoruz, fakat şikayetlerimiz devam ediyor. Bence odalarda da en fazla 6 kişi kalmalı."

Gökçe Güney Güneş, Yurt-Kur Bolu Bölge Müdürü Mehmet Kalfaoğlu'nun söyledik-leri için ise, "Eğer bu sistem uygulanırsa, öğrenciler rahat etmiş olur. Fakat söylenenlerin biran önce faaliyete geçirilmesi gerekir, yoksa söylenenler sadece lafta kalır. Her öğrenci ifade edilen gibi bir yurtta kalmayı ister" şeklinde konuşarak, yurtlarla ilgili sadece birkaç tane sorunlarının olmadığını, en büyük sorunları arasında başlıca olan yemek ve temizliğin geldiğini belirtti.

Selin Çaylak; "Bunun hayata geçeceğini düşünmüyorum"

Sınıf Öğretmenliği Bölümü 2.sınıf öğrencisi olan Selin Çaylak da, Yurt-Kur Bolu Bölge Müdürü'nün güzel şeyler söylediğini belirtti. 9 kişilik yurt odasında kaldığını söyleyen Çaylak, "Odalarımız çok kalabalık, bundan dolayı arkadaşlarımızın hepsiyle uyum sağlayamıyoruz. Aramızda anlaşmazlıklar çıkıyor. Şu an yurdumuzda sıcak su, temizlik ve yemek sorunları var. Temizliğe kesinlikle daha fazla önem verilmesi gerekiyor" şeklinde konuştu. Selin Çaylak, Kalfaoğlu'nun açıklamalarına dair ise, "Her odada banyo tuvaletin olmasını bırakın, odalar 4 kişilik olsa bile yeter. Ancak bunun hayata geçeceğini düşünmüyorum. Birkaç senedir, Yurt-Kur'un 1000 kişilik yurt inşaatı, kampüsün içerisinde olduğu gibi duruyor. İlk öncelikle o inşaatın bitirilip, öğrencilerin barınma sorunu çözülmeli. Üniversitede alışveriş merkezi yapmak yerine,Yurt-Kur'un inşaatına destek verebilir ya da yeni bir yurt yapabilirdi" dedi.

Esin Ceber; "Yurt inşaatını bir türlü bitiremediler"

Resim Bölümü öğrencisi olan Esin Çeber de 10 kişilik bir odada kalıyor. Çeber, yurtlarının temiz olmadığını ve bunun kalabalıktan kaynaklandığını belirterek, gazetemize şunları söyledi; "Ben Resim Bölümü öğrencisi olduğum için, bizlere ayrı bir çalışma odasının temin edilmesi gerekirdi. Fakat onun yerine merdiven boşluklarında ders çalışıyoruz. Özellikle vize döneminde geç saatlere kadar ders çalıştığımız, su ısıtıcısı kullanamamamız, kantinin erken kapanması nedeniyle, kantin ihtiyaçlarımızı karşılayamıyoruz. Sıcak su önceden ücretsizken, şimdi ise bardağını 150 bin liradan satıyorlar. Yurt-Kur'un kampüs içerisindeki yurdunun konforlu olduğunu söylüyorlar. Herkes iyi bir yurtta kalmak ister, ancak yurt inşaatını bir türlü bitiremediler."

Serhat İmamoğlu; "Tüm yurtlar böyle olsun"

Serhat İmamoğlu ise, İktisat Bölümü 1.sınıf öğrencisi. İmamoğlu, odalarında 8 kişi kaldıklarını belirterek, şunları söyledi; "Üniversitenin içerisinde bulunan yurt inşaatının bitirilememesi büyük bir eksiklik. Öğrencinin en önemli sorunu barınma, çünkü kalacak yer bulunamıyor. Ben de üniversiteye geldiğim ilk iki ay boyunca, onda bunda kaldım. Ev kiraları 400-500 milyon lira. Yurdun biran önce bitirilmesi ve üniversite ile şehir arasına, öğrenciler için Toplu Konutlar yapılması gerekir. Tüm yurtların Bölge Müdürü'nün dediği gibi olması gerekir."

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.