MEKTUP ULUSAL BASINDA

MEKTUP ULUSAL BASINDA

Abant İzzet Baysal Üniversitesi rektörlük seçimleri sonucunda 171 oyla birinci seçilen mevcut Rektör Prof. Dr. Atilla Kılıç'ın YÖK tarafından 3. sıraya indirilmesi üzerine, İzzet Baysal Vakfı Başkanı Ahmet Baysal, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e bir mektup yazdı.

Seçimlere siyaset karıştırıldığı gerekçesi ile YÖK'ün yaptığı sıralamayı doğru bulmayan Ahmet Baysal, Cumhurbaşkanı Gül'e bir mektup yazarak durumu anlattı. Ahmet Baysal'ın Gül'e yazdığı mektup ulusal basında da yankı buldu.

İZZET BAYSAL VAKFI ÜNİVERSİTE İÇİN DEMOKRASİ İSTİYOR

Radikal Gazetesi “İzzet Baysal Vakfı üniversite için demokrasi istiyor” başlığıyla yayınladığı haberde şu ifadeler yer aldı: “Baysal vakıf olarak üniversiteye çok katkı verdiklerini belirterek şöyle konuştu: 'Biz sadece demokratik seçimlere uyulmasını istiyoruz. Mevcut en fazla oyu alan rektörümüz dört yıldır koştur koştur hizmet veriyor. Ama YÖK neden ilk sıraya almadı anlayamadım. İlk sıraya alınan Hayri Bey, AKP'li vekillerle toplantı yaparak aday oldu… Cumhurbaşkanımıza da bunu yazdım, anlattım. Kendisinden bana 15 dakika vermelerini istedim. 15 dakika görüşsek ben her şeyi anlatırım…”

GÜL'E REKTÖR İÇİN MEKTUP GÖNDERDİ

Cumhuriyet Gazetesi'nde yer alan “Rektör seçimine AKP gölgesi, Gül'e rektör için mektup gönderdi” haberinde ise Ahmet Baysal şunları söyledi: “Siyasetin üniversiteye karışmamasını istedik. Vakıf olarak tarafsız kalmak için gayret sarf ederken, üniversite içinde AKP il başkanı ve iki AKP Bolu milletvekili rektör adayı Prof. Dr. Hayri Coşkun ile destek anlamında toplantı yaptı… “

Cumhurbaşkanı Gül'e konuyla ilgili mektup yazdığını belirten Baysal, şu ana kadar yanıt gelmediğini belirtti.

GÜL'E MEKTUP YAZDI, 15 DAKİKA İSTEDİ

Akşam Gazetesi ise haberi “Gül'e mektup yazdı, 15 dakika istedi” başlığıyla duyurdu.

Haberde, “İlk sıraya alınan Hayri Bey, AKP'li vekillerle toplantı yaparak aday oldu. Biz üniversiteye hiç siyaset sokmadık. Sokmak da istemiyoruz. Cumhurbaşkanımıza da yazdım bunu ve 15 dakika da olsa beni kabul etmesini istedim. Biz bir fikir beyan etmişiz. Ne olur dikkate alınsa” ifadeleri yer aldı.

YÖK ŞAŞIRTMADI

Bursa Hakimiyet Gazetesi de Ahmet Baysal'ın yazdığı mektubu “YÖK şaşırtmadı” haberi ile verdi. Haberde şu ifadeler yer aldı: “Gelişmelerden rahatsız olan İzzet Baysal Vakfı Başkanı Ahmet Baysal, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e bir mektup gönderdi. Baysal, üniversitedeki seçimin sonuçları dışında bir tercih yapılmasının yanlış olacağını savundu.”
 


HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.