Mengen Aşçılar Festivali -1-

            09.08.2005

Dünya insanını damak tadıyla doyuranların ocağında festival var. Bu yıl kutlanan şenliklerin bir ayağı da uluslararası boyutta merdivenleri tırmanmaya başlamış. Ne güzel. Mengen’den, mideye giden yolların kapılarını açan aşçılarımız, kapılarla birlikte çevreyi gözleyebilmek için pencereleri de açıyorlar cümle alem görsün tanısın diye.

Eti otla taçlandıran, acı soğanı acı biberle tatlandıran, hamuru kaymakla yoğuran, tarla bitkilerini doğallığıyla sofralara konduran, şekeri pastayı, çöreği sanatıyla şekillendiren usta eller doğdukları yöreyi dünyaya tanıtmak için kızgın güneşin altında bir kez daha ter döktüler. Bu ter ocak başı terinden daha farklı. Bu ter yerinin yurdunun tanıtılması, bu ter evladı ayalin rahatı, huzuru mutluluğu geleceklerinin daha aydınlık olması için dökülüyordu. Bu ter belki de turizmden nasibini almayan insanların karamsarlığını bedenlerinden, düşüncelerinden arındırıp yeni bir yaşama tertemiz yolcu edecekti. Bu ter, yöre insanının silkinip kendine gelmesini, uyuyan güzelin uyanmasını sağlayacaktı.

Mengen 21.Aşçılar Festivali’nde start Ağustos’un beşinde konserlerle verildi. 6 Ağustos Cumartesi günü protokol konuşmaları, usta ellerin ürün tanıtımları, akşamında konserlerle devam etti. Tabi ki yemek dendiğinde, yoktan yonga koparıp sofra donatan anaları, bacıları unutmak mümkün değil. Türk mutfağının çeşitliliğini, lezzetini, kültürünü oğullarına öğreten analar bacılar da, yöre yemekleri ile katılmışlardı etkinliklere. Bir başka sofraları zenginleştirenler de, geleceğin büyük ve ünlü isimleri olacak genç aşçılardı. Onlar da genç beyinlerdeki düşlerini usta elleriyle yoğurup koymuşlardı ortaya.

Mengen Aşçılar ve Turizm Festivali’ne Ankara, İstanbul, İzmir, Antalya, Kuşadası, Adana, Kuzey Marmara profesyonel aşçılar derneğinin ünlü ustalarını temsil eden yedi dernek katılıyordu. Mengen sokakları temizliğin simgesi beyaz giysileriyle kuğular gibiydiler. Yol boyu attıkları renkli konfetilerle midelerimizi doyuranlar gözlerimizi de doyuruyordu. Mengen bir başka görüntüde bir başka güzel, insanları bir başka mutluydular...

21. uluslararası festivalinin stardı, Edirne’den Avrupa’ya açılan kapıda Bulgaristan folkloruyla veriliyordu. Karadeniz’in hareketli oyununun biraz yavaşlatılmış haliyle ayaklarda oluşturulan figürleri izlemek keyif verdi izleyenlere. Bulgarlar bu anlamda ilk konuklarımız olmalıydı. Festivali renklendiren.

Sonra sahnede yerini aldı Trabzon ekibi. Sanki aşçılarımızın yaptığı yemekten yiyip ölçüyü kaçıranlara ne yapmaları gerektiğini veren masaj gibiydi hareketler. Vücut ta oynamayan eklem, gerilmeyen kas yoktu.

Hepsi uyum içinde hepsi aynı ahenkte işleyen makinenin parçaları gibiydiler. Her iki grubun kızları da erkekleri de büyük keyif verdiler izleyenlere. Kendilerine teşekkür borcumuzu buradan ödemek istiyorum.

Festivalleri halkın katılımı renklendirir. Yöneticiler de, koordinasyonu sağlayarak etkinliklerin aksamadan yürümesini sağlarlar.

Sorumluluk; üst düzey yönetim kaymakamlık ve Belediyenin dir. Beldenin başkanı görev dağılımından biraz daha ağırlıklı olarak ön planda görüntüye girer.

İşte etkinliklerden kesintiler...

Bu yazı toplam 776 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.