Mengen Aşçılar Festivali -2-

            10.08.2005

Festivalin 21.si yapılıyor, ben ilk kez katılıyorum. Bu da benim ayıbım olmalı. İlk defa katılmam nedeniyle gördüklerimi sizlere aktarmaya çalışacağım.

Sabah saat 09.00 valiliğin basın için ayırdığı araçla anıt park önünden hareket edildi. Mengen girişine geldiğimizde aşçılarımızın ve halkın bir bölümü küçük kümeler halinde toplanmışlardı. Yeniçağa yol sapağından Mengen istikametine uzunca bir konvoy oluşturan CHP’liler Genel Başkanları Deniz Baykal’ı karşılamak için, Mengen’den Zonguldak istikametine uzanan yol üzerinde de aşçılarımızın oluşturduğu kalabalık yürüyüş kolu vardı.

Saat 10.30’dan önce Valimiz Sn. Ali Serindağ yanında eski Valilerimizden DYP Genel Başkan Yardımcısı Sn. Saffet Arıkan Bedük geldiler. 10.30’da ise yol girişine gelen CHP Genel Başkanı Sn. Deniz Baykal’la kortej yürüyüşü şehir merkezine doğru hareket etti. Evlerin camlarından sarkan insanlar ve yol kenarında dizilenlerin alkışları arasında kortej ağır ağır yürüyor. Arada bir aşçılarımızın konfetileriyle ortalık renkleniyordu.

Tören alanında konuşmaların yapılacağı kürsünün ve ses düzeninin bulunduğu yüksekçe bir platform, protokol ve gelen konuklar için de hemen sol karşısında kademeli çadır kurulmuştu. Halk çevrilen bir bantın dışında oldukça kalabalık bir görünümde yerini almıştı.

Saygı duruşu, Bolu Belediye bandosu eşliğinde İstiklal Marşı’yla tören başlıyor. İlk konuşmacı Mengen Aşçılar ve Turizm Derneği Başkanı Mustafa Öztürk. Konukları selamlayıp hoş geldiniz diyor. Bacasız sanayi turizmin gözbebeği meslektaşlarını ve dernek mensubu arkadaşlarını kol kola görmekten mutlu olduğunu ifade ediyor. Sunucu hemen ardından Türk mutfağının kitabını yazan, mutfak kültürümüzü geleceğe taşıyan, ünüyle birlikte doğduğu yörenin adını dünyaya duyuran gurur kaynağımız aşçıların aşçısı baş aşçı Necip ustayı davet ediyor kürsüye.

Amerika’dan gelmiş. 82 yaşlarında minyon yapılı sevimli bir yapıda Necip Ertürk. Mengen’in hemen yakınındaki bir köyde dünyaya gelen Necip usta, "Türk mutfağını saraylara taşıyıp dünyaya tanıtan aşçılar, sanki çocukları doğmadan onlara aşçılığı öğrenirler" diyor. 59 yıllık meslek hayatının bir bölümünü Türkiye’de, bir bölümünü de İsviçre ve Amerika’nın çeşitli kentlerinde geçirdiğini söylüyor. Meslek yaşamını da eski ve yeni kuşaklar arasında köprü olarak kendimi geliştirip Türk mutfağını tanıtmak için uğraştım. Ben aynı zamanda iyi bir fotoğrafçıyım diyor. Necip usta sade sempatik tavırı ve duru bir lisanla hayatın kesintilerinden yaşadıklarını dile getirirken bir anısını anlatıyor.

O dönemlerin en ünlü fotoğrafçısının yanında çalışırken aşçılık alanında da ismim konuşulmaya başlanmıştı. Bir gün İstiklal Caddesi’ndeki iş yerime cipimle giderken bir Astsubayın selam verdiğini gördüm. Önce aldırmadım. Sonra bir, iki, üç selam verenler devam ettiğinde; Allah Allah meşhur olmaya başladım ama bu kadar da olmamalı diyerek bende selamları almaya başladım. Erinden subayına ordu içinde ismimin duyulup tanınmaktan mutluydum. Gerçek biraz sonra anlaşıldı. Meğer önümüzdeki araçta bir general varmış. Selamlar onaymış.

Beni 1952’den itibaren Necip usta yapan, beraber alın teri döktüğüm arkadaşlarımdır. Onlara huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Günümüz aşçılarını da aynı ekolün devamı için uğraş vermelerini görmekten mutluyum ve teknoloji ve elektrik! Tatlı konuşmaya noktayı koyuveriyor. Elektrik kesintisi mikrofondan yankılanacak sese yol vermiyor. Epeyce bir bekleyişten sonra Necip usta yerine dönüyor.

Bu yazı toplam 935 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.