Mengen Aşçılar Festivali -3-

            11.08.2005

Konuşmaların en can sıkan nedenidir, konuşmacının sözünün kesilmesi. Böylesine büyük bir etkinlikte olası olumsuzluklara alternatif önlemlerin planlamaları da yapılmalı, en azından bir jeneratör olmalıydı diye düşünmekten kendimi alamıyorum. Sanıyorum bundan sonrası değerlendirmelerde, bir taraflara not edilmiştir.

Biraz beklemeden sonra gelen elektrik mikrofona yol verdi. Kürsüde Mutfak Yöneticileri Başkanı Sn. Tahir Telli yerini aldı. "Necip Usta’nın düşüncelerine tercüman olmam, konuşmayı tamamlamam istendi. Bu durum beni aşar, baş aşçımızın düşüncelerini aktarmak çok zor. Bizler onun idolünü devam ettirebilmek çabasındayız. Ben Antalya’dan mutfak yöneticileri başkanı olarak geldim. Festivalin başarılı geçmesini diliyorum" dedi.

Her etkinliğin ekonomik finansını sağlayan kurum kuruluşu ve tüzel özel kişiler vardır. Bu festivalin ana sponsoru da Ülker Grubuydu. Ülker adına Necdet Baybaş davet edildi kürsüye.

-24 Ağustos 1981 yılında gerçekleşen Mengen Aşçılar Festivali, bugün dil-din-ırk-mezhep ve renk gözetmeden, Türk mutfağındaki güzellikleri becerileriyle, insanlara sunmaya çalışanları, yan yana getirmiş olmakla katkımız olmasından mutluyuz.

-Okul geçmişi ve geleceği irdeleyerek bilgi veren kurumdur. Yemek kültürümüzün okulları da aşçılarımızdır. Bugün, eğitimli, dil bilen aşçı yetiştirilmesi aşçılık geleneklerinin geçmişini geleceğe aktarılması önemlidir. Mutfak kültürünün yaşatılması için, usta çırak ilişkisinin yanında, Aşçılık Meslek Yüksek Okulu’nun bu yörede bulunmasının anlamı vardır. Konuşmanın bu bölümünde sıcağın etkisiyle olduğu sanılan bir delikanlı bayıldı. Tesadüfen kökü Yeniçağa olan bevliye doktoru Bursa CHP Milletvekili Mustafa Özyurt’un müdahalesi ile ilk tedavi yapıldı. Yine aynı sorun! Ambulans çağırmaları ve bekleyiş. Sonuçta 14 DV 374 plakalı resmi araçla hastanın sevki sağlandı.

Kürsüde yerini almak üzere, beldenin Başkanı Sn. Yurdakul Eray, anons ediliyor. Belediye Başkanı CHP kimlikli. Başkanlık koltuğuna oturduktan sonra mevcut her tür siyasi görüşe sahip olan belde insanına hizmet esas olduğundan hareketle, kendi genel başkanıyla birlikte tüm siyasi temsilcileri davet etmiş. Bunlardan DYP Genel Başkan Yardımcısı Sn. Saffet Arıkan Bedük. Milletvekilimiz Sn.Yüksel Coşkunyürek, siayasi partilerin il ve ilçe temsilcileri, Belediye Başkanı ve Belediye Meclis Üyeleri, kaymakamlar ve milletvekillerimiz ile uzun süredir Güney Doğu’da görev yapan Komando Tugay Komutanımız İsmail Hakkı Çiyan’la birlikte kamuda görevli değerli bürokratlar.

Başkan konuklarına "Hoşgeldin" dedikten sonra, "Mengen’i Mengen yapan değerli aşçılarımız" diyerek sözlerine devam ediyor.

-Aşçılık ve Turizm Festivali bu yıldan itibaren uluslararası boyuta taşınmıştır. İlhamla yolumuza devam ediyoruz.

-Kültürlerini kaybeden milletler, birgün kendilerini de kaybederler.

- "Mengen gelişiyor, değişiyor. Bu değişimde, her kurum gerekli desteği sağlamak durumunda. Dokuz ay suyu akmayan Mengen’de sular akıyor, yolları yapılıyor.

Borçlu Belediye, borçsuz konuma geliyor.

Çöpten kaldırıma, altyapıdan imara hizmet devam edecektir" diyerek konuşmasını tamamlıyor.

Kaymakam Vekili Sn. Abdulkadir Mahmutoğlu katılımcılara teşekkür ederek, aşçılığın bir sanat olduğunu, aşçıların insanları mutlu etmek için çalıştıklarını, Mengen’de aşçılık bayrağının sonsuza dek dalgalanacağını söylüyordu konuşmasında.

Milletvekilimiz Sn. Yüksel Coşkunyürek de; Bu festivalin bşarılı olmasını dileyerek, ormanı, yaylası, gölü, göletiyle, ülkenin davosu olan Bolumuz, bu tür etkinliklere daha da önem kazanacaktır.

Saraydan günümüze mutfak kültürünü bugünlere taşıyanları kutluyor, başarılar diliyorum.

Bu yazı toplam 614 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.