Mengen Aşçılar Festivali -4-

            12.08.2005

Protokol konuşmaları bütün içtenliğiyle devam ediyor. Övgü dolu sözler gücümü artırıyor yeni bir heyecanla onurlandırıyor. Sıcak ateş topu gibi bedenimizi kavuruyor olsa da konuşmacıları can kulağı ile dinliyoruz.

İşte siyasetin ağır toplarından biri olan DYP Genel Başkan Yardımcısı Sn. Saffet Arıkan Bedük.

-Aranızda bulunmaktan onurluyum. Milletleri millet yapan kültürleridir. O kültürün değerinde insan vardır. Okul da zengin bir kültürün olgunlaştığı kurumlardır. Bunun içinde Türk milleti vardır.

-Mutfak Kültürünü milletlere sunan aşçılarımızı saygıyla alkışlıyor, selamlıyorum.Böyle bir festivali yapmak Mengen'in hakkıdır. Milli birlik ve beraberlik içinde kalkınmak bizim hakkımız.Aynı zamanda görevimizdir. Bunun için birbirimizden güç alacağız.

Valimizle birlikte davetlileri güldüren ve bizleri şaşırtan bir anons. "Konuşmalarını yapmak üzere 'Mengenimizin Valisi' Sn. Ali Serindağ'ı kürsüye davet ediyoruz. " Mengen vilayet mi olacaktı? Allah mı söyletiyor du? Yoksa Bolu'ya Mengen'in ilçesi olarak mı bakılıyordu?

Bu olay yıllar öncesine götürdü. Bolu öğretmenler derneği olarak sanırım 1980 li yıllarda kefkende kamp açmıştık. Kamp mutfağı için bir komisyon oluştu, içinde bende vardım. İhtiyaçları ara ara kefkene inerek alıyorduk. Böyle bir alışveriş dönüşü yolda bir vatandaş el etti. Durduk nereye gittiğini sorduk kampa yakın bir yere gideceğini söylediğinde aracımıza aldık. Şimdi rahmetle andığımız okulumuzun muhasibi Adil Yirmili, Edb. Öğretmeni Fethi Gürsoy, kamp yöneticisi rahmetli köylü diye takıldığımız Mehmet bey ve ben araçtaydık. Adil Yirmili çok hoş sohbet birisiydi. Araca aldığımız 45-50 yaşlarındaki adamı konuşturuyordu. Nereli olduğunu ne iş yaptığını evli bekar ne varsa soruyordu. Adamın Düzceli olduğunu öğrendik. Bir iş için buralara gelmişti. Bir ara o bize sordu nereli olduğumuzu. Boluluyuz dediğimizde hepimizi şaşırtan bir soru geldi peşinden. Bolu neresi? Nereye düşüyor gibi bir soru. Adil bey yahu arkadaş sen Düzceliyim demedin mi? Evet dedim. Peki Bolu neresi biliyor musun dediğinde adam saf saf yeminle vallahi bilmiyorum dedi. O sırada biraz öfkelenen Düzceli öğretmen arkadaşımız yahu senin nüfus kağıdında yoktur, dediğinde adam olmaz olur mu? Var Var deyip çıkardı nüfus kağıdını. O anda oku bakalım vilayetini neresi dediğimizde. Adam heyecanla "Haaa siz Düzce'nin Bolu'sundan" öyle mi? Dediğinde Adil Yirmili iyice kızmış in lan arabamızdan deyivermişti. Sonuçta Düzce il oldu Bolu'da Düzce'nin Bolu'su olmaktan kurtuldu. Kimbilir Mengen'de birgün il oluverir.

Doğanın cömertliği Bolu'yu turizm kenti olmaya namzet kılmış. Sn. Valimiz de bunu söylüyor. Bolu; ormanı yaylası, gölü göleti, avlakları, yaban hayatı, otelleri,sıcak su kaynakları koruma alanları ile gelecekte bulunmaz bir turizm kentidir. Bu konuda çalışmalar yapılıyor mastır planlar hazırlanıyor.

-Mudurnu ve Göynük'te tarihi konaklarıyla yeni bir Safranbolu oluşturuyor. Buralarda tanıtım faaliyetlerine devam edilmekte. Konakların olanakları fazlalaştırılmakta.

-Festivallerin birbiriyle kaynaşması önemli. Osmanlı’dan bu yana Mengen'den yetişen aşçı geleneği devam etmektedir. Aşçılıkla ilgili M.Y.O. kurulmasında festivallerin önemi olmuştur.

-Bu sezon yetmişi aşkın spor kulübü konuk edildi. Bu konuda müteşeb-bis işletmecilerimize önemli görevler düşmektedir. Mengenimizin görünümünü hep birlikte daha güzele çevirebilmek için herkesin sorumluluğu vardır.

Bu yazı toplam 920 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.