Mengen Aşçılar Festivali -5-

            15.08.2005

Protokol konuşmalarının son ko-nuşmacısı CHP Genel Başkanı Sn. Deniz Baykal’dı.

Sunucu; ilkeli ve kararlı siyaset anlayışıyla Atatürk felsefesinin yılmaz savunucusu Deniz Baykal konuşacak diye yapıyordu anonsunu.

-Önemli bir atılımı gerçekleştiren, dünyaya açılan bir pencere Mengen. Yöresel festival olmaktan çıkmış. Festival geleneğimizi yakından ilgilendiren bir gelenek yaşatılıyor. Eğlence olsun diye sonradan ortaya çıkan bir festival değil.

-Bu festivalin arkasında koskoca bir kültür vardır. Türk mutfağı vardır. Yemek en temel konuların başında gelen yaşamın temel dayanağıdır. İnsanoğlunun dünyanın her yerinde beslenme ihtiyacı vardır. Bir toplumu tanımanın en önemli değeridir mutfak.

-Müzik, spor gibi mutfakta insanlığın ortak bir dilidir. İnsan insanla yarışır bu dili kullanmak için.

-Mutfakta tıp var. Beslenme var. Fizyoloji var. Kimya var. Ziraat bilimleri var. Bilim olmadan sanat olmaz. Mutfak bir ekonomidir. Bütün bunların en iyi değerlendirildiği yerler büyük mutfaklardır. Çin’de, Fıransa’da dünyanın her yerinde Osmanlı’nın mutfağı vardır.

-Et, hamur, pastırma, sucuk bozulan bir nesneyi aylarca muhafaza eden bir bilim vardır Türk mutfağında.

-Günümüzün en temel konusu turizmdir. Şimdi onun nemasını almak zamanı. Turist mutfağı görmek için gezer.

-Eskiden mutfak aile içinde ele alınan bir konu idi. Şimdi öyle değil. Yemek sanayileşmeye başladı. Yeme içime bir endüstri oldu. Bu mutfağın en güzel özelliğinin evlerimizde olduğunu unutmayalım. Bu konuda analarımızı, ninelerimizi unutmayalım.

-Delikli demir icad oldu mertlik bozuldu. Şimdi büyük kuruluşlar mutfaklar önemli. Bu mesleğin duayeni Necip ustayı saygıyla selamlıyorum. O Anadolu’ya kendi mutfağını öğreten insandır. Yemeğin ilk kitabını yazan adamdır. Aşçılığı öğretmeyi soylu bir iş olarak seçmiştir. Bu mutfağı okuluyla, eğitimiyle geliştirmek zorundayız.

-Bütün çalışmalarımızı Mengen’in kolu kanadı altında toplayacaksak, bu konuda sonsuza açılacaksak burası Mengen’dir. Mengen’i ayağa kaldıralım. Türk mutfağının bayrağını göndere çekelim.

- Kalkınmak için bütün kaynaklarımızı harekete geçirmek zorundayız. Madenlerimize, fabrikamıza, işletmelerimize, tarlalarımıza, mutfağımıza sahip çıkacağız. Onları bizim elimizden olmasınlar. Onlar var olanları almak yerine ne olur onlarda bir tanesini yapıversinler canım! Gelsinler mutfağımızı paylaşalım. Biz misafirperverimiz toprağımızı değerlerimizi değil ama ekmeğimizi paylaşırız derken çok inceden özelleştirmeye de mesajını veriverdi Sn. Baykal. Konuşmalardan sonra plaketler verildi. Daha sonra aşçılarımızın el emeği ürünler halka sunuldu. Her yeme içme ve yardım dağıtımlarında ekranlara yansıyan olumsuzluklar burada da karşımıza çıktı. İnsanlar birbirini ezercesine birşeylerin sahibi olmaktan herhalde daha mutlu oluyorlar.

Herşeye karşın çok sıcak da olsa güzel bir gündü. Yemek kültürümüzün elçilerini yakından görmek güzeldi.

Bu yazı toplam 914 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.