Mengen Aşçılar Festivali’nin düşündürdükleri

            16.08.2005

Kimileri festival anlamından güzel şeyler çıkarıp seviniyor, mutlu oluyor. Yöresine ait güzellikleri göstermekten haz duyup hoşnut oluyor. Kimileri de boş konuşmalarla laf ebeliği yapıp boşa zaman harcanmak üzere havanda su dövülüyor diyerek üzüntüsünü dile getiriyor.

Kim haklı kim haksız yargılamak benim işim değil. Kumar oynamaktan maksat ütmekse, yani kazanmaksa bende festivallerin yöre ekonomisine ne getirdiğine, kültürümüze, sanatımıza ne kattığına bakıyorum.

1982 yılında başlayan Aşçılar festivalinden amaç, aşçılarımızın yurt içi yurt dışı tanıtımları için olmadığı belli. Onlar zaten kendilerini, damak tadının yaratıcıları olarak dünya insanlarına tanıtmışlar. Burada tanıtımına ihtiyaç duyulan Mengen ilçemizin öne çıkarılması. İşletmeci müteşebbislerimizi bu bölgede yatırıma teşvik ederek Mengen’de iş ve aş olanaklarının sağlanması. Önemli olan ikinci düşüncenin gerçekleşmesi. Peki bu konuda rekorlar kitabına geçecek birçok şov gösteriminden sonra Mengen’e kalan ne? Bu konu tartışmaya açık.

Gönül istiyor ki; yeşilin hakim olduğu Mengen’de, Zonguldak yolunun üzerinde, D-100 çok yakın mesafede olma avantajını kullanmak üzere konaklama tesisi ve bu tesiste konukların damak zevkini tatmin eden lezzetli Türk mutfağından aranılan seçme bir menü zenginliği. 21’incisini kutladığımız festivalde böylesi bir yatırım sağlanmış mı? Sorusunun yanıtını ben veremedim.

Uluslararası boyuta çekilen böylesi bir festivalde tüm olasılıklar dikkate alınmalı, görev dağılımıyla birlikte alternatif planlama yapılmalı. Elektrik kesintisinde jeneratör, sağlık sorununda ambulansın, olmaması dikkat çekti.

Aşçılar festivali gibi bir etkinlikte, usta ellerin hazırladığı yiyeceklerden tadabilmek için tüm konukların sabırsızlık içinde olması kaçınılmazdır. Zaman zaman TV’lerde izlenen olumsuz karmaşanın yaşanmaması için yemek dağıtma noktalarının daha düzenli olması sağlanmalı. Bu konuda resmi görünümlü görevlilerden çok, sivil görünümlülere yer verilmesi daha sıcak karşılamaya neden olabilir. Resmi görevliler uzaktan kumandalı gözlemci olmalı.

Yemek dağıtımlarının yapıldığı yerler için mutlaka turnike sistemli bir proje hayata geçirilmeli. Bu durum hem izdihamı hem de dağıtımı yapan aşçıyı rahatlatır. Yemek dağıtılan alanlar temizliği kolaylaştıracak tarzda olmalı.

Dağıtımda görüntü güzelliği ve çalışma kolaylığı için projeli standlar yapılmalı.

Bu tür festivallerde çevre temizliğinin korunması çok önemli. İnsanların ne alabilirsem kar anlayışıyla saldırdığı yiyeceklerden beğenmediklerini tabaklarıyla birlikte gelişi güzel atıvermesi hiç hoş olmayan görüntüleri meydana getiriyor. Hiç hoş değil. Temizlik sorunu mutlaka çözülmeli.

İnsanların birbirini ezercesine saldırdığı görüntüleri yabancı gazeteciler de mutlak kopyalamışlardır diye düşündüm ve üzüldüm.

Bu düşünce ve üzüntü sonucunda karalama değil,daha güzelini yakalama, insana yakışanı bulmak vardır.

Daha güzel ve daha geniş festivallerde buluşma gayreti içinde olan tüm emeği geçenlere teşekkür ederken uluslararası bir festival için gelişmelere profesyonelce bakmanın zamanı geldiğine inanıyorum.

Bu yazı toplam 570 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.