Mera kanunu ve yayla evleri

Kapandı kapanacak diye bakılan yayla evlerine ait haberler gene gündemde ısınmaya başladı.

    28.02.1998 tarih 23272 sayılı resmi gazetede yayımlanan 4342 sayılı mera kanunu neymiş şöyle bir bakalım.

    Mera kanunu: Amaç, kapsam ve tanımlar.

    Amaç: Daha önce çeşitli kanunlara tahsis edilmiş veya kadimden beri kullanılmakta olan mera, yaylak, kışlak ve kamuya ait otlak ve çayırların tespiti, tahdidi ile köy veya belediye tüzel kişilikleri adına tahsislerinin yapılmasını,belirlenecek kurallara uygun bir şekilde kullandırılmasını, bakım ve ıslahının yapılarak verimliliklerinin artırılmasına ve sürdürülmesini, kullanımlarının sürekli olarak denetlenmesini, korunmasını ve gerektiğinde kullanım amacının değiştirilmesini sağlamaktır.

    Mera, yaylak ve kışlakların korunması;

    Mad.19- Muhtarlar ve Belediye Başkanları; mera, yaylak ve kışlakların ve sınır işaretlerinin korunmasından ve ayrıca tahsis amacına göre en iyi şekilde kullanılmasının sağlanmasından sorumludurlar...

    Bu amaçla ilgili köy ve belediyelerde “Mera Yönetim Birlikleri” kurulur.

    Muhtarlar ve Belediye Başkanları, mera, yaylak ve kışlaklara tecavüz olduğu takdirde durumu derhal Bakanlık İl veya İlçe Müdürlüğü’ne, İl ve İlçe Müdürlükleri de Valilik veya Kaymakamlığa bildirmekle yükümlüdürler...

    Yaylak: Çiftçilerin hayvanları ile birlikte yaz mevsimini geçirmeleri, hayvanlarını otlatmaları ve otundan yararlanmaları için tahsis edilen veya kadimden beri bu amaçla kullanılan yeri ifade eder.

İnşaat Yasağı:

    Mad. 20- Yaylak ve kışlaklarda 442 sayılı köy kanununda öngörülen inşaatlar ile valiliklerden izin almak suretiyle imar mevzuatına göre yapılacak kullanma amacına uygun mandıra, suluk, sundurma ve süreklilik göstermeyen barınak ve ağıllar ile Turizm Bakanlığı’nın talebi üzerine turizme açılması uygun görülen bölgelerde ahşap yapılar dışında, ev, ahır ve benzer inşaatlar yapılamaz.

    Çok da uzun olmadı. Konuyla ilgisi olmayanın bildiği yayla evleriyle ilgili yıkım işlemlerine ait mahkeme kararları üzerine çok girişimlerde bulunuldu, yazıldı, çizildi, konuşuldu. Olaylar sanki umut verecek şekilde donduruldu.

    Ne var ki geçenlerde bu mağdurlardan birisiyle defterdarlıkta karşılaştım. Yolumu kesip yayla eviyle ilgili yeni yıkım kararını bildiren tebligatı göstererek bu durumda yardımcı olunmasını istiyordu. Mayıs ayında evlerinin yıkılacağını söylüyordu. Mayıs’da hayvanlarıyla birlikte yayla hazırlığı içinde olduklarını anlatıyordu.

    Kendisine bu bir yasa. Ne diyorsa onun olması gerek. Burada yapılacak olan yeni bir yasa ile eskisini yürürlükten kaldırmak gerekiyor. Bu işi siyasi temsilcilerimiz çözer. Konuyu onlara anlatın. Bundan başka mantıksal bir çözümü yok. Yazıp çizmekle hallolması zor bir olay diyebildim. Ancak; Madde 4’ün 3.paragrafında kullanım hakkı kiralanabilir. Kiralama , ilkeleri yönetmelikle belirlenir ifadesi var. Bu anlamda yıkılması yerine kuralların kiralanmasına gidilemez mi?

    Dedim ya, soğudu diye düşünülen olay yeniden ısınmaya başladı, siyasilere duyurulur.

29.03.2006

Bu yazı toplam 2919 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.