Merdivenin bir ayağı kısa olursa

            15.03.2004

Dengede kalabilmenin koşulu güçlerin eşitliğine bağlıdır. Aksi halde terazinin bir kefesi hep aşağıda kalır. İnsanlar arasındaki eşitlikten söz edildiğinde merdivenin iki ayağına benzetiyorum. Biri diğerinden farklı ise, merdiveni dengede tutmak mümkün değil. Dengede olmayan merdivenle de yükseklere çıkmak olası değildir.

Atatürk Cumhuriyeti’nin getirdiği ayrıcalıklardan birisi de erkek egemenliğine karşı kadınlarımıza getirilen haklardır. Atatürk; “Ulusun kalkınması kadın-erkek eşitliğine bağlı olur” düşüncesiyle, toplumsal başarısızlıkların önüne geçileceğini gündeme getirmiştir.

Toplumdaki başarısızlığın sebebini; kadınlarımıza toplumsal alanlarda görev vermemiş olmamıza bağlayan Cumhuriyetin kurucusu Atatürk, 17 Temmuz 1934’de Bolu’ya gelişlerinde Halkevi’nde yapılan sohbet toplantısında, kadınlarımızın siyasi yaşamda yerini alması düşüncesini olgunlaştırmış. 5 Aralık 1934 tarihinde bu konuyla ilgili düşünce yasalaşmış, 1 Mart 1935’te yapılan seçimlerde de 18 kadını Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne milletin vekili olarak taşımıştır. Bu ekibin çabuklaşmasında etkinliği olan “Bediz MOROVA” da yerini almıştır.

Günümüzde gelişmişlikte teknolojik üstünlüğü olan pek çok ülkeden önce kadınlarımıza ait haklar toplumsal ve siyasal yaşamda yerini almışken, bugün 1957 yılında Amerika’da kadınlara yönelik yapılan haksızlığa karşı başkaldırışın anısına Kadınlar Günü’nün kutlanıyor olması düşündürücü.

Biz kadınlarımızın büyüklüğünü, neler yapabileceğini Kurtuluş Savaşı’nda "Kara Fatmaları, Nene Hatunları, Halide Edip Adıvar" ve daha nice isimleri meçhul kadınlarımızla tarihe yazdırmış olmamıza karşın, onları kısır çekişmelerden kurtaramamış ve ekonomik bağımsızlığa kavuşturamamışsak, bu daha da düşündürücü ve üzücü.

Kadın Hakları dendiğinde, TV ekranlarının magazin sayfalarında boy boy görüntü verenler değil, tarlada, bağda erkeğiyle omuz omuza alınteri döken kadınlarımız aklıma geliyor. Kadın Hakları denince, çocuğunu karnında taşıyan, emziren, evinin işini, sofrasının aşını, kocasının isteğini yerine getiren ve fakat ekonomik gücü olmayan kadınlarımız aklıma geliyor. Kadın hakları denince, okutularak hayata hazırlanmayan, törelerin zalimce uygulamalarına hedef olan kadınlarımız aklıma geliyor.

Kadın hakları dendiğinde çalışmada eşiyle yanyana olan, ancak yolda yürürken on adım geriden erkeğini takip eden kadınlarımız aklıma geliyor.

Sonuçta kadın hakları dendiğinde ne tür yasa çıkarılırsa çıkarılsın, ne tür Kadınlar Günü kutlanırsa kutlansın, kadınımıza kendi ayakları üzerinde duracak ekonomik özgürlük tanınmadıkça merdivenin bir ayağı hep kısa kalacaktır diye düşünüyorum.

Herşeye karşın gününüz kutlu olsun diyorum.

Bu yazı toplam 788 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.