Şenda Aksungur

Şenda Aksungur

MERKEZ KARAKOLUMU KAPATMAYIN

50 li yılların ikinci yarısında bir yaz gününün sabahıydı. Önde giden ve iki öküzün çektiği arabayı ve yanındaki yaşlıca sürücüsünü gören genç kadın koşarak yaklaştı ve adamın elindeki hayvanları dürttüğü sopayı alarak adamı da kolundan tutup çekti ve ‘seni hırsız adam seni demek sen benim evimin tuğlasını, ağaçlarını çalarsın ha’ diye bağırdı ve ‘hadi yürü MERKEZ karakoluna gidiyoruz bekçi Mustafa efendi geliyor zaten ‘ diye bağırdı adam biraz direnmek istese de kadının’ telefon ettim kımıldama seni nasıl olsa yakalatırım’ demesiyle sakinleşti ve yürümeye başladı. Zaten kahverengi koyu renk elbisesiyle bekçi Mustafa efendide sokağın başında görünmüştü. Bunun üzerine genç kadın arabayı ve sürücüsünü bekçiye teslim ederek arkadan avazı çıktığı kadar ağlayarak gelen çocuklarının yanına gitti ve onlarla ilgilenmeye başladı. Sonra arabacı ve çalıntı malların yüklendiği araba ve çocuklarıyla birlikte karakola ulaştı ve burada derin bir oh çekerek içeri girdi.

Yukarda anlattığım olay Orhan Kemal’in ünlü romanı Hanımın Çiftliği’nden çekilen bir sahne değil, bizzat yaşanmış olan bir olaydır ve anlatılan olaydaki küçük çocuklar ben ve kardeşim, genç kadın ise öğretmen olan annem Muazzez Aksungur. Karakolda çarşı başı dediğimiz Gölyüzü mah. Fevzi Paşa cad ve Şehitkani cad birleştiği yerde Hisar tepesine doğru çıkışın başında yer alan, zamanına göre büyük ve yüksek bir binada yer alan MERKEZ KARAKOLU ydu. Ben daha ilkokula bile gitmiyordum fakat bu olayı tüm ayrıntılarıyla hiç unutmadım ve bir de içeriye koşup girdiğimizde bizi annemin hışmından koruyan güler yüzlü bekçi amcayı ve o zamanki polis komiserini de bugün gibi hatırlıyorum.

MERKEZ KARAKOLU.. Evet o sadece bir karakol değildi maddi varlığının yanında bilhassa manevi varlığı daha büyüktü. Adeta güneşte uzayan gölgeler gibi özellikle kötü niyetli kişilerin her bulunduğu yere yetişirdi. Şimdi duyuyoruz ki bu karakol kapatılacakmış .BEN BUNU YANLIŞ BULUYORUM .Çünkü o karakol maddi ve manevi varlığıyla Bolu da yaşayan kişilerin en temel güvencesiydi. Bulunduğu yer sonradan değişse de yine aynı otoritesini ve güvenini koruyan bir kurum özelliğini taşıyan bir kuruluştu. Abartısız şehrin doğuda Çaydurt ve çevresinden başlayıp yine batıda Seka fabrikasının bulunduğu bölgeye ve yine güneydeki Karacasu beldesinden kuzeyde ki dağların eteklerindeki köylerin asayişinin sürdürülmesinde çok büyük önem arz etmekteydi.Şimdi duyduğum daha iyi hizmet verileceği için kapatılacağı belirtiliyor. Bunu yukarda çok açıkça anlatmaya çalıştım. BU MERKEZ KARAKOLUNUN SADECE ORADAKİ VARLIĞI HİÇBİRŞEY YAPMADAN DURMUŞ OLSA BİLE HALKIN ÜZERİNDEKİ YERLEŞMİŞ KANAATI OLMASI BİR ASAYİŞ SORUNU YAŞANACAKSA KARAKOL İŞTE ORADA ŞİMDİ GELİRLER FİKRİNİN ÇOK YERLEŞMİŞ OLMASI SEBEBİYLE ZATEN HİZMETİNİ YAPMAKTAYDI. Bu dediklerimi Bolulu olanlar ve burada yaşayanlar çok iyi bilir zaten. Bu sebeple onların adına dile getirmeye çalıştım.Yukarıda belirttiğim gibi 2021 yılı içinde 2-3 ay evvel yine kapatılan polis karakolunun etkisizliği suçlu yada suça eğimli kişiler arasında büyük bir serbestlik oluşturdu ve bu yukarı çarşı bölümünde Fevzi paşa cad. civarında ve yukarı çarşıda ufak ta olsa bazı asayiş olayları yaşanmaya başlandı. Bu olay büyüyebilir ve daha tehlikeli ve sıkıntılı vakalara doğru ilerleyebilir. Bbu sebeple sn VALİ’ mizden merkez karakolunu yeniden karakol olarak hizmete açması konusunda gerekli işlemleri yapmasını bu satırlardan GÖLYÜZÜ -BÜYÜKCAMİ MAHALLELERİ, YUKARI ÇARŞI VE PAZAR YERİ ESNAFI VE YİNE BU BÖLGEDE YER ALAN LİSE VE DİĞER OKULLARIN ÖĞRENCİ VE ÖĞRETMENLERİN GÜVENLİĞİ YÖNÜYLE ARZ EDİYORUM .

SAYIN YETKİLİLER DEDİKLERİMİ İYİCE OKUYUNUZ VE LÜTFEN KARAKOLUMUZU yeniden AÇARAK GÖREVLENDİRİNİZ. SAYGILARIMI ARZ EDERİM .

Bu yazı toplam 3485 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum