Nadir Garipoğlu

Nadir Garipoğlu

Meşhur Konak kaç Vali görecek?

            29.09.2004

Şehrimizin göbeğindeki tarihi yapının inşaatına bütün çabalara rağmen bir türlü başlanamadı.

193 yaşındaki bu tarihi bina, Bolu’nun en eski yapısıdır. 1933 yılında yangın, 1944 yılında deprem gibi felaketler geçirmesine rağmen, 7-8 yıl öncesine kadar Hükümet Konağı olarak görevini sürdürdü. Eski Valimiz Sayın Nusret Miroğlu tarafından onarılması ve 1811 yılındaki orijinal hale getirilmesi için (örneği Kastamonu Hükümet Konağı) yıkıldı. Yanlış müteahhit seçimi, bürokrasinin yavaş yürümesi, ödenek bulunamaması, bazı siyasilerin şova kaçan yaklaşımları, yeni ihale kanununun çıkması v.s. gibi bir sürü bahanelerle bugünlere gelindi.

Geçmiş dönemdeki bazı İl Genel Meclis Üyeleri ile yaptığımız büyük mücadelelerden sonra giden Valimiz Sayın Mehmet Ali Türker zamanında inşaatın ihalesi nihayet gerçekleştirildi.

İşe hız verebilmek için ihalenin Özel İdare tarafından yapılması kararlaştırıldı, devletten gelecek olan ödenek miktarına %25 kadarının da Özel İdare bütçesinden takviye edilmesi kararı da alınmıştı.

Binanın inşaat ihalesi Özel İdare tarafından yapıldı.

Bu mezberelik ortadan kalkacak, Bolu tarihi bir yapıya kavuşacak, yıllarca üctü açık halde çürüyen bu bina kurtulacak diye sevinmiştik.

İhaleye 5-6 firma katıldı, 4 trilyon civarındaki diğer tekliflere karşı 3 trilyon civarında teklif veren Emniyet Müdürlüğü’nün inşaatlarını da yapan firma işi kazandı.

Ancak İhale Komisyonu’ndan bir kişinin muhalefet etmesi ve ihaleye giren, 1 trilyon civarında yüksek teklif veren firmaların da itiraz etmesi neticesinde ihale dosyası, durumun incelenmesi için Kamu İhale Kurumu’na gönderildi.

Bu arada Sayın Valimiz Mehmet Ali Türker de tayin oldu.

Aradan iki aydan fazla zaman geçti, o mezbereliği görmek istemeyen biz Bolulular’ın hevesleri kursağında kaldı ve kış geldi, inşaat mevsimi bitti.

Ve bu yapı başka bir bahara kaldı.

Bu inşaat ihalesi Kamu İhale Kurumu tarafından tasdik olursa kaybolan zamanın faturası kime çıkacak? Hiç kimseye çıkmaz, ülkemizde en kolay harcanan zamandır; Boşa geçen zaman.

Şimdi buradan Sayın Valimiz Ali Serindağ’a hoş geldiniz diyorum. Kendisi hakkında çok güzel şeyler duyduk. Genç, çalışkan, dinamik Valimiz inşaallah bu konağı bitirir ve Bolumuz’a yakışır bir Hükümet Konağı'nda Bolu’ya hizmet etme şansını yakalar.

Bu yazı toplam 1475 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.