Meslek Liseleri Sanayi içinse..!

            06.09.2004

Meslek Liseleri sorunları gündeme öyle bir getiriliyor ki, İmam Hatip Liselerinin dışında meslek eğitiminin sanki hiç anlamı ve önemi yok.

Yaşadığımız iki olay gözümüzü çıkarırcasına ortada duruyorken, belki de, kamuoyundan alınacak siyasi prim hesabıyla kör noktaya atışların yapıldığını görüyor olmak üzücü.

Meslek Liseleri koalisyonunda İmam Hatip Liseleriyle beraber Endüstri Meslek, Ticaret, Otelcilik Turizm, Kız Meslek, Sağlık, Ziraat vb. liselerin olduğu sanki unutuluyor gibi.

Eğitim-öğretimden söz açıldığında, en çok fırtına ÖSS sınavlarında koparılıyor. Kazananlar kazanamayanlar tartışmalarının içinde fatura Meslek Liseleri’ne kolayca kesiliveriyor. Bu okullarımızdaki müfredat fakirliğine karşılık bir de, katsayı cezalandırması dikkate alınmadan, eğitim sisteminin bugünkü durumunda %60-70 Meslek Lisesi ağırlıklı olmanın sonucu başarısızlığın mazereti olarak gösterilmesine neden olan kolaycılık, insanlara pek inandırıcı ve ciddi gelmiyor.

Şimdiye kadar hangi siyasi görüşü benimsemiş olursa olsun, duyduğumuz ortak söylem, "Teknik öğretime gereken önem verilecektir" sözü olmuştur. Ama ne yazık ki sadece sözde kalmıştır.

Meslek Lise çıkışlıların teknik hizmet alanlarındaki mutfakta gerekli olan altyapı becerilerini yükseköğretimle bütünleştirerek planlamada, proje yürütmede, iş, üretim uygulamasında daha iyi uzman olma aşamasında yollarının hep kesiliyor olması düşündürücü. Bu perspektiften bakıldığında, görüntünün ne kadar anlamsız ve inandırıcı olduğu da ortada.

Sıkıştığımızda çıkış yolu olarak, Meslek Liseleri’nden amacın ara eleman ihtiyacını karşılamak olduğunu hatırlatmak sorunu çözmüyor.

Günümüzde, akşamdan sabaha değişip gelişen teknolojilerin içinde bugünkü eğitim-öğretim sistemiyle yerimizi nasıl alacağız, herkesin düşünmesi gerekli.

Sistem içinde ilköğretimden başlayan seçme işlemleriyle Fen, Anadolu, Süper, Öğretmen ve Anadolu Teknik-And. Ticaret gibi liselere öğrencileri alırken, gelişen dev sanayi tesisleri içinde sıralamada en arkaya itelediğiniz kişilere yer vermek istenmesi, sanayi gelişimine ne kadar katkı verecektir anlamak gerçekten zor.

Zaman zaman en yetkili ağızlardan duyduğumuz, günümüz sanayileşmesinde meslek çeşitlenmesinin değiştiğini, eğitim-öğretimde yeni meslek alanlarında görev alacak ara eleman yetiştirilmesine işaret ediliyor. Hali hazır meslek lisesi mezunlarının sanayicinin istediği bilgi donatılı olmadığı söyleniyor. Okul sanayi ortaklığı içinde meslek lisesi öğrencileri, sanayinin içinde olmasına karşın, bu kesimden nasıl bir eğitim modeli isteniyor, odaları vasıtasıyla neden gündeme getirilmiyor? Milli Eğitim’le sanayici ayrı taktiklerle milli üretimde ayrı becerili insanlar mı yetiştiriyor?

Şarkının sözleri aynı, melodi farklı olunca, coşku aynı olmuyor. Şu yakınlarda Bolu Sanayici ve İşadamları Derneği "BOSİAD"ın bir dizi toplantıları oluyor. Neden gündemlerinde Meslek Liseleri sorunları olmuyor? Sanayicilerin mutfaklarında görev alacakların hangi becerilerle donatılı olmasına yönelik görüşleri varsa, bu toplantılarda neden konuşulup tartışılmaz?

Genel kültür programların yetersiz, iş bulma olanağın yok! Mesleki alan da yetersiz. Haftada 44 saat mesai ile yukarıya çık! Çıkamaz. Çalış! Çalışacak işyeri bulamaz. Deve misin, kuş musun? Söyler misin sen nesin meslek liselim??? Söyler misiniz sahi nedir meslek liseleri..? Meslek Liseleri sanayi içinse, nerede sanayicilerimiz..?

Bu yazı toplam 669 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.