Mesleki ve Teknik Eğitimde beceri yarışması

Mesleki ve Teknik Eğitimde uygulanan sistem, diğer öğretim kurumlarından bir başka formatta oluyor. Hem projeyi yapan, hem uygulayıp üreterek eseri ortaya koyan bir anlayış. İmalatı mümkün olmayacak hayali işler üzerinde düşünceyi yoğunlaştırmaktan öte, insanların gereksinim duyduğu ürünleri en uygun biçimde kullanmalarına hazır halde üretip hizmete sunmaktır. Yani, Mesleki ve Teknik Eğitim hem sazı yapmasını hem de çalmasını öğretir.

    Buluşların kökeninde hayal gücünün varlığı inkar edilemez. İnsanlık hizmetine sunulacak bir çok ürünün temelinde, mutlak hayalin bir parçasından kırıntılar bulunur. Hayal edilen objenin projelendirilmesinde, o ürünün imalat aşamasında yapılabilirliğinin durumu çok önemlidir. İşte orada ustalık, orada sezgi, orada teknolojik kuralların birbiriyle örtüşmesi söz konusudur. Orada beceriyi akılla yoğurup eseri meydana getirebilme gücü, güveni önemlidir. Bütün bunların oluşumunda uygulama çeşitliliği ve deneyimin önemi büyüktür.

    Mesleki ve Teknik Eğitim kurumlarına devam eden öğrencilerde, bu özellikleri ortaya çıkarıp geliştirme amaçlı, yurt genelindeki okulların da beceri yarışmaları düzenleyerek kurumların önemi vurgulanmaya başlanmıştır. Ayrıca bu okulların endüstri için vazgeçilmez taban olduğu gösterilmeye çalışılmıştır. Şunu da hemen söylemeden geçemeyeceğim. Beceri yarışmalarının temeli Bolu Merkez İzzet Baysal Anadolu Teknik Lisesi, Teknik Lise ve Endüstri Meslek Lisesi’nde atölyeler arası başlatılan beceri yarışmalarıyla atılmıştır.

    Yurt genelinde başlatılan bu uygulama, her ne hikmetse kaldırılıverdi. Belki tasarruf tedbirleri, belki politik düşünceler, belki de organizasyonlarda yaşanan sıkıntılar nedeniyle vazgeçildi. Keşke devam etseydi. Keşke karşımıza çıkan problemleri kademe kademe çözüp, insanların bu okullara yönelmesini cazip hale getirebilecek şekle sokabilseydik. Keşke bu yarışmaların sonucunda üniversitelerin mühendislik bölümleri gibi, teknik alanlara giden kapıları açabilmenin mutluluğunu yaşayıp yaşatabilseydik. İşte o zaman iktidar değişiminde, teknik öğretime verilen önemin hamasi söylemleri, yerini somut görüntülere bırakırdı. Ve o zaman bu okullar cazibe kazanır, zeka düzeyi yüksek olan öğrencilerin tercih ettikleri mekanlar olurdu.

    Şimdi “Mesleki ve Teknik Eğitimin geliştirilmesine yönelik Proje Tabanlı Beceri Yarışması” başlatılıyor. Hem sevindirici hem de düşündürücü.

    Sevindirici; çünkü çağımızın gelişen teknolojilerinde yerini alan bilgi işlemli otomatik tezgahları kumanda edecek gençleri özendirebilir olması. Düşündürücü; kalitesi düşük malzemeden sağlam, dayanıklı, estetik güzelliği olan bir ürün yapabilmek için, insanların zorlanıyor olması. Öyle bir sistem ki, Fen Liselerine, Anadolu Liselerine, Öğretmen Liselerine yüksek kalite belgesine sahip olan öğrencileri seç al, sona kalan döküntü, defolu malzemeyi potaya koyup eriterek bundan üstün, kaliteli ürün çıkarmaya teşvik edip zorlamak, düşündürücü.

    Şu anda bu okullara bir bakın! Diploma dereceleri hangi düzeyde olan öğrenciler var. Bunlarla neler hayal edilecek, ne tür yeni buluşların projeleri hazırlanacak?

    Gene insafla bir bakın ve düşününki, tesadüf de olsa yeni projelerle, yeni buluşlara imza atıldığında önleri ne kadar açık. Sizin sunabileceğiniz yeni projeler ne olacaktır? Bu durum daha da düşündürücü...

12.12.2005

Bu yazı toplam 697 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.