Metin olmak

            21.12.2004

Doğa’nın yasası bu. Doğuma sevindiğimiz kadar ölümün ardından gözyaşı dökmemek mümkün değil. Acı da, ateş misali düştüğü yeri yakıyor, tahrip ediyor. Sonuçta teselliyi, "Allah verdi, Allah aldı"da buluyor, rahatlamaya çalışıyoruz...

Konuşmanın en zor olduğu andır acının yaşandığı zaman dilimi. Metin olunması istenir. Yaşamın devam ettiği hatırlatılır.

Sağlıklı olup ayaklarının üzerinde durabilme gücünün yitirilmemesi hatırlatılmaya gayret edilir. Aşırı tepkinin, yaradana isyan olabileceği, Allah’ın böyle istediği söylenerek inanç baskısıyla acı frenlenmeye çalışılır. Her ne tür yöntem olursa olsun, dünya telaşesinin biraz azalmasıyla anılar canlanır, düşünmeye, konuşmaya başlarsınız hayalleriyle...

Önce neden böyle olduğunu sorgularsınız. Nerede üzüp, nerede sevindirdiğinizi düşünürsünüz. Düzenin çarpıklığı içinde neye ne kadar yetip yetemediğinize kahredersiniz. Yeteri önlemleri alıp almamada nerede hata yaptığınızı, günahınızı, sevabınızı terazinin kefesine koyar tartmaya çalışırsınız. Neyi nasıl düşünürseniz düşü-nün. Daha akla gelebilecek birçok davranışın senaryosunu yazmaya çalışın, sonuç alın yazısında, kaderde noktalanacak, yazgı tek tesellimiz olacaktır.

Sevgili dostum Sn. Hüseyin Sarı’ya o gün "Metin ol, acının tarifi imkansız ama sen metin olmalısın" derken, inanın nasıl metin olunabilir, hiç düşünemiyordum. Canınızı can yonganızı yitirmişsiniz. Sevgisi yüreğinizde yaşam boyu kalacak ama kokusunu alamayacak, sesini duyamayacak, son nefesini nefesinizde hissedemeyeceksiniz. Nasıl metin olunurdu? Reçetesi neydi o anda metin olmanın, bilebilmek çok zor dostlarım.

İnançlarımızdaki güç olmalı metin olmada ki başarının sırrı. Allah’a inancın samimiyeti, O’nun daha çok sevip, yanına alması düşüncesi olmalı metin olmanın reçetesi.

Teselliyi dualarda aramak, acının ilacı gibi geliyor. Onun adına binlerce öğrencini kucaklayıp, bilgilendirmek teselliye en büyük destek.

Şimdi dua ediyoruz, Allah başka acılar göstermesin diye.

Şimdi sabırlar diliyoruz, sevgili dostum Sarı ailesine. Şimdi Yüce Allah’tan mekanının cennet olmasını niyaz ediyoruz, genç kardeşimiz için.

Nur içinde yat.

Allah’ın rahmeti üzerine olsun, sevgili Burak.

Bu yazı toplam 664 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.