Mezuniyet töreni

            06.07.2005

İnsan yaşamındaki önemli günlerden birisi de okulu bitirme sevincini taçlandıran mezuniyet törenleridir. 2235 öğrencinin kep fırlattığı bu günde, üniversite birincisine 3 adet, ikincisine 2, üçüncüsüne 1 adet Cumhuriyet altını, Meslek Yüksekokulu birincisine 3, ikincisine 2, üçüncüsüne 1 adet yarım Cumhuriyet altını vererek, başarıyı değerlendiriyor İzzet Baysal Vakfı. Ayrıca tüm fakülte, yüksekokul ve meslek yüksekokullarının birinci, ikinci ve üçüncülerine takdirname, İzzet Baysal gümüş madalyonu, 1998 Bolu İli yıllığı, Baysal’ın sevdiği sözler ve İzzet Baysal ve Vakfı adlı kitapçığı ile İzzet Baysal CD’si verilmiştir.

Üniversite (Fen Edebiyat Fakültesi Fizik Bölümü) birincisi Ali Kiracı, konuşuyor arkadaşları adına.

İzzet Baysal’a saygı ve hürmetlerini bildirdi. Atatürk gençliğine verilen görevlerden taviz vermeden çalışmaya devam edeceğini, İzzet Baysal’ın verdiği imkanlar sayesinde fazla harcama yapmadan okulu bitirdiğini. Çağdaş yaşamı destekleme derneğine, öğretim elemanlarına teşekkür ederek arkadaşlarına başarılar diledi.

Protokol sırasında konuşmasını Ahmet Baysal’a verdiğini söyleyen Rektör Sn. Yaşar Akbıyık kürsüdeydi.

Eski yöneticilere, başarıda katkısı olanlara, üniversitenin tercihinde katkısı olan velilere, öğrencilere, üniversitenin kurucusu İzzet Baysal’a, vakıf mütevelli heyete teşekkür etti. Çağdaş Türkiye için Atatürkçü düşünceyle koşacaklarını söyledi. Üniversitede kamplaşmanın, sağ sol anlayışının, olmadığını. Atatürkçü düşünceyi paylaşan anlayışa sahip gençlerin bulunduğuna işaret ederek sizler "Atatürk’ün Türkiye’yi emanet ettiği gençlersiniz. Türk geçliği ülkeyi daha güzel günlere getirecektir. Gençliğe hitabe yol haritanızdır" dedi. "Atatürk’ün ilkeleri İzzet Baysal’ın felsefesi, birisi Türkiye’nin, birisi üniversitenin kurucusu aydınlığınız olsun" diyerek öğrencilere gelecek yaşamlarında başarılar diledi.

İzzet Baysal Mütevelli Heyet Başkanı Sn.Ahmet Baysal; "Böyle güzel bir havada mutluluğu paylaşmak çok sevindirici. Bu mutluluğu yaşatanları kutluyorum.

Gençlere birşey hatırlatmak istiyorum. Üniversite eğitimi pahalıdır. Bunu özel vakıf üniversitelerinde görüyoruz. Burada maliyetin farklılığı devletin farklılığıdır. Devlete olan saygınızı unutmayın. Bu üniversite bir başka farklılık arkasında, güçlü bir vakıfın oluşudur. TBM Meclisi bu üniversiteye, İzzet Baysal ismini vermiştir, bu ismi unutmayın. Bu ismi hiç unutmayın.

İzzet Baysal Vakfı siyaset üstü bir vakıftır. Vakıf yatırımlarını hükümetlere değil, devletine yapmıştır. Yapmaya da devam edecektir.

Burası çağdaş, demokratik, laik, Atatürk’ün muassır medeniyete gitme yolunda yürüyen bir üniversitedir. Yeni yaşamınızda mutluluklar dilerim."

Belediye Başkan Yardımcısı Sn. Mehmet Özbostancı; "Öğrencilerimize Bolu ve İzzet Baysal adını duyurmak için, kültür atesesi olarak görüyoruz. Bolu olarak kapılarımız açıktır. Yolunuz açık başarılar sizinle olsun."

Düzce Valisi Sn. Halil Nimetoğlu; "Üniversite demek çok anlamlı, çok yönlü boyutları biraraya getiren topluluk demek. Işık saçan demek. Her tür doğmalardan, çağdışı düşüncelerden arınmış olarak çalışan kurumlar demektir. Ülkesever, devletsever, insansever İzzet Baysal’ı bir defa daha saygıyla anıyoruz. Yarın Düzce Üniversitesi kurulduğunda, bu iki üniversite birlikte çalışarak, bölgesine ışık kaynağı olacaktır. Gençler bizi geçmeli, yanlışlarımızı düzeltmelidir. Yolunuz açık olsun."

Bolu Valisi Sn. Ali Serindağ; "Bir ülkenin kalkınmasında, bir ilin sosyo-ekonomik ve kültürel yaşamının değişmesinde, üniversitelerin rolü büyüktür. Sevgili gençler, bugün hayatınızda yeni bir dönem başlıyor. Yeni dönem yeni heyecanları, yeni sorunlulukları ve görevleri birlikte getiriyor demektir. Bu yeniliklere uyum üniversitede kazandığınız bilgi ve becerilerle sağlanacaktır. Sizleri kutluyor başarılarınızın devamını diliyorum.

Bu arada üniversitemizin kurucusu merhum İzzet Baysal’ı şükran ve minnetle anıyorum. Merhumun bu davranışının hepimize örnek olmasını diliyorum. Üniversitemizde ve Bolu’da huzur ve güven bulmada gayret gösteren, öğretim görevlilerine ve İzzet Baysal vakıf yöneticilerine teşekkür ediyorum" dedi.

Gölköy’de esen sert rüzgarların sonucu çatıda bazı kiremitler yerinden oynasa da, sularının rengi biraz değişse de, devlet,in çatısında hele de, bilim yuvası üniversitelerimizde, herşeyin eskisinden güzel olacağını düşünüyorum. Mezuniyet töreninin mütevazi görüntüsünde bunu düşündüm. Ama en çok da şu dış kredi biran önce çıkarılsa da şu gençler daha donanımlı, daha deneyimli, daha çok uygulama yaparak, yurt ve dünyada efsane isim İzzet Baysal’ın ismini başarılarıyla satır satır yazsalar diye düşündüm.

Bu yazı toplam 651 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.