Mezuniyetin birinci yüzü

            06.07.2004

Abant İzzet Baysal Üniversite Kampüsü panayır yeri gibi, tam bir şenlik alanı. Dört yıl öncesi belki de hemen hepsi için ilk ve yeniydi üzerinde halay çektikleri alanlar. Cübbeler giyilmiş, kepler fırlatılmaya hazır vaziyette, herkes mutlu, herkes coşkulu. Gençler yeni yaşama merhaba demenin sevincini yaşıyorlar. Çoğu da bu sevinçlerini aileleriyle paylaşmanın zevkiyle tadını çıkarmaya çalışıyor.

Bugün itibariyle 18.300 öğrencisi ve 2700 çalışanı ile 12.dönem mezuniyetinin şöleni var Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nde. Dört yıl öncesi ürkek adımlarla gelinen Üniversitede emeğin hak ettiği diplomalar alınıyor. "Beni en çok mutlu eden halkımın ve gençlerin gözlerindeki parıltıdır" diyen, rahmetle andığımız hayırların efsane ismi İzzet Baysal’ın mutlu olduğu gün böylesi bir gün olmalı.

İşte Üniversite birincisi. "Bu yuvaya farklı okullardan, farklı yaşamlardan, farklı kültürlerden geldik. Dört yıl boyunca İzzet Baysal felsefesini öğrendik, Üniversitesinde ortak kültürle bilgilendik. İzzet Baysal adının Atatürk ilke ve inkılaplarının daima bekçisi olacağız" diyor, bilgilenmede emeği geçen herkese teşekkür ediyor.

İşte Rektör Prof.Dr. Sn. Yaşar Akbıyık. Bu üniversitenin gerçek sahiplerinin öğrenciler olduğunu söylüyor. Onlara her fırsatta ülkeyi ileriye götüreceksiniz diyor. Şu anda geçmişten daha çok birlik ve beraberliğe ihtiyacımız olduğunu ifadeyle, öğrencilerine başarılar diliyor.

İşte Sn. Ahmet Baysal’ın mesajı; Aralarında olamamanın üzüntüsünü dile getiriyor. Bir kez daha yüzlerce gencimizi daha yükseköğretimle donanımlı olarak topluma kazandırmanın huzur ve gururunu yaşayan öğretim elemanlarıyla aynı mutluluğu paylaşmamanın burukluğunu anlatıyor.

Yeni mezunları yeni ufuklara uğurlarken, eğitim gördükleri üniversiteye ismi verilecek kadar onları seven o büyük insanı, o bulunmaz hayırseveri, İzzet Baysal’ı yaşamları boyunca unutmamalarını ve örnek almalarını istiyor, başarılar diliyor.

İşte Belediye Başkanı adına konuşan Başkan Yardımcısı Sn. Mehmet Özbostancı. "İnsan hayatında beşikten mezara gerekli olan eğitimin bir bölümünün sonuna gelmiş olmanın mutluluğu yaşanıyor. Sizleri konuk etmekten mutluyuz. Herbirimiz Bolu’nun turizm elçisi olarak yurdumuza yayılacaksınız. Gittiğiniz yerlerle Bolu arasında köprü görevi yapacağınıza inanıyor, başarılar diliyorum" dedi.

İşte Bolu Valisi Sn. Mehmet Ali Türker. "Mezunların mutluluğunu paylaşmaktan herkes gibi ben de mutluyum. Üniversiteler bilim üreten ilim irfan yuvalarıdır. Bilgi çağında en büyük kaynak üniversitelerdir. Bundan sonra yeni bir dönem, yeni bir hayatın içinde yeni bir göreve devam edeceksiniz. Başta anababalarınız olmak üzere devlet size birçok hizmetler getirdi. Sizin göreviniz şimdi başlıyor. Bilginizi toplumla paylaşınız. Devletinize karşı sorumluluklarınızı unutmayınız. Sizler özelliği olan bir Üniversiteden mezun oluyorsunuz. Rahmetli İzzet Baysal’ın size sunabildiği bu imkanlar, onun her zaman ifade ettiği gibi dürüst tasarruflu ve sebatkar çalışmanın ürünüdür. Sizler de öyle davranın" diyerek öğretim görevlilerine teşekkür, öğrencilere başarılar diledi.

Daha sonra Fakülte ve Yüksekokulların birinci, ikinci ve üçüncülerinin diplomaları dağıtıldı.

Bu mezuniyetin birinci yüzüydü. Esas yaşam bundan sonra başlayacaktı. Çevremizde daha o gün konuşulmaya başlanan iş ve aş kaygısıydı.

Bu yazı toplam 931 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.