Mezuniyetin ikinci yüzü

            07.07.2004

İnsan yaşamının büyük bir bölümünü, "Ne olacak?" sorusunun yanıtını aramakla geçen stresli günler oluşturuyor. Mutluluklar nedense uzun süreli olmuyor. Bu durum, dünyanın her tarafında mı böyle, yoksa sadece bizde mi? Bunun cevabı oldukça zor.

Doğumda neye ağladığını bilmeyen çocuk, yaşamın gerçekleri için toprağa atılan tohum gibi serpilip gelişiyor, meyvaya dönüşüyor. Karanlıklar içinden kendine yol bulan çocuk, ailenin sunduğu olanaklar doğrultusunda hayatın gün ışığında aydınlık yolu bulmaya çalışıyor. En büyük yardımcıları anababa ve eğitim-öğretim aldıkları okullar. Buralardaki sıcak ilgi, gelecek için verilecek bilginin önemi büyük.

Eğitimöğretimdeki bilgilenme, gelecekte ne olacak kaygısını ortadan kaldırıyor mu? Evet demek tartışılır. Eğitim-öğretimden nasiplenmek hayat denizinde belli bir süre boğulmaktan kurtaran yüzmeyi öğretiyor. Yaşam için gerekli olan ekmek, büyük denizlerin ortasında oraya ulaşabilmek için öğrenilen yüzme yeterli olmuyor. Ekmeğe ulaşmak; yüzmeyi bilmek kadar güçlü ve dayanıklı olmaya, aynı zamanda iyi ve çabuk yüzmeye bağlı...

Mezuniyetin birinci yüzünde çalışmak, başarmak ve mutlu sona ulaşmanın coşkusu vardı. Gak deyince ekmek, guk deyince suyun bulunduğu bir ortamda baba parasıyla hovardalığın keyfi yaşanırken, belki de gelecekte nelerle karşılanacağının farkında olmadan yalnızca diplomayı alabilmenin düşüncesi vardı belleklerde. Şimdi diplomalar cepte, gerçekle yüz yüze gelindi. "Bundan sonra ne olacak?" sorusunun yanıtını bulmak için başlayacak uzun maraton.

Coşkunun yaşandığı anda başlamıştı konuşmalar. Allah’ım sana şükürler olsun bize bu günleri gösterdin. İnşallah iyi de bir iş bulur! Yemedik, içmedik gönderdik. Emeklerin zayi olmadığını görmek ne güzel. Bir de evine ekmek getirdiğini görebilsek!

-Vallahi çok zor günümüzde çocuk okutmak. Ağabeyi iki yıldır bir işin ucundan tutamadı. Bu ne olacak? Sen yardımcımız ol Allah’ım! Bu ve benzeri konuşmalar devam edip gidiyordu.

Geleceğe ait yakarışların arasında başka konuşmalar da yankılanıyordu kulaklarda. "Allah Allah bizim yerlerimize de hep oturmuşlar. Hiç kimse yerini yurdunu bilmiyor." Siz ev sahibisiniz. Bugün onlar otursun oralarda. Hem unutmayın, bu insanlar da sizin tezgahlarınızda dokunmuş olabilir demek geliyor içinizden. Gene de susmanın daha güzel olduğunu düşünüyorsunuz. Bir de cübbeleriyle ayrı bir ağırlık, ayrı bir güzellik oluşturan öğretim elemanlarının fotoğrafı ayrı bir görüntü oluştururken, bazı öğretim elemanlarının sivil oluşu dikkatlerden kaçmıyordu. Bu durum, acaba İzzet Baysal Üniversitesi’nin cübbesi ağır mı geliyor sorusunun kafamıza takılmasına neden oldu. Sevgili gençler, hayat yeni başlıyor. Bu yenilikte yolunuz ve bahtınız açık olsun.

Bu yazı toplam 829 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.