Hayrettin Aytar

Hayrettin Aytar

MİLLET İTTİFAKI’NIN CUMHURBAŞKANI ADAYI KİM OLACAK?

18 Haziran 2023 tarihinde yapılması beklenen Cumhurbaşkanlığı seçimleri için zaman aralığı gün geçtikçe daralırken Cumhur ittifakı adayının belli olmasına rağmen, Millet ittifakı henüz adayını açıklamadı. Millet ittifakının adayını erken açıklamak istememesinin sebebinin, açıklanacak Cumhurbaşkanı adayının yıpranmasını veya üzerinde oluşabilecek spekülasyonları engellemek için bir seçim stratejisi mi olduğu yoksa henüz bir isim üzerinde uzlaşı sağlanamadığı için mi açıklanmadığı kamuoyunca merak konusu haline gelmiştir.

19.04.2022 tarihinde yapılan TBMM CHP grup toplantısında konuşan Sayın Kılıçdaroğlu “Ya bana katılın yada yolumdan çekilin” sözleri ile adeta gemileri yakmış bu sözleriyle CHP tabanına ve Millet İttifakı liderlerine çok net bir mesaj vermiş yalnız bununla da kalmamış ve bu açıklamadan bir süre önce “Helalleşme” çağrısı yaparak muhafazakar seçmene göz kırpmayı da ihmal etmemişti.

Ancak Millet ittifakının oyun kurucusu sadece Sayın Kılıçdaroğlu değildi. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinde başarı sağlayarak CHP içinde önemli bir faktör haline gelen Sayın Ekrem İmamoğlu’da Cumhurbaşkanlığı adaylığı sinyalleri vererek, Millet İttifakı Cumhurbaşkanı adaylığı yarışın içinde olacağının sinyallerini hem parti tabanına hem de kamuoyuna açıktan vermeye başlıyordu.

Yine Millet İttifakı’nın önemli liderlerinden İYİ Parti Genel Başkanı Sayın Meral Akşener’in Millet ittifakı Cumhurbaşkanlığı adaylığı için sürekli olarak Sayın Ekrem İmamoğlu’nu işaret etmesi bu yarışta Sayın İmamoğlu’nun ismini hep ön planda kalmasına neden oluyordu.

Bu arada Millet ittifakı Cumhurbaşkanlığı adaylığı için ismi pek anılmasa da, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Mansur Yavaş’ın Ankara’da yapmış olduğu ve kamuoyunca takdir edilen çalışmaları ve devlet adamlığı duruşu kendisini halkımızın gözünde en güçlü aday durumuna getiriyordu, tabi ki halkımızın bu teveccühünün Sayın Mansur Yavaş’ın Milliyetçi tabandan gelmesinin önemli bir payı vardı.

Şöyle ki, ülke siyasi yapımız ortalama %65 sağ,%35 sol seçmenden oluştuğu için sol bir partinin Cumhurbaşkanı adayının seçilebilmesi için sol oyların tümünü alması yeterli olmadığından, sağ seçmeninde oyunu alabilir nitelikte olmasını zorunlu hale getiriyor. İşte bu gerçek Millet ittifakı Cumhurbaşkanı adaylığında Sayın Mansur Yavaş’ın en akıllıca aday olacağı gerçeğini gözler önüne seriyor.

Geçtiğimiz günlerde SONAR araştırma şirketinin yapmış olduğu Cumhurbaşkanlığı seçimi anketi muhtemelen CHP içerisinden çıkması beklenen Millet ittifakı adaylarının son durumlarını ortaya koydu. Ankette Sayın Kılıçdaroğlu’nun Mansur Yavaş(%13.9), Ekrem İmamoğlu(%11.1), Meral Akşener(%7.1), Selahattin Demirtaş’ın (%4.2) ardından 5.sırada gelmesi Millet ittifakı Cumhurbaşkanlığı adaylığı hesaplarının tekrar gözden geçirileceği ihtimalini kuvvetle ortaya çıkarmıştır.

Sonuç olarak, Sayın Mansur Yavaş haricinde açıklanacak bir adayın, mevcut Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın seçim zaferinin erkenden ilanı olacağı düşüncemi siz kıymetli okurlarımızla paylaşarak, hepinizi hürmet ve muhabbetle selamlıyorum. Allaha emanet olunuz.

Bu yazı toplam 1060 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
10 Yorum