Milletvekili Mehmet Güner; "Özel hastane açmak istersem açarım, yasak değil ya"

Milletvekili Mehmet Güner; "Özel hastane açmak istersem açarım, yasak değil ya"

Mehmet Güner, hakkında çıkan özel hastane açacağı yönündeki söylentilere yanıt verdi. Güner; “Böyle bir niyetim yok. Olursa da çıkar söylerim. Kimseden korkum yok. Yolsuzluk değil, kanunsuz değil, yasak değil ya”

Mehmet Güner, hakkında çıkan özel hastane açacağı yönündeki söylentilere yanıt verdi. Güner; “Böyle bir niyetim yok. Olursa da çıkar söylerim. Kimseden korkum yok. Yolsuzluk değil, kanunsuz değil, yasak değil ya” dedi.

    İzzet Baysal Devlet Hastanesi’nin Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’ne dönüştürülmesi teklifi ile Bolu halkının ve Baysal Vakfı’nın karşısına çıkan AKP milletvekilleri, büyük tepkiyle karşılaşmıştı. Milletvekilleri bunun sadece bir düşünce olduğunu, vakfın isteği dışında hareket etmeyeceklerini söyleseler de, 19 Ocak imzalı bir belge ile girişimlerin devam ettiği sonucu ortaya çıkmıştı.

    Gündemden düşmeyen bu konuya İBDH'nden tayinleri çıkan uzman doktorların yarattığı gerginlik de eklenince, iddialar bitmedi. İlişikleri kesilerek Köroğlu Devlet Hastanesi’ne tayin edilen doktorların İBDH'ni atıl durumda bırakmak için kasıtlı olarak atandığı iddiaları, muhalefet partilerinin ve sivil toplum kuruluşlarının tepkisiyle karşılanmaya devam ediyor.

OLAN BOLU HALKINA OLACAK

    Özel hastane açacağı yolundaki söylentilere adı karışan AKP Bolu Milletvekili Mehmet Güner ile konuyla ilgili görüştük. Güner, hastane konusunun çok büyütüldüğünü belirterek, olan “Bolu halkına olacak” dedi.

    Hastanenin Ruh ve Sinir Hastalıkları’na dönüştürülmesi konusunda halkın ve vakfın yanlış yönlendirildiğini söyleyen Güner; “Bunda basının suçu yok. Ama sendikaların ve partilerin açıklamaları vakfı olumsuz yönde etkiledi ve olay bitti. Doktorların tayinleri konusunda da bizi suçlayanlar var. Bu bir gereklilik haline geldi ve bu aslında Bolu halkının tercihi” dedi.

    Atamaları gerçekleşen doktorların Valilik oluru ile görev yerlerinin değiştiğini belirten Güner; “Bizim tek başımıza hareket etmemiz söz konusu olamaz. Vali bir ilde gereken neyse onu yapar. Doktorların yer değiştirmeleri konusunda da böyle olmuştur. İB DH uzak gelen hastalar şehir merkezi sayılabilecek mevkideki Köroğlu Devlet Hastanesi'ni tercih ediyor. Yukardaki 40 doktora karşılık Köroğlu’ndaki 10 uzman doktor yetersiz kalıyor. Hasta yığılması, sıra bekleme ve geç randevu verilme olayları bundan kaynaklanıyor. Ayrıca hastaların aşağı kayması, İBDH'nin döner sermaye gelirleri düşürüyor. Bu haklarından yeterince yararlanamayan doktorlarımız da Köroğlu Devlet Hastanesi’ne tayin istiyor. Biz İBDH'ni atıl durumdan kurtarmak için hareket etmiştik. Ama olmadı” açıklamasında bulundu.

    Mehmet Güner, Köroğlu Devlet Hastanesi’ne dışardan doktor atanması istemek gibi bir durumun söz konusu olamayacağının altını çizerken; “Bolu'da doktor sayısı yeterli. Biz Türkiye'de 14'üncüyüz. Aslında daha ön sıralardayız, bu ortalamayı düşüren göz doktoru sıkıntısı. Burada eşit olmayan bir dağılım söz konusu. Zaten 100 milyon nüfusun altındaki kaç ilde aynı hizmeti veren iki hastane var? Düzce bu uygulamaya geçti. Biz de yapabilsek ne poliklinik hizmetleri aksar, ne de personel sıkıntısı yaşanır” dedi.

    Özel hastaneler konusundaki görüşlerini de açıklayan Güner; “Bolu'da bir hastane ihtiyacı yok şu anda. İhtiyaç olsa devlet zaten yapar. Özel hastane konusunda bu kadar tepkili olmanın nedenini de anlamıyorum. Özel hizmet keyfini yaşamak isteyen hasta yaşar. Ayrıcalığını görür. Özel hastanelerin gereksiz tahlil ve filmlerle faturayı abarttığı söyleniyor. Bir üniversite hastanesinde de ayrıntılı tahliller yapılıyor. Faturayı devlet ödüyor” dedi. Güner, özel hastane hizmetlerinden dolayı devletin de karlı olacağını vurgulayarak; “SSK, Bağ-kur ve emekli sandığı ve özel hastaneler arasında imzalanan anlaşmalar var. paket olarak hazırlanmış tedavi giderleri var. Devlet bir özel hastaneye, bu paket fiyatının dışında para ödemez. Hasta da hizmetlerden daha özel faydalanmak isterse farkını kendisi öder. Bu durumda da hem devlet hem hasta karlı durumda olacaktır” açıklamasında bulundu.

    Aile hekimliğine geçiş konusunda da sendikalardan gelen tepkileri yersiz bulan Mehmet Güner, “Tüm Avrupa uyguluyor. AB'ye geçiş sürecinde uygulanması gereken bir yöntem. Aile hekimliğinin faydalarını hep birlikte göreceğiz. Türkiye'de ilaç tüketimi korkunç boyutlarda. Bunun önüne geçilecek ve sağlık hizmetleri daha güvenilir bir şekilde verilecek. Ama tabi ki geçilen her yenilikte sıkıntılar olacaktır. Bu eğitimde de, sağlıkta da böyle. Çıkacak kanunlarla bunların üstesinden geleceğiz” dedi.

07.03.2006

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.