MİLLETVEKİLLERİ KENDİ GAZETELERİNE SAHİP ÇIKMAZSA; Anadolu basını yok olacak

MİLLETVEKİLLERİ KENDİ GAZETELERİNE SAHİP ÇIKMAZSA; Anadolu basını yok olacak

Bolu Köroğlu Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Süha Alparslan, TBMM Bayındırlık Komisyonu'nda kabul edilen 4734 sayılı Devlet İhale Kanunu ile Anadolu basınının yok olacağını ve Türk basınının tamamen İstanbul'daki büyük medya patronlarının tekellerine geçe

Bolu Köroğlu Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Süha Alparslan, TBMM Bayındırlık Komisyonu'nda kabul edilen 4734 sayılı Devlet İhale Kanunu ile Anadolu basınının yok olacağını ve Türk basınının tamamen İstanbul'daki büyük medya patronlarının tekellerine geçeceğini ifade etti.

Süha Alparslan, TBMM Bayındırlık Komisyonu'nda kabul edilen 'Kamu İhale Kanunu ile Kamu İhale Sözleşmeleri Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'nın geçmişi Kurtuluş Savaşına kadar uzanan cefakar Anadolu Basınının sonu olacağını ifade etti. Alparslan, 'Elektronik kamu alımları platformu' oluşturularak basın ilanlarının ortadan kaldırılmasını öngören tasarı için, “Ayrıca eşik değerin arttırılması ve çerçeve sözleşmenin 2 yıldan 4 yıla çıkartılarak şeffaflığın ortadan kaldırılması gibi kabul edilemez maddeler gündeme geliyor” şeklinde konuştu.

1300 yerel gazete kapatılacak

Tasarının yasalaşmasıyla birlikte kamu yatırımlarındaki basın ilanları zorunluluğunun kalkacağını ve sayısı 1300 olan yerel gazetenin kapatılacağını da söyleyen Süha Alparslan, “Mevcut yasada yapılmak istenen değişiklikler, Anadolu'nun en ücra köşelerinde yayın yapan ve halkın haber alma özgürlüğünü yerine getiren yerel basının yok olmasına neden olacak, işsiz sayısı artacak, tekelleşme hızlanacak, halkın haber alma özgürlüğü engellenecek ve şeffaflık ilkesi zedelenecektir” şeklinde konuştu.

Yasayla yerel gazetelerin yok olarak çok sesliliğin ortadan kaybolacağını ve Türk demokrasisinin zarar göreceğini de kaydeden Alparslan, düzenleme için 'basın özgürlüğüne vurulan darbe' benzetmesini yaptı.

15 bin çalışan işsiz kalacak

Yerel basının önemli olduğuna da değinen Süha Alparslan, “Yerel basın, yaygın basına göre daha dar ve mahallî bir bölgede daha detaylı çalışma yapan, o yörenin gerçek sesi olan basın yayın organlarıdır. Bölgelerindeki her toplumsal, ekonomik, kültürel ve sosyal gelişmeyi bölge halkına aktarmaktadır. Yayın yerlerinde yaşayan insanların, yaygın basında yer bulamayan, kendi bölgelerindeki sorunlar, olaylar, ekonomik ve sosyal gelişmeler ile merkezi ve özellikle yerel yönetimlerin aldığı kararlar hakkında bilgi sahibi olmalarını sağlarlar” dedi.

Yerel gazetelerin gelir kaynaklarının gazete satışları ve abonelerin yanı sıra en yüksek gelirinin 195 sayılı Kanun kapsamında yayımı zorunlu kılınan resmi ilanlar olduğunu söyleyen Süha Alparslan, “Yurt genelinde resmi ilân yayınlama hakkı olan 1.300 civarında yerel gazete yayın hayatını sürdürmektedir ve bu gazetelerde yaklaşık 10 bin fikir işçisi çalışmaktadır. İdari hizmetli ve diğer görevlerde istihdam edilenlerle birlikte, bu gazetelerin basıldığı matbaalarda çalışan kişiler de dikkate alındığında, çalışan sayısının 15.000'in üzerinde olduğu görülmektedir. Yasa tasarısının kabul edilmesi, işsizler ordusuna yaklaşık 15 bin kişinin daha eklenmesine neden olacaktır” diye konuştu.

Yeniden düzenlensin

Alparslan, yerel gazetelerin, haber ajanslarının en büyük müşterisi olduğunu da hatırlatarak, “Hizmet alımı sağlanan birçok sektör de zincirleme olarak uygulamadan etkilenecektir. Bu gerçekler ortadayken, 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu'nda değişiklik yapılarak, yerel gazetelerde yayımlanmakta olan ihale ilânlarının yayım zorunluluğu kaldırılıp, aynı ilânların elektronik ortamda, diğer bir deyişle internet ortamında duyurulması öngörülmektedir. Bu uygulamanın yasalaşması, geri dönülmesi mümkün olmayan dramatik bir sürecin başlangıcı olacaktır” dedi.

57. Hükümet döneminde de benzer bir değişikliğe gidildiğini ifade eden Süha Alparslan, Türkiye Gazeteciler Federasyonu öncülüğünde yurt çapında yapılan eylemler sonucu 58. Hükümetin bu hatalı uygulamadan vazgeçerek yasayı değiştirdiğini kaydetti. Süha Alparslan, “Türkiye Büyük Millet Meclisi'nden, Kanun Tasarısı görüşülürken yerel gazeteleri yok edecek maddelerin yeniden düzenlenmesini beklemekteyiz. Aksi halde bu yasa, Anadolu'nun bağrına saplanmış bir hançer olacaktır” diyerek açıklamalarını bitirdi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.