Milli Eğitim Müdürümüzle -2-

            27.09.2005

Herşeyde olduğu gibi eğitim öğretimde de meydana yeni uygulamalar, hiyerarşik sistem içinde genelgelerle ilgili birimlere ulaştırır. Yeni sistemdeki uygulamalardan hoşnut olunmaması halinde fatura genelde uygulamayı yürüten birimlere çıkarılır.

Gerekli incelemeler yapılmadan acımasız eleştiriler ya da abartılı övgüler gündemi meşgul eder ta ki sonuç alıncaya kadar.

Bu bağlamda düşünceleri netleştirmek için sorularıma devam ediyorum.

-Geçtiğimiz yıl dokuz ilde uygulanan ilköğretim okullarındaki pilot bölge çalışmalarının 2005-2006 Eğitim Öğretim yılında ülke genelinde tüm okullarda uygulanacağı söyleniyor. Sistemi açar mısınız?

-Bu uygulamanın özelliği: Öğretmen ve öğrencilerimizin sınıftaki rolleri değişmiştir. Öğrencilerimiz dinleyici konumdan çıkarılıp araştıran, sorgulayan sonuca ulaşan konumuna geliyor.

Yeni program: Öğrenci merkezli olacak. Ezbercilikten uzak, öğrenmeyi, öğrenme yönetimini esas alacak. Düşünmeye, yorumlamaya dayalı, bilim ve teknoloji öncülüğünü benimseyen araştırmacılığı esas alacak. Ezberden uzak, ulusal ve evrensel değerleri öğretecek.

- Öğrenci durumundan kazanımlar bunlar da, bu durumda okullarımızın alt yapısı, kitap kaynak ve donanımı ve öğretmenlerimizin deneyimleri bakımından ne kadar hazırız?

-Geçen yıldan başlatılan uygulamalardan belli deneyim ve alt yapı hazırlığımız var. Pilot uygulama içinde olan 15 okulumuz geçen yıl Bakanlığımız tarafından 98 bilgisayar, 36 lazer yazıcı, 15 fotokopi makinesi, 2 baskı ve projeksiyon cihazları gönderdi. Ayrıca 45.000 YTL kırtasiye yardımı, Sosyal Bilgiler, Fen ve Teknoloji ve Matematik takımları ile takviye edildi.

Bu öğretim yılında öğrenci ders kitapları, çalışma kitapları, öğretmen kılavuz kitapları gelmiştir. Geçen yıl bu konuda yaşanan sıkıntı bu yıl yaşanmayacaktır.

1-5 sınıflar arasında başlatılan bu uygulamada geçen yıldan deneyimliyiz. Bu yıl yeni uygulamaya başlamadan okullarımızın müdür ve sınıf öğretmenleri ile 5 müfettişimiz, iki haftalık süreyle Ankara’da eğitim almışlardır. Gene bu yıl ilköğretim müfettişlerimizin tümüne bazı öğretmenlerimiz Yalova’da hizmetiçi seminere alınmıştır.

Pilot uygulama kapsamına alınan 6. Sınıflar için Fen ve Teknoloji, Matematik, Türkçe, Sosyal Bilgiler öğretmenleri ODT Üniversitesinde, 5-9 Eylül 2005 tarihinde seminere katılmışlardır. Bu konu için illa da deneyimli olmak gerekmiyor.

Öğretmenlerimizin hizmet süreleri ne olursa olsun, kendileri bu konuda hizmetiçi seminerlerle bilgilendiriliyor.

-Sistemin başarılı olabilmesi için velilerimizin de bilgilendirilmesi gerekiyor. Bunu nasıl sağlayacaksınız?

-Bu konuda gerekli tedbirleri almış bulunuyoruz. Geçen yıl uygulama içinde olan okul öğrencilerimizin velilerine tanıtım toplantıları ve TV programları yapıldı, anketler uygulandı.

Bu programlara I.ve II. dönem de devam edilecektir. Her şart ve ortamda toplumu bilgilendirmek için gerekli çalışmalar aksatılmadan yapılacaktır.

Öğretmenlerimize İNTEL gelecek için eğitim, Mikrosoft uzaktan eğitim, bilgisayar kullanımı, formatör öğretmen tekamülü, Aktif öğrenme yöntem ve teknikleri Ortaöğretim ve İlköğretim programlarının tanıtımı. Rehberlik gibi konularda kurs ve seminerler düzenlenmesi planmıştır.

Bu yazı toplam 753 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.