Milli Eğitim Müdürümüzle

            26.09.2005

Yeniliklerin içinde yeni umutlar, yeni beklentiler gizlidir. Yeniliklerin uygulamaya girmesi halinde, yeniliklerden etkilenen kesimler düşüncelerini açıklarlar. Kendi açılarından kar zarar hesabını yaparak, sorgulamaya alırlar yenilikleri gündeme getirenleri. Zaman olur göklere çıkarırlar, zaman olur sorgusuz infaz ederler.

Öyle yenilikler vardır ki toplumun bir kesitini değil bütününü ilgilendirir. Geleceğin şekillenmesine ışık tutar, büyüyüp gelişerek meyveye dönüşmesini sağlar. Toplumların tarih ve kültür bilincini gelecek yüzyıllara taşır, gelişen teknolojilerin içinde söz sahibi olunmasını sağlar. Bunun adı Eğitimdir. Bunun adı Öğretimdir. Bunun patronu Milli Eğitim Bakanlığı’dır. İllerdeki temsilcileri de Milli Eğitim Müdürlükleridir.

Sistem değişikleriyle gündemden düşmeyen Milli Eğitim’de 2005-2006 Eğitim öğretim yılına reform adı altında birçok yeniliklere merhaba diyerek başladık.

Öğretmeni, öğrenciyi, ana-baba, veliyi sonuçta ülke insanının tümünü ve ülkenin geleceğini ilgilendirecek yeniliklere ait insanlarımızı bilgilendirmek için Köroğlu TV’de müdürümüzle birlikteydik. Biraz da kamuoyundan aldığımız tiyolarla biz sorduk müdürümüz cevapladı.

-Yeni Eğitim Öğretim yılına girerken okul, öğretmen, öğrenci, memur ve hizmetli bakımından ilimizdeki durum nedir?

-139 okulumuzda 45.000 öğrenci. Okul öncesi 91, sınıf öğretmeni 824, branş öğretmeni 1328, kadrosuz usta öğretici 88, sözleşmeli olarak 84 olmak üzere, toplam 2415 öğretmenimiz var.

İl genelindeki personelimiz, memur 44, hizmetli 258,sözleşmeli 165. İhtiyacımız ise 74 memur, 121 hizmetli, 103 kaloriferci, 101 bekçidir.

-Okullarımızda norm kadro fazlası öğretmenimiz var mı?

- Göreve başladığım zaman 300 civarında norm fazlamız vardır. Şu anda sınıf öğretmeninde 39, branş öğretmeninde 32 norm fazlası öğretmenimiz vardır. Onları da hizmetiçi seminerle eğitim öğretim birimleri içinde değerlendiriyoruz.

-Norm fazlası öğretmenimiz olduğu kadar, açığımızın da olduğu söylenir. Bu çelişki değil mi?

-Evet çelişki gibi geliyor. Halen okul öncesinde 61 sınıf, 46 branş öğretmeninde 699 açığımız var. Okullarımızın açık geçen dersleri için müdürler komisyonu kararıyla maş karşılığı ve zorunlu ücretli ders saatini karşılamayan öğretmenlerden görevlendirmeler yapılıyor. Bu durum, ilçelerimizde sorun. Bizim uyguladığımız sistemde çevreden merkeze güçlendirme söz konusu. Yeni atamalarla çevreyi güçlendirmeye çalışıyoruz.

Bu öğretim yılında taşımalı öğretmen sisteminin uygulamaya konacağı biliniyor. Bu konuda uygulama ile ilgili yönetmelikler yürürlüğe girdiğinde sorunun belli ölçüde çözüleceğine inanıyorum.

-İlimizdeki taşımalı sistemde durum nedir?

Taşımalı sistem kapsamına giren 497 taşınan okul öğrencisi, 47 taşıma merkezinde toplanıyor. İl genelinde % 26 olan bu oranda 8038 öğrencimiz taşınmakta.

Bu arada taşımalı öğretmen kapsamına giren öğretmenlerimize harcirah verileceğini hatırlatmak isterim...

-Okullarda, dergilere yasak geldiği yapılan açıklamalardan anlaşılıyor. Neden?

-Bakanlığımız genelgelerine göre, ünite dergilerinin yardımcı materyal olarak kullanılması, öğrencilere tavsiyesi, okullara sokulması yasaklanmıştır.

Bu yazı toplam 752 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.