Milli Eğitim Müdürümüzle -3-

            28.09.2005

Eğitim Öğretim üzerine yapılan bilimsel çalışmalar sonucunda okul öncesi eğitimin önemi ortaya çıkmıştır. Yapılan bilimsel çalışma verilerine göre 0-17 yaş arasındaki zeka gelişmesinin % 50’si 0-5 yaş arasında olduğu bilinmektedir. İlimizde okul öncesi eğitimi çalışmaları bu duyarlılıkla her geçen yıl artan ivmede devam etmektedir.

-İlimizdeki okul öncesi çalışmaları ne düzeydedir.

- Okul öncesi eğitimi önemsiyoruz. Bu konuda velilerimiz de bilinçli. Sn. Valimizin üzerinde durduğu önemli konulardan birisi de okul öncesi eğitimdir.

Merkezde mevcut iki ana okulumuza oldukça yüksek oranda müracaat vardır, bu okullarımızda Bakanlığımız talimatları doğrultusunda belki de ikili eğitime geçilecektir.

Okul öncesi çalışmaları içinde fiziki şartları uygun okullarımızda ek sınıfları olmayan okullarımızda da ana sınıflarımızda çalışmalar planlanmaktadır.

Bu çalışmalar tabi ki ilçelerimiz için de geçerlidir.

-İl içi deneme sınavlarıyla ilgili yeni çalışmalarımız var mı?

- Okullarımızda her dönem deneme sınavları yapılmakta. Okul ve öğrenci seviyeleri bu sınavlarla ortaya çıkmakta. Ayrıca işlenen konulardaki yetersizlikleri de tespit edilmekte. Bu sınavlar, ayrıca OKS ve ÖSS de deneme sınavları olarak değerlendirilmekte.

Bu öğretim yılından itibaren bu çalışmalarımızı bir proje kapsamında yürüteceğiz.

Bu projenin adı “Bolu Milli Eğitim Müdürlüğü Soru Bankası” projesidir (BMS). Bu proje için alt yapı ihtiyaçları tamamlanmış, yönetici ve öğretmenlere tanıtım aşamasındadır.

Proje interaktif bir proje olup internet ortamında yürütülecektir. Eğitim Hizmetleri Müdürlüğü ana merkez olup bilgisayarlar burada yapılandırılmıştır. Bu proje kapsamında her okulumuz internet ortamında kendine ait bir alana sahip olacaktır. Her okulun öğretmeni kendilerine ait alana “Şahsi Kodları” ile her ünite sonunda ürettikleri soruları girecektir. Her okulda öğretmenler sınavlarını bu landaki sorularla yapacaklardır.

Bu sorular soru değerlendirme komiteleri tarafından kontrol edilerek, il bütünündeki sınavlarda da kullanılmak üzere seçilerek, Milli Eğitim özel alanına aktarılacaktır.

Milli Eğitim Müdürümüz Sn. Ecevit’e taşımalı sistemle ilgili yeni gelişmeler, dergi yasaklamaları, öğrencilerin internet kafelerine gidişleri, Rehberlik hizmetleri, Hizmetiçi semineri gibi çalışmaların ne durumda olduklarına ait sorular yönelttim.

Bu konularla ilgili rutin çalışmaların devam ettiğini anlattı. Bu sorulardan öğrencilerin internet kafelere gitmesini önlemek üzere çok ciddi çalışmaların başlatıldığını anlattı.

Bu proje ile ilgili çalışmaları bir başka yazımda aktarmaya çalışacağım.

Bu yazı toplam 741 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.