Milli şairimizi anarken

Şu fani dünyada gerçek olan, canlılar doğar, ölür ve unutulurlar. Bir başka gerçek olan da yaşamları süresince toplum adına hizmet üretip eser bırakanların ölümlerinden sonra yaşamaları, yaşatılmaları, anılmalarıdır.

    Türk ulusunun var olduğu süre, gönüllerinden silemeyeceği isimlerden birisi de İstiklal Marşı’mızın yazarı milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy’dur. Ölümünün 69. yılında Adalet ve Kalkınma Partisi Gençlik kolları tarafından düzenlenen anma programındayım.

    20. asrın en büyük milli şairi Mehmet Akif Ersoy, ulusça verilen milli mücadelenin fotoğrafını kare kare mısralara dökerek, hürriyet ve istiklalin ne olduğunu, vatan ve bayrak sevgisinin ne olması gerektiğini, bu ülke için, şehit olanlar için ne yapmamız gerektiğini hece hece anlatan bir fikir adamıdır. Bir kez daha rahmetle anıyoruz. Mekanı Cennet olsun.

    Öyle bir marş ki, bir daha yazılmaması için ulusça dua edilmiştir. Öyle bir marş ki, yediden yetmişe coşkuyla okuyup heyecanını yüreğinizde hissedersiniz. Öyle bir marş ki, “Hakkıdır, hür yaşamış bayrağımın hürriyet./ Hakkıdır, hakka tapan milletimin istiklal” diye biten son mısralarda özetini bulduğumuz hürriyet ve istiklalin hakkımız olduğu, o hakkı kimsenin elimizden alamayacağı inancıyla ulusça kendimize olan güveni içimizde hissederiz.

    1873 yılı Aralık ayında dünyaya gözlerini açan Mehmet Akif Ersoy 27 Aralık 1936 yılında hayata veda etmiştir. Okul yaşamı 4 yaşında mahalle mektebinde başlamış, sonra 3 yıl İptidai (İlkokul), 3 yıl Rüşdiye (Ortaokul), 3 yıl da Mülkiye İdadisi’ne devam etmiştir. 1893 yılında 4 yıllık veterinerlik okulunu ilk mezun olarak, birincilikle bitirmiştir.

    Mehmet Akif, Arapça, Farsça ve Fransızca’ya ilgi duyarak geliştirmiş, çocukluk döneminde başladığı hafızlık çalışmalarında, Kur’an-ı Kerim’i ezberlemiş, çalışmalarını Kur’an meali üzerinde yoğunlaştırmıştır.

    Milli Mücadelede halkın bilgilendirilmesi için il il dolaşarak, birlik ve beraberliğin sağlanmasında düşmana karşı durabilmenin morali için vaizler veren Mehmet Akif, kazanılan zafer sonrası kurulan yeni Türkiye Cumhuriyeti’nin Burdur ilinden mebus olarak halka hizmet görevini yürütmüştür.

    Milli Marş istemiyle açılan yarışmaya, daha sonra ısrar üzerine katılarak yazdığı şiir 12 Mart 1921 tarihinde meclis kararı ile İstiklal Marşı olarak kabul edilmiştir.

    Açılan yarışmaya başlangıçta 754 şiir geliyor, fakat hiç birisi beğeni kazanmıyor. Daha sonra Mehmet Akif’ten istekte bulunuluyor, ancak para karşılığı ısmarlama şiir yazamayacağı ifadesiyle kabul etmek istemese de, araya giren Hamdullah Suphi Tanrıöver ve dostları tarafından ikna ediliyor. Sonuçta, bugün coşkuyla okuyup saygı duyduğumuz Milli Marşımız ortaya çıkıyor. Adalet ve Kalkınma Partisi’nin Gençlik Kolları’nın hazırladığı anma programına, başlama saati olarak ilan edilen zamandan 45 dakika sonra başlandı. Buna da ön sıralarda yerini alan insanlarımızın neden olduğunu düşünüyorum. İyi örnek olabilmek için zamanın iyi kullanılmasına özen göstermenin çok önemli olduğuna inanıyorum. Bu duruma da özellikle dikkat etmemiz gerektiğini düşünüyorum. Programın başlangıcında okunan Kur’an-ı Kerim’i huşû içinde dinledik. Ancak Mehmet Akif ve şehitlere atfedilen bu okumanın sonucunda fatihadan sonra yapılan açıklamada “Ak Parti’nin ak yüzlü insanlarının da ölmüşlerine hediye ediyoruz” ifadesi kafaları karıştırdı. Partili olmayanların yakınları bundan nasibini alamayacak mıydı? Topluma mâl olan milli şairin anma programında görev alan gençler çok iyi hazırlanmışlar.

    Kendilerine teşekkür borcumuz olmalı. Belgesel güzeldi. Konuşmalar kısa, sade ve anlamlıydı. Şiirlerin okunmasında heyecanlandık. Allah’ın rahmeti üzerine olsun diyor emeği geçenlere teşekkür ediyorum.

30.12.2005

Bu yazı toplam 688 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.