Nadir Garipoğlu

Nadir Garipoğlu

Mimar İzzet Baysal Anadolu Teknik Lisesi

Uzun zamandır yapmayı planladığım ziyaretimi nihayet gerçekleştirdim.

Mimar İzzet Baysal Anadolu Teknik-Teknik Lise-Endüstri Meslek Lisesi Müdürü Rafet Yurdagül’ü ziyaret ettim. (Okulun ismi o kadar uzun ve karışık ki aklımda tutmakta ve telafuz etmekte bir hayli sıkıntı çektim.) Müdür Rafet Yurdagül öğretmenleriyle toplantı halindeydi. Okulu gezdirmek ve teknik bilgiler vermek üzere yapı bölümü başkanı Nadir Akpınar hocayı görevlendirdi.

İbrahim Çavuşoğlu’nun müdürlüğünden beri bu okula sempatim vardır. İzzet Baysal’ın mimar kimliğiyle ismi verilen tek eseridir.

Yapı bölümü atölyesini gezerken, bu genç dinamik öğretmenle öğrencilerin durumunu, okulun gelişmesini ve bölümdeki çalışmaları konuştuk. Anladığım kadarıyla en büyük endişeleri öğrencilerin mezuniyet sonrası iş durumu.

Yapı bölümünde 105 öğrenci, 4 öğretmen var. Son sınıfta 36 öğrenci mezun olmayı bekliyor, ya sonrası?

Bu okulun öğrencileri birinci sınıfta kültür ağırlıklı, ikinci sınıfta diğer derslerin yanında 20 saat atölye, üçüncü sınıfta ise meslek dersleri ağırlıklı yetişiyorlar.

Okulun ayrıca elektronik, bilgisayar, dokuma bölümleri de var.

Zeki Yıldıran öğretmenlerin başkanlığındaki elektronik bölümünde 470 öğrenci, 10 öğretmen;

Hıfzı Çavaş öğretmenin başkanlığındaki bilgisayar bölümünde 60 öğrenci, 2 öğretmen,

Ayşe Canan öğretmenin başkanlığında dokuma bölümünde de 50 öğrenci, 6 öğretmen eğitimlerini sürdürüyorlar.

Bu okul sanayi sitesi karşısı Ankara çıkışında. 5 katlı büyük bir bina ve üç atölyesiyle hizmet veriyor.

Bir de eski sanat okulu adıyla bildiğimiz Adliye binasının arkasında bulunan aynı adı taşıyan, aynı gaye ve aynı müfredatı uygulayan Merkez İzzet Baysal Anadolu Teknik Lise ve Endüstri Meslek Lisesi var. Tek fark, yukarıda saydığım 4 bölüm bu okulda yok.

Merak ettiğim bir konu da, okulların isminin bu kadar uzun olması. Bu iki okul bir arada olamaz mı?

Öğrenciler bu okullardan meslek lisesi mezunu olarak çıkıyorlar. Yani burası bir meslek lisesi ve öğrenciler meslek edinerek mezun oluyorlar. Yüksek okula gidemeyenler iş bulma konusunda düz lise mezunlarına göre daha şanslı oluyorlar.

Sivil toplum örgütlerinin ve iş sahiplerinin dikkatini bu okullara çekmek istiyorum. Meslek edinerek yetişen bu gençlere konularıyla ilgili iş dallarında, yetişkin eleman olarak iş vermeleri gerektiğini düşünüyorum.

Gayretli, çalışkan, okulunun gelişmesini ve kalitesinin artması için çırpınan Okul Müdürü Rafet Yurdagül’e başarılı çalışmalar diliyorum.

Bu yazı toplam 2608 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.